Konserwacja dachu - gwarancja trwałości

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Dachy z blachodachówki są trwałe. Jednak - jak w przypadku każdego pokrycia - o taki dach trzeba zadbać.
Dachy z blachodachówki są trwałe. Jednak - jak w przypadku każdego pokrycia - o taki dach trzeba zadbać. Blachy Pruszyński
Gwarancja na stalowe pokrycie dachowe wynosząca nawet kilkadziesiąt lat to już niemalże norma. Warto jednak wiedzieć, że jednym z warunków funkcjonowania gwarancji jest konserwacja dachu.

Kiedy na pokrycie dachowe otrzymujemy 20, 30, a nawet 50 lat gwarancji niestety nie oznacza to, że przez cały ten okres nie będziemy musieli dbać o nasz dach. Pokrycie dachowe jest narażone na nieustanne działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, dlatego tylko odpowiednie zabiegi pielęgnacyjno-konserwacyjne pozwolą zachować je w dobrym stanie przez kilkadziesiąt lat. Promieniowanie UV, zanieczyszczenia, agresywne związki występujące w ptasich odchodach, czy sadzy, z czasem przyczynią się do osłabienia pokrycia dachowego. Pod warstwą zanieczyszczeń i brudu trudno też dostrzec drobne uszkodzenia pokrycia, które mogą przekształcić się w poważne usterki. Wprawdzie dach jest „obmywany” przez deszcze, ale nie możemy liczyć na to, że pokrycie zostanie dokładnie oczyszczone tylko w ten sposób.

Zapisy, dotyczące konserwacji dachu, to zwykle jeden z warunków utrzymania gwarancji, niestety nie wszyscy inwestorzy są tego świadomi.

 

Regularna konserwacja dachu wpływa na jego trwałość.
Regularna konserwacja dachu wpływa na jego trwałość. Blachy Pruszyński

Konserwacja i mycie dachu – krok po kroku

Aby nasz dach pozostał w dobrym stanie przez 30 lat wskazane w gwarancji, powinniśmy dokonywać jego przeglądu raz na rok, a raz na 5 lat – umyć pokrycie.

– Mycie dachu można porównać do konserwacji samochodu – a zatem najlepiej wykorzystać do tego celu myjkę wysokociśnieniową, przemysłową, o ciśnieniu 130 atmosfer. Po zmoczeniu dachu ciepłą wodą – o temperaturze nie przekraczającej jednak 65 stopni – zalecamy nanieść aktywną pianę, taką samą jaką używa się do mycia samochodu  w myjni. Jeśli dach jest matowy bardzo dobrze byłoby użyć jeszcze szczotki o miękkim włosiu – tak by dokładnie wyczyścić chropowatą strukturę dachu. Następnie niezmiernie ważne jest bardzo dokładne wypłukanie połaci, tak by usunąć środek czyszczący – mówi ekspert.

Na czystym pokryciu łatwiej też dostrzec drobne usterki (np. małe ogniska korozji) i szybko zareagować. Przyczyną powstawania rdzy na stalowym pokryciu może być np. nieusuwana sadza. 
– Sadza zawiera siarkę, która w połączeniu z wodą deszczową staje się bardzo agresywna – komentuje Tomasz Herner. – W przypadku takiego przykrego odkrycia wystarczy miejsce oczyścić z rdzy i zamalować farbą zaprawkową w kolorze pokrycia. Każdego rodzaju pokrycie (dotyczy to również dachówek ceramicznych) powinno być od czasu do czasu kontrolowane w newralgicznych miejscach, takich jak okolice komina i pozostałe obróbki na dachu. Dbamy o samochody, dom, okna, podłogi, ogródki – pamiętajmy też o dachu – podsumowuje specjalista.

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl
Dodaj ogłoszenie