Na co zwrócić uwagę wybierając blachodachówkę

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Blachodachówka to trwałe i estetyczne pokrycie dachu.
Blachodachówka to trwałe i estetyczne pokrycie dachu. Blachy Pruszyński
Blachodachówka to pokrycie dachu, które zdobywa coraz większą popularność. Dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, wybierając ten rodzaj pokrycia dachowego.

Wybierając blachodachówkę trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, takich jak trwałość (na którą wpływa budowa pokrycia), forma (arkusze czy moduły). Warto również uwzględnić doświadczenie i zakres usług oraz akcesoriów oferowanych przez producenta.

Trwałość blachodachówki czyli zwróć uwagę na budowę

Blachodachówkę tworzą stalowy rdzeń pokryty powłokami zabezpieczającymi i wykończeniowymi. Grubość rdzenia stalowego nie powinna być mniejsza niż 0,5 mm, natomiast powłok poliestrowych jest to 25-35 μm, a powłok poliuretanowych - 50 μm. Producenci oferują swoim klientom szeroką paletę powłok – różnią się one rodzajem zastosowanego lakieru, grubością oraz fakturą (połysk, mat), a także ceną. Od czego zależy wybór powłoki? Ponieważ powłoki zabezpieczają pokrycie przed wpływami atmosferycznymi, powinniśmy zwrócić uwagę na cechy środowiska, w których ma powstać nasz dom.
Powłoki poliestrowe bardzo dobrze sprawdzają się w środowisku o bardzo niskiej, niskiej i średniej korozyjności (C1, C2, C3). Takimi cechami charakteryzują się tereny wiejskie, miejskie o niskim stężeniu dwutlenku siarki oraz nadmorskie o niskim zasoleniu. Natomiast jeśli nasz dom znajduje się na terenie o: dużym zanieczyszczeniu, przemysłowym o umiarkowanym stężeniu SO2 albo nadmorskim o umiarkowanym zasoleniu, lepiej pomyśleć już o nieco bardziej wytrzymałych powłokach. Do takich należą powłoki poliuretanowe (np. PURMAT i PURLAK). Zastosowanie w nich grubej, bo aż 50-mikronowej warstwy lakieru poliuretanowego chroni pokrycie nie tylko przed korozją ale również przed szkodliwym działaniem promieniowania UV (dzięki temu kolor pokrycia jest bardziej trwały).

Na co zwrócić uwagę wybierając blachodachówkę

Blachodachówka cięta na wymiar czy modułowa?

Blachodachówka do niedawna była oferowana tylko w wersji ciętej na wymiar. Taki typ pokrycia dobrze sprawdza się w przypadku dachów o prostej formie, zapewniając ich szybkie i łatwe pokrycie. Jednak na dachy o bardziej skomplikowane budowie polecana jest blachodachówka w modułach (panelach). Ponieważ poszczególne moduły mają stosunkowo niewielkie wymiary, przy skomplikowanym dachu ilość odpadów jest ograniczona do minimum. Łatwy jest też transport i składowanie tego typu blachodachówki.

Wybór producenta pokrycia dachowego

Wybór producenta to nie tylko kwestia „metki”. To jak długo producent działa na rynku i czy ma np. odpowiednie zaplecze serwisowe to kwestie o bardzo dużym znaczeniu praktycznym. Zastanówmy się na ile pewna jest 50 letnia gwarancja w przypadku firmy istniejącej od roku, albo co zrobimy, jeśli po ułożeniu dachówki pojawią się jakieś problemy i będzie trzeba złożyć reklamację.
Weźmy też pod uwagę jakiej gwarancji udzielają producenci na dane pokrycie – i zapoznajmy się dokładniej z jej warunkami. Zdarza się bowiem, że wyjątkowo długa gwarancja jest udzielana pod pewnymi warunkami, np. okresowej konserwacji pokrycia.
Wybierając producenta zwróćmy uwagę czy oferuje on kompletny system dachowy, a więc nie tylko samo pokrycie, ale również akcesoria uzupełniające. To znacznie ułatwia dobór elementów i daje pewność, że będą one do siebie pasować.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl