Gdzie po ekspertyzę drewna budowlanego

Ewa Kulesza , Agnieszka Wysocka, Michał Tyczynski
Wytrzymałość i trwałość więźby dachowej zależy od jakości surowca, z którego ją zbudowano. Wiele wad drewna można rozpoznać metodami wizualnymi, jednak „gołym okiem” trudno ocenić, czy zostało ono właściwie (i zgodnie z umową) zaimpregnowane.

Co zrobić, by kilka lat po wzniesieniu domu nie okazało się, że zainfekowana grzybami konstrukcja nadaje się do rozbiórki?

Każdy dostawca drewna ma obowiązek wydać swojemu klientowi dokument potwierdzający jaką metodą i przy użyciu jakiego środka zaimpregnowano materiał. Jest to tzw. deklaracja zgodności (więcej - w artykule Kupujemy drewno na więźbę). Dzięki niej inwestor może sprawdzić czy impregnat, jaki zastosowano ma wszystkie niezbędne atesty, czy został dobrany zgodnie z przeznaczeniem i sposobem użycia. Niestety są tacy producenci, którzy  impregnują drewno tylko „na papierze”. Stosują inne (czytaj tańsze) metody i preparaty niż zadeklarowane lub w ogóle nie wykonują impregnacji, a barwią jedynie powierzchnię drewna farbą przypominającą niektóre dostępne na rynku impregnaty. Bez odpowiednich urządzeń i odczynników chemicznych nawet specjalista nie rozpozna czy materiał został poddany impregnacji, a jeżeli tak, to jaką metodą i przy użyciu jakiego środka. Jedyny sposób to zlecenie wykonania ekspertyzy. Można się po nią udać do:

  • Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie
  • Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu
  • Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

Badanie wykaże czy do impregnacji użyto preparatu danego rodzaju, na przykład środka zawierającego miedź, brom itp., nie zaś czy użyto konkretnego produktu. Jeżeli jednak dostawca drewna mija się z prawdą i zamiast zaimpregnować materiał tylko go zabarwił – ekspertyza nie pozostawi wątpliwości.

Instytut Techniki Budowlanej (ITB)

W Instytucie Techniki Budowlanej ekspertyzy przeprowadza Laboratorium Drewna i Korozji Biologicznej. Określa ono między innymi odporność i skuteczność zabezpieczenia drewna, materiałów drewnopochodnych, klejów i tworzyw sztucznych na działanie grzybów domowych i pleśniowych. Bada także skuteczność działania środków ochrony drewna i materiałów drewnopochodnych, czyli impregnatów. Instytut przystępuje do pracy po otrzymaniu pisma z prośbą o wykonanie ekspertyzy i z informacją o zakresie zlecanych prac (można do niego dołączyć kopię deklaracji zgodności). Pracownik Instytutu na placu budowy dokonuje oględzin więźby i pobiera próbkę drewna. Niekiedy próbkę przysyła zleceniodawca, jednak – na wypadek gdyby zakwestionowano jej autentyczność - w ekspertyzie zaznacza się, że nie została ona pobrana przez pracownika Instytutu. Próbka poddawana jest testom chemicznym. Proces trwa od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od zakresu zleconych badań; badanie kosztuje kilkaset złotych. Instytutowi Techniki Budowlanej można też zlecić wykonanie ekspertyzy, czy drewno na więźbę było odpowiedniej klasy i czy było dostatecznie suche.

Siedziba i oddziały Instytutu Techniki Budowlanej
(ekspertyzy wykonuje jedynie oddział przy ul. Ksawerów w Warszawie, w pozostałych można zasięgnąć informacji).
Warszawa
ul. Filtrowa 1
00-611 Warszawa
tel. (0 22) 825 04 71, faks (0 22) 825 52 86

Warszawa

ul. Ksawerów 21
02-656 Warszawa
tel. (0 22) 843 14 71, faks (0 22) 843 29 31

Oddział Śląski
al. Korfantego 191
40-153 Katowice
tel. (0 32) 730 25 16, faks (0 32) 730 25 22

Więcej informacji na temat działalności Instytutu – na stronie www.itb.pl

Instytut Technologii Drewna
Tu badania prowadzi Zakład Ochrony Środowiska i Konserwacji Drewna. Procedura jest podobna jak w ITB. Należy napisać zlecenie, na którego podstawie Instytut określa zakres prac do wykonania, szacunkowe koszty i czas trwania ekspertyzy. Rzeczoznawcy ITD na placu budowy pobierają próbki drewna, następnie poddają je testom chemicznym (m.in. w celu wykazania obecności niektórych metali) lub biologicznym – materiał zostaje poddany działaniu np. grzybów (chodzi o sprawdzenie, czy jest na nie odporny). Czas i koszty zależą między innymi od tego jakie są rozmiary badanego obiektu (procedury nakazują, by np. w obiekcie z tysiącem drewnianych elementów konstrukcyjnych sprawdzić 30). Badanie trwa od 10 dni do miesiąca, a w przypadku badania metodami biologicznymi – nawet kilku miesięcy. Koszt wynosi od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl