Kalkulator ciesielski

Wojciech Lechowski
macayran Pixabay.com
Budownictwo, w tym także ciesielstwo – to dziedziny potrzebujące licznych obliczeń matematycznych. Wiele z nich zawiera projekt wykonawczy, według którego ma zostać stworzona konstrukcja. Jednak zdarza się i tak, że rachunki musi przeprowadzić wykonawca budowlany na miejscu budowy.

Osobom, które nie posiadają większej wprawy matematycznej oraz wszystkim początkującym fachowcom z pomocą podążają kalkulatory budowlane. Są to specjalne programy komputerowe, przy zastosowaniu których w prosty sposób można obliczyć potrzebne dla wykonawstwa dane.

Kalkulatory ciesielskie

Choć wprawieni cieśle spierają się co do przydatności
i sprawnego funkcjonowania programów – istnieją one na rynku i można je nabyć za całkiem przystępną kwotę. Zadaniem kalkulatora ciesielskiego jest obliczenie długości krokwi, kątów i nacięć na krokwiach. Program jest prosty w obsłudze i nie wymaga od cieśli szczegółowej wiedzy informatycznej. Istnieje także możliwość użytkowania go w telefonie komórkowym, jak również dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Wylicza dane w zależności od typu dachu. Odpowiednio, przy użyciu programu obliczymy dane dla więźby:

 • dachów dwuspadowych,
 • dachów kopertowych o równym kącie nachylenia połaci,
 • dachów kopertowych o różnym kącie nachylenia połaci,
 • dachów wieżowych.
Kalkulator ciesielski
cstibi Pixabay.com

Zagraniczne wersje programów zawierających kalkulatory ciesielskie są w stanie obliczyć znacznie więcej niż to, co zostało wspomniane powyżej. Przewidują bowiem one dodatkowo wszelkie działania fizyki, czyli napór śniegu na dach oraz inne obciążenia działające na jego poszczególne elementy. Trzeba jednak zaznaczyć, że kalkulatory te są programami bardzo drogimi, a dodatkowo skomplikowanymi w obsłudze. Obliczone wartości można wydrukować na kartce papieru, co nie powoduje konieczności posiadania sprzętu komputerowego na placu budowy.

Zalety polskiej wersji kalkulatora ciesielskiego

Pomimo uszczypliwości i dostrzegalnej
w wypowiedziach niektórych cieśli – nutki ironii – kalkulator ciesielski posiada pewne zalety:

 • jest prosty w obsłudze i nie kosztuje wiele,
 • istnieje możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb wykonawcy,
 • usprawnia pracę nad więźbą dachową
  i przyspiesza proces jej konstruowania,
 • nie wymaga posiadania sprzętu komputerowego w miejscu budowy,
 • jest w stanie obsłużyć go telefon komórkowy,
 • daje możliwość wydrukowania wyliczonych danych.

Jak powstają kalkulatory ciesielskie?

Projekty wykonawcze, choć powinny – często nie zawierają takich danych, jak długości kulawek, czy kąt nachylenie krokwi narożnej. Zatem, cieśla jest zmuszony dokonać obliczeń w powyższym zakresie. Fakt, że oprócz sztuki tworzenia drewnianych konstrukcji budynku – nie posiadł dodatkowo skomplikowanej wiedzy matematycznej – raczej nikogo nie powinien dziwić. Kalkulator ciesielski jest programem, który powstaje za sprawą informatyka posiadającego rozeznanie
w geometrii i trygonometrii. Wiedzę praktyczną programista musi jednak oprzeć na doświadczeniu osoby trudniącej się ciesielstwem, jak również na wiedzy innych specjalistów znających zagadnienia związane z konstrukcją i budową dachów. Kalkulator ciesielski może stać się zatem w pełni użyteczny i znaleźć zastosowanie w praktyce tylko wówczas, kiedy zostanie stworzony przy współpracy grupy osób.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl