Gdzie po ekspertyzę drewna budowlanego

Ewa Kulesza , Agnieszka Wysocka, Michał Tyczynski
Wytrzymałość i trwałość więźby dachowej zależy od jakości surowca, z którego ją zbudowano. Wiele wad drewna można rozpoznać metodami wizualnymi, jednak „gołym okiem” trudno ocenić, czy zostało ono właściwie (i zgodnie z umową) zaimpregnowane.

Co zrobić, by kilka lat po wzniesieniu domu nie okazało się, że zainfekowana grzybami konstrukcja nadaje się do rozbiórki?

Każdy dostawca drewna ma obowiązek wydać swojemu klientowi dokument potwierdzający jaką metodą i przy użyciu jakiego środka zaimpregnowano materiał. Jest to tzw. deklaracja zgodności (więcej - w artykule Kupujemy drewno na więźbę). Dzięki niej inwestor może sprawdzić czy impregnat, jaki zastosowano ma wszystkie niezbędne atesty, czy został dobrany zgodnie z przeznaczeniem i sposobem użycia. Niestety są tacy producenci, którzy  impregnują drewno tylko „na papierze”. Stosują inne (czytaj tańsze) metody i preparaty niż zadeklarowane lub w ogóle nie wykonują impregnacji, a barwią jedynie powierzchnię drewna farbą przypominającą niektóre dostępne na rynku impregnaty. Bez odpowiednich urządzeń i odczynników chemicznych nawet specjalista nie rozpozna czy materiał został poddany impregnacji, a jeżeli tak, to jaką metodą i przy użyciu jakiego środka. Jedyny sposób to zlecenie wykonania ekspertyzy. Można się po nią udać do:

  • Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie
  • Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu
  • Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

Badanie wykaże czy do impregnacji użyto preparatu danego rodzaju, na przykład środka zawierającego miedź, brom itp., nie zaś czy użyto konkretnego produktu. Jeżeli jednak dostawca drewna mija się z prawdą i zamiast zaimpregnować materiał tylko go zabarwił – ekspertyza nie pozostawi wątpliwości.

Instytut Techniki Budowlanej (ITB)

W Instytucie Techniki Budowlanej ekspertyzy przeprowadza Laboratorium Drewna i Korozji Biologicznej. Określa ono między innymi odporność i skuteczność zabezpieczenia drewna, materiałów drewnopochodnych, klejów i tworzyw sztucznych na działanie grzybów domowych i pleśniowych. Bada także skuteczność działania środków ochrony drewna i materiałów drewnopochodnych, czyli impregnatów. Instytut przystępuje do pracy po otrzymaniu pisma z prośbą o wykonanie ekspertyzy i z informacją o zakresie zlecanych prac (można do niego dołączyć kopię deklaracji zgodności). Pracownik Instytutu na placu budowy dokonuje oględzin więźby i pobiera próbkę drewna. Niekiedy próbkę przysyła zleceniodawca, jednak – na wypadek gdyby zakwestionowano jej autentyczność - w ekspertyzie zaznacza się, że nie została ona pobrana przez pracownika Instytutu. Próbka poddawana jest testom chemicznym. Proces trwa od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od zakresu zleconych badań; badanie kosztuje kilkaset złotych. Instytutowi Techniki Budowlanej można też zlecić wykonanie ekspertyzy, czy drewno na więźbę było odpowiedniej klasy i czy było dostatecznie suche.

Siedziba i oddziały Instytutu Techniki Budowlanej
(ekspertyzy wykonuje jedynie oddział przy ul. Ksawerów w Warszawie, w pozostałych można zasięgnąć informacji).
Warszawa
ul. Filtrowa 1
00-611 Warszawa
tel. (0 22) 825 04 71, faks (0 22) 825 52 86

Warszawa

ul. Ksawerów 21
02-656 Warszawa
tel. (0 22) 843 14 71, faks (0 22) 843 29 31

Oddział Śląski
al. Korfantego 191
40-153 Katowice
tel. (0 32) 730 25 16, faks (0 32) 730 25 22

Więcej informacji na temat działalności Instytutu – na stronie www.itb.pl

Instytut Technologii Drewna
Tu badania prowadzi Zakład Ochrony Środowiska i Konserwacji Drewna. Procedura jest podobna jak w ITB. Należy napisać zlecenie, na którego podstawie Instytut określa zakres prac do wykonania, szacunkowe koszty i czas trwania ekspertyzy. Rzeczoznawcy ITD na placu budowy pobierają próbki drewna, następnie poddają je testom chemicznym (m.in. w celu wykazania obecności niektórych metali) lub biologicznym – materiał zostaje poddany działaniu np. grzybów (chodzi o sprawdzenie, czy jest na nie odporny). Czas i koszty zależą między innymi od tego jakie są rozmiary badanego obiektu (procedury nakazują, by np. w obiekcie z tysiącem drewnianych elementów konstrukcyjnych sprawdzić 30). Badanie trwa od 10 dni do miesiąca, a w przypadku badania metodami biologicznymi – nawet kilku miesięcy. Koszt wynosi od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl