Konserwacja dachu - gwarancja trwałości

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Dachy z blachodachówki są trwałe. Jednak - jak w przypadku każdego pokrycia - o taki dach trzeba zadbać.
Dachy z blachodachówki są trwałe. Jednak - jak w przypadku każdego pokrycia - o taki dach trzeba zadbać. Blachy Pruszyński
Gwarancja na stalowe pokrycie dachowe wynosząca nawet kilkadziesiąt lat to już niemalże norma. Warto jednak wiedzieć, że jednym z warunków funkcjonowania gwarancji jest konserwacja dachu.

Kiedy na pokrycie dachowe otrzymujemy 20, 30, a nawet 50 lat gwarancji niestety nie oznacza to, że przez cały ten okres nie będziemy musieli dbać o nasz dach. Pokrycie dachowe jest narażone na nieustanne działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, dlatego tylko odpowiednie zabiegi pielęgnacyjno-konserwacyjne pozwolą zachować je w dobrym stanie przez kilkadziesiąt lat. Promieniowanie UV, zanieczyszczenia, agresywne związki występujące w ptasich odchodach, czy sadzy, z czasem przyczynią się do osłabienia pokrycia dachowego. Pod warstwą zanieczyszczeń i brudu trudno też dostrzec drobne uszkodzenia pokrycia, które mogą przekształcić się w poważne usterki. Wprawdzie dach jest „obmywany” przez deszcze, ale nie możemy liczyć na to, że pokrycie zostanie dokładnie oczyszczone tylko w ten sposób.

Zapisy, dotyczące konserwacji dachu, to zwykle jeden z warunków utrzymania gwarancji, niestety nie wszyscy inwestorzy są tego świadomi.

 

Regularna konserwacja dachu wpływa na jego trwałość.
Regularna konserwacja dachu wpływa na jego trwałość. Blachy Pruszyński

Konserwacja i mycie dachu – krok po kroku

Aby nasz dach pozostał w dobrym stanie przez 30 lat wskazane w gwarancji, powinniśmy dokonywać jego przeglądu raz na rok, a raz na 5 lat – umyć pokrycie.

– Mycie dachu można porównać do konserwacji samochodu – a zatem najlepiej wykorzystać do tego celu myjkę wysokociśnieniową, przemysłową, o ciśnieniu 130 atmosfer. Po zmoczeniu dachu ciepłą wodą – o temperaturze nie przekraczającej jednak 65 stopni – zalecamy nanieść aktywną pianę, taką samą jaką używa się do mycia samochodu  w myjni. Jeśli dach jest matowy bardzo dobrze byłoby użyć jeszcze szczotki o miękkim włosiu – tak by dokładnie wyczyścić chropowatą strukturę dachu. Następnie niezmiernie ważne jest bardzo dokładne wypłukanie połaci, tak by usunąć środek czyszczący – mówi ekspert.

Na czystym pokryciu łatwiej też dostrzec drobne usterki (np. małe ogniska korozji) i szybko zareagować. Przyczyną powstawania rdzy na stalowym pokryciu może być np. nieusuwana sadza. 
– Sadza zawiera siarkę, która w połączeniu z wodą deszczową staje się bardzo agresywna – komentuje Tomasz Herner. – W przypadku takiego przykrego odkrycia wystarczy miejsce oczyścić z rdzy i zamalować farbą zaprawkową w kolorze pokrycia. Każdego rodzaju pokrycie (dotyczy to również dachówek ceramicznych) powinno być od czasu do czasu kontrolowane w newralgicznych miejscach, takich jak okolice komina i pozostałe obróbki na dachu. Dbamy o samochody, dom, okna, podłogi, ogródki – pamiętajmy też o dachu – podsumowuje specjalista.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl