Dom z płaskim dachem – poznaj zalety takiego rozwiązania. Zobacz zdjęcia domów z płaskim dachem. Dowiedz się, skąd pobrać darmowe projekty

Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Domy z płaskim dachem wciąż jeszcze nie cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Osobom pamiętającym czasy PRL-u płaskie dachy kojarzą się z domami budowanymi w konstrukcji tzw. „gierkowskiej kostki”, co nie było wówczas uznawane za atut. Dziś, patrząc na dostępne projekty domów z płaskim dachem, trudno znaleźć w nich nawiązanie do czasów PRL-u. Przeczytaj, dlaczego warto rozważyć płaską konstrukcję dachu i jakie ma ona zalety.

Domy z płaskim dachem – kto najczęściej je wybiera?

Domami z płaskim dachem zainteresowane są przede wszystkim te osoby, którym podoba się nowoczesna architektura. Budowle cechuje przede wszystkim mniejsza liczba detali architektonicznych, takich jak gzymsy czy lukarny. Ponadto projekty domów z płaskim dachem wyróżnia prosty i funkcjonalny design, a budynki z zewnątrz wyglądają na nowoczesne. Co ciekawe, wiele osób myśli, że budowa domu z płaskim dachem jest droższa od tego z dachem skośnym. Jest to błędne założenie z kilku względów. Płaski dach nie wymaga bowiem skomplikowanej więźby dachowej jak w przypadku dachów skośnych. To – po pierwsze – znacznie przyspiesza pracę, a po drugie – zmniejsza się ilość potrzebnych materiałów budowlanych, co wpływa na ostateczny rachunek. Dach płaski buduje się z kilku warstw materiałów izolacyjnych i wodoodpornych. Łatwiej się je montuje, a poza tym są wytrzymałe i niedrogie.

nowoczesny dom jednorodzinny płaski dach duże przeszklenia
Dom z płaskim dachem to nowoczesna opcja budownictwa, która przyciąga coraz więcej zwolenników. Jego minimalistyczny design oraz maksymalna wydajność przestrzeni sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla wielu inwestorów. 123RF/mvproductions

Zobacz w galerii projekty domów z płaskim dachem. Możesz pobrać je za darmo!

Płaskie dachy są efektywne energetycznie

Płaskie dachy pokrywa się warstwą termoizolacyjną o grubości ok. kilkudziesięciu centymetrów, która ma podwójne zadanie. W okresie jesienno-zimowym utrzymuje we wnętrzu ciepło, a latem chroni je przed nagrzaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu domy z płaskim dachem można nazwać energooszczędnymi, co przekłada się na niższe opłaty za ogrzewanie i klimatyzację. Co więcej, płaski dach jest odpowiedni do montażu paneli słonecznych. Jego powierzchnia nadaje się do ułożenia paneli w dowolnym kierunku (za pomocą tzw. trackerów), co zwiększy ich efektywność i pozwoli na wytworzenie większej ilości energii. Ponadto fotowoltaika zamocowana na płaskim dachu jest łatwiejsza w utrzymaniu i konserwacji. Z punktu widzenia estetyki ważne jest również to, że panele fotowoltaiczne można odsunąć od krawędzi dachu na tyle, aby ukryć je za ścianką attykową.

Zielony płaski dach warunkiem zawartym w MPZP

Płaski dach może również zostać pokryty roślinnością, tworząc tzw. „zielony dach”. Czasem wręcz w zapisach MPZP zawarty jest wymóg, by przynajmniej część płaskiego dachu była tzw. „biologicznie aktywna”.

– Porastające dom, odpowiednio dobrane rośliny nie tylko poprawiają izolację budynku, ale również zatrzymują wilgoć, która następnie paruje pod wpływem promieni słonecznych, co w naturalny sposób przyczynia się do chłodzenia domu latem. Natomiast zimą przyschnięte kępki traw zatrzymują cienką warstwę powietrza, która działa niczym izolacja, pomiędzy dachem a zalegającym na nim śniegiem. Wymienione wyżej zalety sprawiają, że domy z płaskim dachem są efektywne energetycznie, co jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla portfela właścicieli – wyjaśnia Wojciech Rynkowski z Extradom.pl

Płaski dach to łatwiejsza naprawa i konserwacja

Z racji tego, że chodzenie po płaskim dachu jest bezpieczniejsze niż po dachu dwuspadowym, łatwiej jest też dokonywać na nich wszelkich inspekcji czy napraw. Dzięki temu regularne kontrole, mające na celu wykrycie ewentualnych problemów, takich jak uszkodzenia izolacji, są znacznie prostsze i bezpieczniejsze niż w przypadku dachów skośnych. Dużo prościej przebiegają także wszelkie prace związane z wymianą membrany dachowej. Pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu stanu izolacji oraz czyszczenia rynien. Dzięki temu utrzymamy dach w dobrym stanie przez wiele lat.

Brak poddasza – zaleta czy wada?

Domy z dachami dwuspadowymi mają trudną do zaaranżowania przestrzeń na poddaszu ze względu na skośne sufity. Domy z płaskim dachem są pozbawione takich ograniczeń. Całe wnętrze budynku może nie tylko służyć jako pełnoprawne pomieszczenie mieszkalne, bez utraty przestrzeni z powodu skosów, ale co nie jest bez znaczenia, jest również znakomicie doświetlone. To oznacza, że każdy metr kwadratowy takiego domu może być efektywnie wykorzystany, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które chcą maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń.

Budujesz dom z płaskim dachem – jakie możesz spotkać problemy?

Należy jednak pamiętać o tym, że płaskie dachy, ze względu na specyfikę przenoszenia obciążeń muszą być bardzo starannie zaprojektowane i skonstruowane. Równie istotne jest pozyskanie doświadczonej ekipy, która wykona jego pokrycie. Znalezienie odpowiedniego zespołu fachowców posiadających doświadczenie i mogących wykazać się referencjami w tej materii jest wciąż niełatwe. Ponadto, budowę domu z płaskim dachem mogą nam utrudnić urzędnicy. Przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego mogą niekiedy stanowić, że w konkretnej okolicy można stawiać tylko budynki z dachem skośnym. Wówczas możemy nie dostać pozwolenia na budowę. Przed podjęciem decyzji o wyborze dachu, warto zatem zapoznać się z MPZP i upewnić się, że nie ma w nim żadnych ograniczeń dotyczących kształtu i rodzaju dachu.

Domy z płaskim dachem – sprawdź dostępne projekty

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego już od jakiegoś czasu dostępne są do pobrania bezpłatne projekty domów od 70 mk2 do 120 mkw. Takie budynki można postawić bez konieczności uzyskiwania pozwolenia, wystarczy zgłoszenie w urzędzie. Projekty ze strony GUNB są łatwe do pobrania i całkowicie za darmo. Do tej pory GUNB wrzuciło do pobrania 72 projekty domów do 70 mkw, w tym również domy z płaskim dachami, oraz 2 projekty domów powyżej do 120 mkw.

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl