Pakiety szybowe do okien dachowych - rodzaje i właściwości

Marta Balcerowska
Szyby w oknach dachowych są łączone w pakiety. Poza podstawowymi funkcjami, takimi jak szczelność i energooszczędność, mogą one spełniać dodatkowe funkcje.
Szyby w oknach dachowych są łączone w pakiety. Poza podstawowymi funkcjami, takimi jak szczelność i energooszczędność, mogą one spełniać dodatkowe funkcje. Fakro
Wiele cech okien dachowych zależy od tego jaki pakiet szybowy został w danym oknie zastosowany. Pakiety szybowe wpływają na energooszczędność okien dachowych, a także m.in. ochronę przed hałasem, czy włamaniem.

Pakiety szybowe w oknach dachowych

Konstrukcja okien dachowych powinna być wyjątkowo mocna i szczelna. Przede wszystkim określone parametry techniczne muszą spełniać szyby. Łączone są one w pakiety pełniące specjalne funkcje. Okna dachowe są efektywnym i jednocześnie najprostszym sposobem oświetlenia poddasza, zarówno w domach już istniejących, jak i nowo budowanych. Zastosowanie okien współtworzących połać dachu nie zakłóca jego architektury, a różne typy kołnierzy uszczelniających pozwalają na połączenie okien z dowolnym pokryciem dachowym.
Ze względu na swoje nachylenie okna dachowe doświetlają pomieszczenie nawet 50% lepiej niż okna pionowe, jednak bardziej niż one narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Bezpośrednio na okna dachowe padają promienie słoneczne, deszcz, czasem też grad, zimą zaś zalega na nich śnieg.

Energooszczędność okien dachowych i pakietów szybowych

Producenci okien dachowych standardowo wyposażają je w energooszczędne szyby zespolone. Taki pakiet szybowy, najczęściej jednokomorowy, składa się z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm każda, oddzielonych aluminiową ramką dystansową. Przestrzeń pomiędzy taflami szkła wypełniona jest gazem szlachetnym – argonem lub obecnie już częściej kryptonem. Zewnętrzna tafla wykonana jest ze szkła hartowanego, które jest znacznie wytrzymalsze na zginanie i odporniejsze na uderzenia niż zwykłe szkło. Zewnętrzna szyba wyposażona jest dodatkowo w powłokę niskoemisyjną (termofloat) z tlenku srebra, dzięki czemu zimą zmniejsza straty ciepła, a latem chroni pomieszczenie przed przegrzaniem.

W dobie popularyzacji budownictwa energooszczędnego i pasywnego także i okna dachowe muszą sprostać odpowiednim parametrom technicznym. Zastosowanie okien dachowych ze standardowym pakietem szybowym w domu pasywnym miałoby z pewnością negatywny wpływ na jego charakterystykę energetyczną i tak naprawdę nie spełniałby on wymagań takiego budynku. Dlatego też producenci okien dachowych obecnie rozszerzają ofertę również o specjalne okna o podwyższonych standardach energooszczędnych. Tego typu okna wyposażone są w dwukomorowy pakiet szybowy. Składa się on z trzech warstw szkła: wewnętrznej laminowanej o grubości 4 mm, środkowej i zewnętrznej (również o grubości 4 mm), wykonanych z hartowanego szkła float ze specjalną powłoką niskoemisyjną. Dwie komory międzyszybowe wypełniono kryptonem – szlachetnym gazem, który ma lepsze parametry izolacyjne niż argon. Zastosowanie nowego pakietu szybowego w porównaniu do standardowego okna energooszczędnego pozwala zredukować straty ciepła o 25%. Współczynnik izolacyjności termicznej U szyby wynosi 0,5 W/(m²·K), natomiast U okna 1,0 W/(m²·K). Taki pakiet szybowy ma dodatkowe korzyści – lepiej tłumi dźwięki, a dzięki folii na wewnętrznej szybie ma właściwości przeszklenie bezpiecznego.

Okna dachowe z szybami do zadań specjalnych
Przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem pomieszczeń na poddaszu chroni specjalna szyba absorpcyjna umieszczona w pakiecie szybowym od zewnątrz. Znacznie (w 95%) ogranicza przenikanie promieni słonecznych do pomieszczenia. Szyba absorpcyjna jest szybą hartowaną, oferowaną w kilku kolorach do wyboru: niebieskim, brązowym, grafitowym i zielonym.

Podobne zastosowanie ma szyba refleksyjna, odbijająca promienie słoneczne na zasadzie lustra. Szyby te mogą być bezbarwne lub barwione na kolor: brązowy, grafitowy, niebieski i zielony.
Okna dachowe usytuowane są często nad głowami użytkowników, co może stanowić zagrożenie w przypadku rozbicia szyby.

Aby zapobiec rozpryskowi szkła i ewentualnemu skaleczeniu, producenci okien połaciowych wyposażają je w specjalne szyby laminowane (klasa P1). Taki rodzaj szyby składa się z dwóch warstw szkła, pomiędzy którymi znajduje się folia z PVB (butyral poliwinylu). Szyba laminowana umieszczona jest w zespole szybowym od strony pomieszczenia. Zespalana jest z zewnętrzną szybą hartowaną. W razie stłuczenia szkła, folia PVB utrzymuje rozbite odłamki, nie pozwalając im się rozsypać.

Praktycznym rozwiązaniem jest szyba samoczyszcząca. Ogranicza ona gromadzenie się zanieczyszczeń, przez co ułatwia utrzymanie okna w czystości. Z zewnątrz szyba pokryta jest specjalną, niewidoczną powłoką o grubości 3000 razy mniejszej niż ludzki włos. Powłoka ta jest wyjątkowo trwała i ma właściwości hydrofilowe. Gromadzące się na szybie zanieczyszczenia są rozkładane pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Kiedy spadnie deszcz, krople wody łączą się ze sobą i spływają po szybie równomierną powierzchnią, zbierając zanieczyszczenia. Szyba ta wysycha znacznie szybciej niż szyba tradycyjna, bez powstawania widocznych zacieków.

Producenci proponują także okna dachowe z oryginalnymi szybami ornamentowym, w których jedna powierzchnia jest gładka, druga zaś ma wzory. Powierzchnia wzorzysta umieszczona jest do wewnątrz pakietu szybowego, natomiast gładka powierzchnia stosowana jest na zewnątrz, aby ułatwić mycie szyby. Ciekawym rozwiązaniem i prawdziwą ozdobą pomieszczenia mogą być okna połaciowe z kolorowymi szybami witrażowymi dającymi ciekawe efekty świetlne w pomieszczeniu. Do wyboru są gotowe wzory zdobień, jednak inwestor sam może je zaprojektować. 

Ceniący sobie spokój i ciszę powinni zainwestować w okna z szybami dźwiękochłonnymi, w znacznym stopniu redukującymi przenikanie do wnętrza hałasu. Szyba taka zbudowana jest z szyby hartowanej zewnętrznej oraz specjalnie laminowanej szyby wewnętrznej. Szyba wewnętrzna  pokryta jest warstwą dźwiękoizolacyjnej folii, która dodatkowo ogranicza przenikanie hałasu.

Dla inwestorów ceniących przede wszystkim bezpieczeństwo polecane są okna połaciowe wyposażone w szyby antywłamaniowe (klasy P4). Są one tak skonstruowane, aby zapobiec możliwości włamania się do wnętrza domu przez okna dachowe. Szyba o zwiększonej odporności na rozbicie umieszczona jest od strony wewnętrznej. Składa się z dwóch warstw szkła grubości 4 mm każda, które przełożone są folią. Od zewnętrz umieszczona jest szyba hartowana z warstwą niskoemisyjną.

Producenci okien dachowych oferują, oprócz wersji standardowych, w zasadzie dowolne rozmiary i kształty okien, w których pakiety szybowe można konfigurować na wiele sposobów. Odpowiednie systemy zespoleń okien połaciowych pozwalają na oryginalne ich łączenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl