Pokrycia dachowe - czym jest blachodachówka z posypką

Wojciech Lechowski
Blachodachówka z posypką mineralną to pokrycie dachowe, które ma wiele zalet.
Blachodachówka z posypką mineralną to pokrycie dachowe, które ma wiele zalet. AHI Roofing
Blachodachówka to jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych. Jej zmodyfikowaną wersją jest blachodachówka z posypką. Piszemy o tym, czym się różni od "zwykłej" blachodachówki, jakie są jej zalety i wady oraz specyfika montażu.

Blachodachówka i blachodachówka z posypką

Blachodachówka to pokrycie lżejsze i tańsze od tradycyjnej dachówki. Blachodachówki imitują najczęściej swym wyglądem wzory dachówek oraz gontów drewnianych i bitumicznych. Materiał jest w Polsce stosowany dość powszechnie głównie ze względu na swoją cenę.
Jednak blachodachówka z posypką nie jest tym samym, co zwykła. Jest to materiał znacznie cięższy, trwalszy, bardziej wytrzymały na działanie czynników zewnętrznych, ale też i dużo droższy. Bardzo dobrze prezentuje się też na dachu. Niektórzy producenci tych pokryć stworzyli tak wierną imitację, np. gontów drewnianych lub dachówki, iż laik nie jest w stanie rozpoznać z daleka, że na dachu leży blachodachówka.

Co wyróżnia blachodachówkę z posypką

Blachodachówka z posypką jest trwalsza od zwykłej blachodachówki, ma też lepszą izolacyjność akustyczną.
Blachodachówka z posypką jest trwalsza od zwykłej blachodachówki, ma też lepszą izolacyjność akustyczną. Decra-Icopal

Do produkcji blachodachówek, które w efekcie końcowym pokrywa się posypką mineralną, stosuje się blachę stalową, ocynkowaną termicznie i chronioną z obu stron dwoma warstwami, czyli epoksydową i akrylową. Znacznie podnosi to trwałość oraz odporność materiału na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Zewnętrzną warstwę akrylową pokrywa się dodatkowo naturalnym granulatem kamiennym i zabezpiecza warstwą lakieru akrylowego. Posypka, którą stosuje się ostatnio przy produkcji blachodachówek – podnosi znacznie parametry tego pokrycia dachowego. Tłumi ona bowiem dobrze szum deszczu, jak również chroni dach działaniem promieni UV oraz innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Blachodachówki z posypką można stosować do krycia dachów nowych, jak i remontowanych – bez konieczności usuwania starego pokrycia. Nadaje się na dachy budynków mieszkalnych oraz przemysłowych, handlowych i użyteczności publicznej. To pokrycie dachowe występuje w podstawowych i najczęściej stosowanych kolorach, takich jak. czerwony, brązowy, szary, czarny, zielony oraz w innych barwach. Montaż blachodachówki z posypką jest prosty, a położona na dachu doskonale harmonizuje z otoczeniem.

Blachodachówka z posypką - pełne systemy producenckie

Producenci blachodachówek z posypką mineralną oferują przeważnie pełne systemy dachowe. Oznacza to, że większości producentów blachodachówki z posypką – w tej samej wersji dostępne są:

  • obróbki blacharskie,
  • gąsiory półokrągłe,
  • gąsiory prostokątne,
  • gąsiory w kształcie litery V,
  • opierzenia muru,
  • opierzenia wiatrownicy,
  • listwy okapowe,
  • wywiewniki połaciowe i kanalizacyjne

oraz inne akcesoria ułatwiając montaż rynien, okien dachowych, kominów, jak również akcesoria umożliwiające kształtowanie dachów o odmiennych formach, np. mansardowych.  

Warto wiedzieć, że producenci oferują nie tylko samo pokrycie dachowe, ale także akcesoria dodatkowe i gotowe obróbki.
Warto wiedzieć, że producenci oferują nie tylko samo pokrycie dachowe, ale także akcesoria dodatkowe i gotowe obróbki. Blachy Pruszyński

Montaż blachodachówki z posypką

Montowanie blachodachówki z posypką odbywa się podobnie, jak montaż zwykłej blachodachówki. Prace należy rozpocząć jak najbliżej kalenicy, przymocowując blachodachówkę do łaty. Przy deskach wiatrownicowych – blachodachówkę wygina się do góry na dwa centymetry. W przypadkach, w których odległość zamocowanych pasów do deski jest większa niż 12 cm – należy dociąć pasy przykalenicowe. Jeśli odległość ta jest mniejsza – wystarczy zastosować systemowe obróbki blacharskie. Gąsiory najlepiej jest mocować z zachowaniem odpowiedniego zakładu poprzez przybicie ich w miejscu tego zakładu oraz dodatkowo - pośrodku długości. Na samym zakładzie można mocować tylko gąsiory półokrągłe. Kolejne pasy blachodachówki montuje się w ten sposób, że wsuwa się je pod pasy wyżej położone i mocuje za pomocą gwoździ. Na jeden pas powinny przypadać minimum cztery gwoździe. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu łebków gwoździ zasypką z granulatu na odpowiednim spoiwie. Podczas montażu trzeba też zwracać uwagę, aby jak najmniej stąpać po położonym materiale. Całkowicie niedopuszczalne jest wchodzenie na miejsca wypukle w dachu.

Blachodachówka z posypką pasuje również do domów w tradycyjnym stylu.
Blachodachówka z posypką pasuje również do domów w tradycyjnym stylu. Decra-Icopal

Blachodachówka z posypką - alternatywa dla tradycyjnych dachówek?

Zagorzali zwolennicy najbardziej tradycyjnego pokrycia dachowego, jakim jest dachówka ceramiczna mają na temat uszlachetnionej blachy podzielone opinie. Niektórzy uważają blachodachówkę z posypką mineralną za bardzo dobry materiał pokryciowy. Wówczas mówi się
o godnym zastąpieniu dachówki tam, gdzie z określonych względów nie można było jej położyć. Przeciwnicy blach na dachu twierdzą jednak, że oryginału nie jest w stanie nic zastąpić, a wszelkie imitacje godzą jedynie w jego dobre i od lat rozsławione imię. W rzeczywistości – blachodachówka
z posypką mineralną jest dobrym materiałem pokryciowym i dobrze prezentuje się na dachach domów. Można by nawet rzec, że wygląd niektórych dachów właśnie nią pokrytych – wzbudza wręcz zachwyt. Jednakże położona na połaci północnej oraz na dachu usytuowanym na terenie zadrzewionym – będzie porastać mchem bardziej niż angobowana ceramika, choć i ta nie uniknie zazielenienia po pewnym czasie. Za wadę blachodachówki z posypką może też być uważana jej wysoka cena.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl