O czym trzeba pamiętać, planując remont dachu

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Remont dachu będzie przebiegał sprawniej, jeśli go dobrze zaplanujemy.
Remont dachu będzie przebiegał sprawniej, jeśli go dobrze zaplanujemy. 7854 - pixabay.com
Żeby remont dachu przebiegał sprawnie i nie pociągał za sobą dodatkowych kosztów, warto go starannie zaplanować.

Wykonanie pokrycia dachu powinno być jedynie zwieńczeniem dzieła, do którego trzeba się przygotować. Na pewne elementy można zwrócić uwagę samemu, znacznie lepiej poradzić się w tej kwestii fachowca, który wskaże co trzeba wymienić, a co wyremontować, by dach powrócił do pełnej funkcjonalności.

Zaczynamy od więźby

Kilka elementów dachu wymaga szczególnej uwagi przed podjęciem decyzji o remoncie. Do najważniejszych należy więźba dachowa. Nie trzeba być fachowcem, by stwierdzić, że pewne fragmenty więźby mogły paść ofiarą szkodników albo stały się siedliskiem dla grzybów. W zależności od siły takiego ataku trzeba albo odpowiednio zabezpieczyć drewniane elementy, zaimpregnować je i pozbyć się owadów, albo najbardziej zniszczone fragmenty wymienić.

Warto zwrócić uwagę, że odnalezienie szkodników mocno opóźni prace remontowe. Ich pozbycie się wymaga bowiem czasu. Specjalistyczne firmy potrzebują około dwóch tygodni na uporanie się z problemem (wstrzykują w drewno preparaty chemiczne, owijają zaatakowane fragmenty folią i po około dwóch tygodniach sprawdzają efekt – a bywa, że zabieg trzeba powtórzyć). Takie działania są możliwe jednak tylko wtedy, gdy problem z więźbą występuje od niedawna. Jeśli zagrzybienie jest poważne, albo szkodniki toczyły więźbę od lat, konieczna będzie całkowita jej wymiana, bowiem grzyby i szkodniki osłabiają  właściwości konstrukcyjne drewna.

Niekiedy więźba nie została zaatakowana przez szkodniki, a wilgoć nie sprawiła, że zaatakowały ją grzyby, ale i tak została osłabiona ze względu na wiek i działające przeciążenia. Można ją wtedy wzmocnić na przykład przez dodanie nowych krokwi czy wykorzystanie dodatkowych podpór. Oczywiście to zadanie dla fachowców  - cieśli.
Stan i wytrzymałość więźby musimy również wziąć pod uwagę, jeśli istniejące pokrycie dachu zamierzamy zastąpić cięższym materiałem.

Warstwa izolacyjna – do sprawdzenia

Kolejnym ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę jest szczelność warstwy izolacyjnej dachu. Jeśli przyczyną remontu poszycia dachowego było jego uszkodzenie, na przykład przez wichurę, trzeba przed jego wymianą sprawdzić stan warstwy izolacyjnej. Ta mogła zostać uszkodzona przez wygiętą blachodachówkę albo ostre krawędzie połamanych płytek ceramicznych. Mogą zdarzyć się przebicia membran i folii – jeśli ten fakt zostanie przeoczony, wilgoć w domu szybko da znać o sobie. W wypadku drobnych uszkodzeń (warto przyjrzeć się również fragmentom, które były śrubowane i w które wbijano gwoździe) wystarczy zaizolowanie taśmami izolacyjnymi, w przypadku poważniejszych uszkodzeń konieczna może być wymiana większej części izolacji.

Przy okazji remontu dachu zaleca się sprawdzenie, jak „zachowuje się” wentylacja. Dach powinien mieć możliwość naturalnego przewiewu tak, aby ciąg powietrza mógł „wymieść” spod niego zbierającą się parę wodną. Zakłócony obieg powietrza może doprowadzić do zawilgocenia całej konstrukcji dachu. Szczególnie uważnie trzeba przyjrzeć się okolicy kalenicy.

Nie zapomnij o kominie

Kolejnym elementem, który przysparza właścicielom domów wielu zmartwień są kominy, a właściwie ich zabezpieczenie. Problemy z wnikającą wilgocią i przeciekaniem dachu najczęściej zaczynają się właśnie od okolicy kominów. Sprawna ekipa dekarska przy okazji remontu części dachu, powinna przyjrzeć się więc obróbkom blacharskim wokół kominów, by w razie potrzeby odpowiednio je zabezpieczyć lub wymienić.

Pomyśl o szczegółach

Gdy dach jest spory, a elementów do wymiany wiele, warto zamówić kontener na składowanie odpadów. Pamiętać należy, że dachy kryte eternitem, a więc materiałem z udziałem azbestu, mogą być wymieniane tylko przez specjalistyczne ekipy (zajmują się one także wywozem azbestu).
Konieczne będzie również przygotowanie folii, która na czas remontu zabezpieczy dom przed opadami deszczu. Prace na dachu mogą również spowodować uszkodzenie rynien i haków mocujących – nawet gdy nie planuje się ich wymiany, lepiej je na czas remontu zdemontować (nie zaszkodzi przy okazji sprawdzić ich stanu, a także stabilności mocowań).

Zgody i pozwolenia – z wyprzedzeniem

Do remontu dachu trzeba przygotować się również od strony formalno-administracyjnej. Jeśli nieruchomość znajduje się w rejestrze zabytków wszelkie zmiany na dachu muszą być uzgodnione z konserwatorem zabytków, który przekaże odpowiednie wytyczne dotyczące remontu czy wymiany połaci dachowej.

Sama naprawa dachu po zmianach w prawie budowlanym wymaga jedynie zgłoszenia odpowiedniemu organowi. Trzeba to zrobić przynajmniej na 30 dni przed rozpoczęciem prac (to czas potrzebny na ewentualne wniesienie sprzeciwu przez organ czy wydanie postanowienia o uzupełnieniu braków występujących w zgłoszeniu). Najgorzej sytuacja wygląda wtedy, gdy z małego planowanego remontu dachu - po odsłonięciu części konstrukcyjnych - konieczna okaże się szerzej zakrojona inwestycja. Jeśli bowiem wymiana poszycia dachu będzie wiązała się ze zmianami konstrukcyjnymi, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Podobnie będzie z pracami, które poważnie wykroczą poza zakres zwykłych prac remontowych, a więc na przykład takimi jak zmiana kształtu dachu, obniżenie lub podniesienie jego poziomu czy wstawienie dodatkowych okien połaciowych. czy wstawienie dodatkowych okien połaciowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl