Blachodachówka i blachodachówka z posypką
Blachodachówka to pokrycie lżejsze i tańsze od tradycyjnej dachówki. Blachodachówki imitują najczęściej swym wyglądem wzory dachówek oraz gontów drewnianych i bitumicznych. Materiał jest w Polsce stosowany dość powszechnie głównie ze względu na swoją cenę.
Jednak blachodachówka z posypką nie jest tym samym, co zwykła. Jest to materiał znacznie cięższy, trwalszy, bardziej wytrzymały na działanie czynników zewnętrznych, ale też i dużo droższy. Bardzo dobrze prezentuje się też na dachu. Niektórzy producenci tych pokryć stworzyli tak wierną imitację, np. gontów drewnianych lub dachówki, iż laik nie jest w stanie rozpoznać z daleka, że na dachu leży blachodachówka.
Co wyróżnia blachodachówkę z posypką
Do produkcji blachodachówek, które w efekcie końcowym pokrywa się posypką mineralną, stosuje się blachę stalową, ocynkowaną termicznie i chronioną z obu stron dwoma warstwami, czyli epoksydową i akrylową. Znacznie podnosi to trwałość oraz odporność materiału na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Zewnętrzną warstwę akrylową pokrywa się dodatkowo naturalnym granulatem kamiennym i zabezpiecza warstwą lakieru akrylowego. Posypka, którą stosuje się ostatnio przy produkcji blachodachówek – podnosi znacznie parametry tego pokrycia dachowego. Tłumi ona bowiem dobrze szum deszczu, jak również chroni dach działaniem promieni UV oraz innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Blachodachówki z posypką można stosować do krycia dachów nowych, jak i remontowanych – bez konieczności usuwania starego pokrycia. Nadaje się na dachy budynków mieszkalnych oraz przemysłowych, handlowych i użyteczności publicznej. To pokrycie dachowe występuje w podstawowych i najczęściej stosowanych kolorach, takich jak. czerwony, brązowy, szary, czarny, zielony oraz w innych barwach. Montaż blachodachówki z posypką jest prosty, a położona na dachu doskonale harmonizuje z otoczeniem.
Blachodachówka z posypką - pełne systemy producenckie
Producenci blachodachówek z posypką mineralną oferują przeważnie pełne systemy dachowe. Oznacza to, że większości producentów blachodachówki z posypką – w tej samej wersji dostępne są:
- obróbki blacharskie,
- gąsiory półokrągłe,
- gąsiory prostokątne,
- gąsiory w kształcie litery V,
- opierzenia muru,
- opierzenia wiatrownicy,
- listwy okapowe,
- wywiewniki połaciowe i kanalizacyjne
oraz inne akcesoria ułatwiając montaż rynien, okien dachowych, kominów, jak również akcesoria umożliwiające kształtowanie dachów o odmiennych formach, np. mansardowych.
Montaż blachodachówki z posypką
Montowanie blachodachówki z posypką odbywa się podobnie, jak montaż zwykłej blachodachówki. Prace należy rozpocząć jak najbliżej kalenicy, przymocowując blachodachówkę do łaty. Przy deskach wiatrownicowych – blachodachówkę wygina się do góry na dwa centymetry. W przypadkach, w których odległość zamocowanych pasów do deski jest większa niż 12 cm – należy dociąć pasy przykalenicowe. Jeśli odległość ta jest mniejsza – wystarczy zastosować systemowe obróbki blacharskie. Gąsiory najlepiej jest mocować z zachowaniem odpowiedniego zakładu poprzez przybicie ich w miejscu tego zakładu oraz dodatkowo - pośrodku długości. Na samym zakładzie można mocować tylko gąsiory półokrągłe. Kolejne pasy blachodachówki montuje się w ten sposób, że wsuwa się je pod pasy wyżej położone i mocuje za pomocą gwoździ. Na jeden pas powinny przypadać minimum cztery gwoździe. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu łebków gwoździ zasypką z granulatu na odpowiednim spoiwie. Podczas montażu trzeba też zwracać uwagę, aby jak najmniej stąpać po położonym materiale. Całkowicie niedopuszczalne jest wchodzenie na miejsca wypukle w dachu.
Blachodachówka z posypką - alternatywa dla tradycyjnych dachówek?
Zagorzali zwolennicy najbardziej tradycyjnego pokrycia dachowego, jakim jest dachówka ceramiczna mają na temat uszlachetnionej blachy podzielone opinie. Niektórzy uważają blachodachówkę z posypką mineralną za bardzo dobry materiał pokryciowy. Wówczas mówi się
o godnym zastąpieniu dachówki tam, gdzie z określonych względów nie można było jej położyć. Przeciwnicy blach na dachu twierdzą jednak, że oryginału nie jest w stanie nic zastąpić, a wszelkie imitacje godzą jedynie w jego dobre i od lat rozsławione imię. W rzeczywistości – blachodachówka
z posypką mineralną jest dobrym materiałem pokryciowym i dobrze prezentuje się na dachach domów. Można by nawet rzec, że wygląd niektórych dachów właśnie nią pokrytych – wzbudza wręcz zachwyt. Jednakże położona na połaci północnej oraz na dachu usytuowanym na terenie zadrzewionym – będzie porastać mchem bardziej niż angobowana ceramika, choć i ta nie uniknie zazielenienia po pewnym czasie. Za wadę blachodachówki z posypką może też być uważana jej wysoka cena.