Remont dachu - jakie formalności są potrzebne

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
To, czy na remont dachu będzie potrzebne pozwolenie na budowę, zależy od zakresu prac. W niektórych przypadkach wystarczy zgłoszenie prac budowlanych.
To, czy na remont dachu będzie potrzebne pozwolenie na budowę, zależy od zakresu prac. W niektórych przypadkach wystarczy zgłoszenie prac budowlanych. KL
Remont dachu wymaga pewnych formalności. W zależności od zakresu prac musimy dopełnić obowiązku zgłoszenia lub uzyskać pozwolenie na budowę.

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że zgodnie z Prawem budowlanym, remont polega na „odtworzeniu stanu pierwotnego”, do remontu można wykorzystać wyroby budowlane inne, niż były użyte poprzednio. Zgodnie z tą definicją, remontem nie są ani bieżące prace konserwacyjne, ani też – np. przebudowa dachu, czy nadbudowa, a nawet – wstawienie okien dachowych.
Jednocześnie, zgodnie z art. 30, ust. 1 pkt. 2a Prawa budowlanego, remont obiektów, których budowa nie wymaga pozwolenia, można przeprowadzić bez spełniania żadnych formalności. Tylko remont tych budynków, których budowa wymaga pozwolenia, trzeba zgłaszać. Załóżmy, że właśnie z takim przypadkiem mamy do czynienia.

Wymiana pokrycia dachu

Definicji remontu w pełni odpowiada wymiana pokrycia dachu. W tym przypadku urzędnicy najczęściej wymagają zgłoszenia robót budowlanych. W odpowiednim urzędzie należy złożyć: wypełniony wniosek, w którym opisuje się zakres planowanych prac, sposób ich przeprowadzenia oraz termin rozpoczęcia. Do wniosku trzeba też dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Te dokumenty należy złożyć w urzędzie na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć remont.

Poważniejsze prace na dachu

Więcej formalności będziemy musieli dopełnić, jeśli przy okazji remontu musimy wymienić też konstrukcję dachu, albo planujemy przebudowę, nadbudowę, lub adaptację poddasza na cele mieszkalne. W takim przypadku potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W urzędzie trzeba złożyć odpowiedni wniosek, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz – projekt budowlany (4 egzemplarze), a także decyzję o warunkach zabudowy (jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego). Urząd ma 65 dni na wydanie pozwolenia na budowę (lub odmowę).

Jeśli nasz dom jest wpisany do rejestru zabytków (lub znajduje się na terenie objętym ochroną konserwatorską), wtedy na przeprowadzenie jakichkolwiek prac, zawsze potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Uzupełnienie dokumentacji

Jeśli w naszej dokumentacji czegoś brakuje, urząd ma 14 dni, żeby nas wezwać do uzupełnienia tych braków (może się okazać, że coś pominęliśmy lub są potrzebne dodatkowe uzgodnienia, ekspertyzy itp.). Pamiętajmy też, że prace musimy rozpocząć w ciągu 3 lat od daty podanej jako termin rozpoczęcia prac (w przypadku zgłoszenia) lub dnia wydania pozwolenia na budowę.

Teoria a praktyka urzędnicza

Warto zastrzec, że przepisy Prawa budowlanego nie są jednoznacznie sformułowane – wiele zależy od interpretacji przez urzędników. Problem dotyczy również remontu dachu, szczególnie rozróżnienia prac, na które jest potrzebne pozwolenie, zgłoszenie lub nie są wymagane żadne formalności. Tu często decyduje praktyka urzędnicza. Planując remont dachu najbezpieczniej skontaktować się z odpowiednim urzędem i ustalić jakich formalności wymagają w przypadku planowanych przez nas prac.
Dopełnianie formalności w urzędzie bywa uciążliwe, ale pamiętajmy, że prowadzenie prac bez odpowiednich „papierów” to samowola budowlana, za którą grożą poważne kary finansowe i administracyjne.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl