Jak często czyścić dach na domu?

Materiał promocyjny
Czyszczenie dachu przywraca mu dawny blask i podnosi walory estetyczne całego budynku. Wydłuża także żywotność pokrycia i pozwala zachować jego właściwości techniczne. Sprawdź, jak często należy myć dach na domu.

Czy mycie dachu na domu jest konieczne?

Mogłoby się wydawać, że opady deszczu są wystarczające, aby utrzymać dach w czystości i mycie nie jest potrzebne. Tymczasem nie można opierać się wyłącznie na naturze. Na dachu gromadzą się różne zabrudzenia, ponieważ przez cały rok narażony jest na działanie czynników atmosferycznych i biologicznych. Typowe zanieczyszczenia to:

  • zanieczyszczenia emisyjne – sadza z komina, spaliny
  • zanieczyszczenia atmosferyczne – np. osady po topniejącym śniegu, promieniowanie PRO-LB-05-05UV
  • zanieczyszczenia organiczne – glony, porosty, mchy
  • inne zanieczyszczenia – ptasie odchody, kurz, piasek, liście, igliwie itp.

Bagatelizowanie konieczności czyszczenia dachu sprawia, że na jego powierzchni rozwijają się żywe formy biologiczne. To powoduje niszczenie pokrycia i zmianę jego koloru. W przypadku dachówek degradacji ulega zaś szkliwo, które odpowiada za właściwości samoczyszczące. Dach, który nie jest regularnie myty traci swoje właściwości techniczne oraz estetyczne.

Częstotliwość czyszczenia pokrycia dachowego – od czego zależy?

Specjaliści zalecają mycie dachu co 5-10 lat. Jednak nie jest to regułą. Częstotliwość wykonywania zabiegu czyszczenia pokrycia zależy jednak od wielu czynników. Zalicza się do nich:

  • Usytuowanie domu – dach budynku stojącego na pustej działce jest mniej narażony na zabrudzenie w porównaniu do pokrycia w otoczeniu lasu, sadu czy na terenach rolniczych, gdzie powstają duże ilości pyłów. Ponadto znaczenie ma także zacienienie.
  • Rodzaj pokrycia dachowego – najczęściej trzeba myć dach z blachy ocynkowanej (niemalowanej), rzadziej czyści się dachówkę (co 5-10 lat), która posiada powierzchnię samoczyszczącą. 

Częstotliwość mycia dachu zależy w dużej mierze do stopnia jego zabrudzenia. Jeżeli na pokryciu dostrzegalne są zanieczyszczenia, to oznaka konieczności czyszczenia. Warto także co roku sprawdzać stan techniczny dachu.

Mycie dachu – jak wygląda w praktyce?

Doskonałą metodą mycia dachu jest technologia czyszczenia wysokociśnieniowego. Przy tym parametry procesu usuwania zabrudzeń oraz technikę dobiera się do rodzaju pokrycia dachowego. Niektóre materiały są dość wrażliwe i wymagają zastosowania niższego ciśnienia strumienia wody, np. gont bitumiczny. Ponadto trzeba pamiętać, że wybrane dachy są zbyt delikatne, by się po nich poruszać. Wówczas stosuje się rusztowanie, drabiny lub podnośnik koszowy.

Profesjonalna myjka ciśnieniowa znajduje zastosowanie do mycia wszystkich rodzajów dachów. Zapewnia skuteczne usuwanie różnego typu zabrudzeń w krótkim czasie i przy małym nakładzie pracy. Do czyszczenia lekkich zanieczyszczeń wystarczy sama woda o odpowiedniej mocy ciśnienia. Natomiast silne zabrudzenia wymagają zastosowania specjalnego preparatu. Środek czyszczący należy dobrać do występujących zanieczyszczeń oraz rodzaju materiału, z którego wykonane jest pokrycie dachowe. Wykluczone jest natomiast stosowanie ostrych szczotek, drutów oraz innych narzędzi, które mogłyby zarysować lub uszkodzić powierzchnię dachu.

Ogólna zasada mycia dachów jest taka sama – czyszczenie rozpoczyna się od kalenic i następnie należy kierować się ku dołowi. Dzięki temu woda nie dostaje się pod pokrycie. Brudna ciecz powinna ściekać do rynien. Nie należy jednak stosować intensywnego strumienia. Zbyt szybko spływająca woda może zalać elewację. Zawilgocenie ścian skutkuje zaś koniecznością mycia okładziny. Może się także przyczynić się do rozwoju pleśni i innych mikroorganizmów.

Dowiedz się więcej: Jak i czym myć dachy?

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać do mycia dachów?

Specjalistyczne firmy do czyszczenia dachów wykorzystują profesjonalne myjki ciśnieniowe. Dużą popularnością wśród fachowców cieszą się zwłaszcza urządzenia wysokociśnieniowe marki Kärcher. Do mycia pokryć dachowych rekomendowane są zwłaszcza modele bez podgrzewania wody klasy kompakt albo średniej. Te pierwsze wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, przez co są mobilne i elastyczne w zastosowaniu. Natomiast myjki ciśnieniowe klasy średniej imponują dużą wydajnością tłoczenia wody i wysokim ciśnieniem. Dzięki czemu doskonale nadają się do czyszczenia silnie zabrudzonych dachów.

mężczyzna czyści panele fotowoltaiczne na dachu domu myjką Karcher
mężczyzna czyści panele fotowoltaiczne na dachu domu myjką Karcher Kärcher

Czyszczenie rynien i paneli fotowoltaicznych

Równie ważne jak mycie dachu jest czyszczenie rynien. Dbanie o drożność systemu orynnowania jest kluczowe dla prawidłowego odprowadzania wody deszczowej z dachu. Nagromadzone w rynnach liście, igliwie, piasek, szyszki, mech, gałęzie i inne zanieczyszczenia mogą się przyczynić do zalania elewacji budynku, a to z kolei prowadzi do rozwoju różnych form korozji biologicznej na ścianach. Ponadto niedrożny system rynnowy może ulec uszkodzeniu. Może to skutkować koniecznością jego wymiany, co wiąże się z wysokimi kosztami. Zaleca się, aby rynny czyścić 2 razy w roku – wczesną wiosną i późną jesienią. Jest to zatem zabieg, który należy wykonywać zdecydowanie częściej niż mycie dachu.

Na dachach często umieszczone są panele fotowoltaiczne, które także wymagają regularnego czyszczenia. Trzeba mieć świadomość, że instalacja PV działa w pełni wydajnie, gdy powierzchnia modułów jest czysta. Brud, taki jak: kurz, sadza, pył, liście, ptasie odchody czy mech powoduje, że do paneli dociera mniej światła słonecznego, co skutkuje spadkiem efektywności energetycznej nawet o 20%.  Ponadto zanieczyszczenia mogą uszkodzić drogą instalację. Dlatego producenci fotowoltaiki i instalatorzy zalecają regularne mycie fotowoltaiki. Co więcej, instalacja utrzymywana w czystości zwraca się szybciej zaś moduły wykazują dłuższą żywotność.

Czytaj więcej: Jak i czym wyczyścić panele fotowoltaiczne?


 

[ŁR1]

ALT: mężczyzna czyści panele fotowoltaiczne na dachu domu myjką Karcher

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl