Wybierając okna na poddasze, warto dobrze poznać ofertę producentów i dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania.
Okna dachowe kolankowe
Stosuje się je w ścianach kolankowo-pionowych, w dachach o kącie nachylenia od 20° do 55°. Okno kolankowe jest połączone ze standardowym oknem dachowym za pomocą specjalnego kołnierza kolankowego. Doświetla pomieszczenie i zwiększa pole widzenia przez okno, na dodatek dolne przeszklenie doświetla podłogę. Dostępne jest w wersji otwieranej, z blokadą zabezpieczającą przed pełnym otwarciem, oraz nieotwieranej.
Okno dachowe kolebkowe
To specjalna konstrukcja okna dachowego z odpowiednio uformowaną ościeżnicą, skrzydłem i pakietem szybowym. Łuk wygięcia okna jest dopasowany do łuku dachu, przez co wkomponowuje się w połać. Okno kolebkowe jest oknem otwieranym obrotowo z klamką zamontowaną w dolnej części skrzydła. Jest to nietypowe okno dachowe, wykonywane na indywidualne zamówienie klienta.
Okno dachowe panoramiczne
Panoramiczne okno dachowe charakteryzuje się dużymi rozmiarami oraz dużym kątem uchylenia skrzydła, co umożliwia swobodne wyjście na dach. Zapewnia dobre doświetlenie i wietrzenie pomieszczenia. Zwykle otwiera się w sposób uchylny lub obrotowy. Na rynku są też dostępne modele, w których skrzydła w prowadnicach przesuwają się na boki, chowając się w specjalnym panelu umieszczonym na zewnątrz. Uwalniają w ten sposób całą powierzchnię okna – dzięki temu w pomieszczeniu możemy poczuć się jak na słonecznym tarasie.
Okno dachowe balkonowe
Na poddaszu oprócz zwykłego okna balkonowego (z dwoma pionowymi skrzydłami drzwiowymi), można też zamontować specjalne okno balkonowe. Górna część – standardowe okno dachowe – otwiera się uchylnie do góry do 45°, dolna część z barierkami po bokach wysuwa się. Niestety, jest to dość kosztowne rozwiązanie. Okna mogą też być połączone w system, przez co tworzą szeroki balkon. Takie rozwiązanie zapewnia nieograniczony widok na zewnątrz.
Świetliki dachowe
Dobrym rozwiązaniem w położonych na poddaszu pomieszczeniach, w których nie można umieścić okna, np. w łazience, garderobie lub korytarzu, będą świetliki tunelowe. Można je montować w dowolnym miejscu dachu, zarówno w dachach płaskich, jak i stromych (niektórzy producenci oferują także montaż na powierzchniach pionowych). Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie znajduje się na poddaszu, czy na parterze – jednak musi to być ostatnia kondygnacja budynku. Odległość między sufitem a połacią dachu może dochodzić nawet do 15 m, ale najlepsze doświetlenie daje krótszy tunel światłonośny.
Zasada działania – część zewnętrzna świetlika (widoczna na dachu) skupia światło słoneczne i następnie specjalnym tunelem kieruje je – na zasadzie odbić lustrzanych – do pomieszczenia, na pryzmatyczny rozpraszacz. W pomieszczeniu na suficie widoczny jest tylko estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon.
Nadstawki do okien dachowych
Są to okna o niedużych wymiarach, które uzupełniają typowe okna dachowe (znajdują się nad nimi). Mogą mieć kształt prostokąta, trójkąta lub wycinka koła. Nie można ich otworzyć, podobnie jak świetlików.
Wybierając konkretne rozwiązanie, należy pamiętać o zachowaniu spójności między projektem wnętrza a wyglądem zewnętrznym budynku. Okna powinny wpuszczać odpowiednią ilość naturalnego światła i być wygodne w użytkowaniu.