Grzyb na oknie dachowym

Marta Balcerowska
Jeśli przy oknie dachowym pojawi się pleśń, może to oznaczać, że w pomieszczeniu jest niewłaściwa wentylacja.

Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń jest szczególnie ważne w przypadku miejsc narażonych na na działanie wilgoci, które stwarzają dogodne warunki do rozwoju grzybów pleśniowych, takich jak łazienka . Dobrze jest wiedzieć, że w trakcie kąpieli w wannie powstaje około 1000 g pary wodnej, a pod prysznicem znacznie więcej. Nieusuwana systematycznie para wodna skrapla się na ścianach i suficie – w ten właśnie sposób na zawilgoconych powierzchniach tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi grzyba, a jak on wygląda widać na zdjęciach.

Szybko rozprzestrzeniający się na ścianach grzyb nie tylko psuje estetykę wnętrza. Często też wnika w ściany przyczyniając się do ich uszkodzeń, a także niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. W źle wentylowanej łazience panuje zaduch, jest nieprzyjemny zapach, nie schną ręczniki.

Prezentowana łazienka na poddaszu jest dość duża (13 m²). Wyposażona jest w okno dachowe, a także wentylator sufitowy – mimo to grzyb rozwija się szybko. Przyczyną pojawienia się go na ścianie zewnętrznej, tuż przy oknie dachowym, jest niewłaściwa izolacja – zimą fragment ściany w tym miejscu jest zdecydowanie zimniejszy, a nawet przemarza.


Grzyb na oknie dachowym


Grzyb na oknie dachowym

Brak wentylacji grawitacyjnej, a jedynie montaż wyciągowego wentylatora mechanicznego nie był przemyślanym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że tego typu wentylatory pracują okresowo i to dość krótko, bo tylko wtedy, gdy korzystamy z łazienki. Ten czas zazwyczaj nie wystarcza, aby usunąć zużyte powietrze. Wentylator jest więc przeważnie wyłączony, a wtedy otwór wentylacyjny jest zasłonięty i powietrze przepływa tylko w niewielkim stopniu bądź też jego przepływ jest całkowicie zablokowany.


Grzyb na oknie dachowym


Grzyb na oknie dachowym

Właścicielom łazienki pozostaje zasięgnąć opinii eksperta, który powinien dokładnie wskazać źródło powstawania wilgoci i skontrolować wentylację. Czeka ich też długotrwałe wietrzenie i ogrzewanie pomieszczenia w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci. Na pewno trzeba docieplić ścianę przy oknie połaciowym (najmniej inwazyjną metodą będzie wykonanie otworu rewizyjnego w płycie gipsowo-kartonowej i wdmuchanie sypkiego materiału izolacyjnego, np. wełny mineralnej). Ważne jest, aby okno dachowe najpierw dobrze osuszyć, a następnie oczyścić i poddać konserwacji – drewnianą ramę pod wpływem wilgoci i przemarzania zaatakowała już zgnilizna. Pomalowanie okna zawilgoconego nie jest rozwiązaniem - wilgoć nie ma wtedy drogi ujścia i pojawią się kolejne ogniska grzyba. Konserwację warto powierzyć ekipie serwisującej okna drewniane, która stosując odpowiednie narzędzia zbada wilgotność drewna. Może bowiem okazać się, że nadaje się ono już tylko do wymiany. Wentylację w łazience może poprawić montaż nawiewnika w oknie dachowym. Nawiewniki warto zresztą zamontować we wszystkich oknach w domu - zapewniają stały, odpowiedni dla zdrowia mieszkańców dopływ świeżego powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl