Grzejniki na poddasze

Marta Balcerowska
Na poddaszu ciepło generują najczęściej tradycyjne grzejniki płytowe, ale ponieważ rządzi się ono swoistymi prawami przestrzennymi, proponowane są też inne, pomysłowe rozwiązania.

Przestrzeń poddasza ma swoje wymagania. Grzejniki dobrze jest instalować na ścianach zewnętrznych budynku, najbardziej wychłodzonych, i najlepiej pod oknami. Grzejniki tworzą wówczas kurtynę powietrzną w miejscach, gdzie straty ciepła są największe. Napływające przez ewentualne nieszczelności chłodne powietrze, zostaje bezpośrednio ogrzane przez grzejnik i krąży we wnętrzu już jako ciepłe. Zapewnia to w miarę równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu.

Grzejniki na poddasze
Grzejniki na poddasze

Możliwość montażu grzejników pod oknami uzależniona jest od wysokości ścianki kolankowej. Jeśli ma ona co najmniej 80 cm wysokości, a takie ścianki projektuje się najczęściej, aby zapewnić wygodną przestrzeń mieszkalną, instaluje się przeważnie tradycyjne grzejniki płytowe. Ich konstrukcję stanowią zgrzane ze sobą płyty stalowe, tworzące kanały przepływu wody grzejnej. Górna powierzchnia grzejników przykryta jest najczęściej osłoną typu "grill", a boczne ich krawędzie zabudowane są specjalnymi osłonami.
Grzejniki standardowo produkowane są z czterema króćcami przyłączeniowymi. Tradycyjnie były one zasilane z boku, ale obecnie, w nowych domach przeważnie montuje się grzejniki zasilane od dołu, ze zintegrowanym przyłączem. Ten rodzaj podłączenia jest niewidoczny, a zatem estetyczny - rury przyłączeniowe doprowadza się ze ściany wprost do zespołu, w którym jest wkładka zaworowa. W połączeniu z głowicą termostatyczną reguluje ona dopływ wody do grzejnika, a przez to temperaturę otoczenia w jego pobliżu.
Powierzchnia grzejników płytowych jest najczęściej lekko profilowana, ale dostępne są również modele zupełnie gładkie, wyglądające nieco nowocześniej. Można kupić grzejniki o wysokości 30-90 cm i długości od 40 cm do nawet 3 m. Na rynku pojawiły się także grzejniki o wysokości zaledwie 20 cm, przystosowane do zawieszenia na ścianie lub mocowania na specjalnych stojakach podłogowych.

 

Grzejniki na poddasze
Grzejniki na poddasze

Dobrym rozwiązaniem na poddasze są także typowe grzejniki konwektorowe. Ciepło oddają przez konwekcję - powietrze krążące w pomieszczeniu nagrzewa się owiewając grzejnik. Polecane są one co prawda do pomieszczeń z dużymi przeszkleniami sięgającymi prawie samej ziemi, ale z powodzeniem można je zastosować na poddaszu, zwłaszcza na takim, na którym ścianka kolankowa ma minimalną wysokość. Grzejniki konwektorowe dostępne są bowiem już od 7 cm wysokości.

Grzejniki na poddasze
Grzejniki na poddasze

Wybierając grzejniki warto pamiętać, że będą one widocznym, stałym elementem wyposażenia wnętrza. Dobrze jest zatem zdecydować się na takie, które oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest dostarczanie ciepła, stanowiły również ozdobę i współtworzyły wystrój. Na poddaszu, zwłaszcza tym stylizowanym, z widocznymi elementami drewnianej konstrukcji z pewnością dobrze będą się prezentować nowoczesne, radiacyjno-konwekcyjne grzejniki żeberkowe. Zbudowane są z członów wykonanych z profili i rur stalowych o zaokrąglonych krawędziach, połączonych ze sobą trwałym, niewidocznym spawem. Występują w segmentach kilkuelementowych, które można łączyć, uzyskując określoną długość. Możliwe jest wykonanie na zamówienie grzejników o uzgodnionej indywidualnie liczbie elementów. Mimo swojej budowy tego typu grzejniki są łatwe do utrzymania w czystości.

Grzejniki na poddasze
Grzejniki na poddasze

Zupełnie proste, futurystyczne w formie są ażurowe grzejniki zbudowane z płaskich profili pionowych. Można je wykorzystywać na wiele sposobów. Montuje się je tradycyjnie na ścianie kolankowej, jednak ciekawszym rozwiązaniem jest instalacja w świetle okna kolankowego, stanowiącego element przedłużający okno dachowe. Grzejnik można wykorzystać na poddaszu także jako ażurową ściankę działową.

Istnieje możliwość montażu grzejników również na ścianach wewnętrznych, choć trzeba pamiętać, że w pomieszczeniu będzie wówczas mniej korzystny rozkład temperatur, a w pobliżu ścian zewnętrznych możemy odczuwać nadmierne wychłodzenie. Przyjmuje się, że takie umiejscowienie grzejnika zmniejsza jego moc o 10%.

Na poddasze - mieszkanie niebanalne i niepowtarzalne, warto wybierać również niecodzienne rozwiązania, np. grzejnik ścienny specjalnie przeznaczony na ściany o skośnym przebiegu, dopasowany do geometrii dachu. Inna propozycja to grzejnik o nieco industrialnej stylistyce, który tworzą trójkątne profile, połączone skomplikowanym systemem niewidocznych kolektorów. Dzięki temu, że grzejnik ten może mieć różny promień wygięcia, dostępny jest w wersji narożnej i naściennej, ale najciekawszy chyba jest model wolno stojący pełniący funkcję kolumny grzejnej. Grzejnikiem tym można też obudować słup konstrukcyjny czy filar na poddaszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl