Deski czołowe i okapowe – czym są i do czego służą?

Wojciech Lechowski
Deski czołowe i okapowe to elementy wykończenia okapu. Ale mają też funkcje praktyczne.
Deski czołowe i okapowe to elementy wykończenia okapu. Ale mają też funkcje praktyczne. Plastivan
Okap to bardzo ważny element dachu. Pełni on funkcje typowo użytkowe, jak i dodaje dachowi uroku i wpływa na ostateczną estetykę całej bryły budynku.

Jednak aby okap mógł stać się ozdobą domu, trzeba zadbać o jego prawidłowe wykonanie i staranne wykończenie. I to wszystkich jego elementów.

Co to jest okap szczytowy

O okapie szczytowym mówimy wówczas, kiedy konstrukcja dachu wystaje poza ściany szczytowe budynku. W przypadku więźby krokwiowej lub krokwiowo-jętkowej okap szczytowy jest tworzony przez parę krokwi szczytowych opartych na przedłużonych murłatach. Zaś przy więźbie płatwiowo-kleszczowej – również na wysuniętych płatwiach.

W przypadku okapu szczytowego nie stosuje się zbyt szerokiego wysunięcia konstrukcji dachu poza ściany zewnętrzne i zwykle nie wynosi ono więcej niż 50-60 cm. Jednak, bez względu na to jak niewielkie wysunięcie zostałoby zrobione – krawędzie połaci dachowych od strony szczytów są szczególnie narażone na działanie wiatru. Osłonę dla nich stanowi deska czołowa, nazywana także przez fachowców wiatrownicą.

Stosowanie wiatrownicy

W budynkach mieszkalnych deski czołowe stosuje się bardzo często. Robi się tak nawet wówczas, kiedy krawędzie połaci dachowej kończą się równo z płaszczyzną ścian zewnętrznych domu. Wiatrownica, jak wskazuje nazwa chroni przed niszczycielską siłą wiatru. Może on bowiem spowodować zrywanie pojedynczych dachówek lub arkuszy blachy, pomimo że zamocowano je sztywno i solidnie w części okapowej dachu.

Niezabezpieczenie krawędzi okapu deską czołową może nawet niekiedy doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji dachu. Ponadto, element ten znacznie ułatwia mocowanie obróbek blacharskich do krawędzi pokrycia. Aby jednak deska okapowa była w stanie dobrze wypełniać swoje funkcje, drewno do jej wykonania powinno zostać uprzednio zaimpregnowane, być starannie wysuszone oraz czterostronnie strugane. Ma to na celu przeciwdziałanie wnikaniu w drewno robactwa.

Ważna jest także szerokość deski. Nie powinna być ona szersza niż 16 cm. W przypadku stosowania desek o większej szerokości może dochodzić do ich wypaczania. Deski można zakupić w tartaku w postaci zaimpregnowanej lub samodzielnie pokryć warstwami impregnatu do drewna. Gotowe elementy do wykończenia bocznych krawędzi dachu oferuje także większość producentów pokryć dachowych. Deski czołowe najczęściej wykańcza się, obijając je blachą z zewnętrznej strony.

Nowoczesne deski czołowe i podbitki

Do osłonięcia drewnianych desek można zastosować deski czołowe i podbitki, które wykonane są ze spienionego PCV. Są one pokryte z zewnątrz gładką warstwą materiału o podwyższonej wytrzymałości. Systemy z plastiku posiadają wiele zalet, co powoduje, że wciąż zyskują na popularności. Są estetyczne, funkcjonalne, łatwe w montażu i nie wymagają konserwacji.

Zastosowanie desek czołowych z PVC zapobiega przedostawaniu się wilgoci do drewnianej konstrukcji dachu, ponieważ są one wodoszczelne. Ich konserwacja ogranicza się jedynie do sezonowego mycia. Dodatkowo, deski plastikowe nie wymagają impregnowania, czy malowania.

Jaką rolę pełni deska okapowa

Deska okapowa to element wykończeniowy okapu. Ale pełni też funkcje użytkowe, związane z orynnowaniem. Deskę okapową przybija się do czoła krokwi dachowych. Do deski tej mocowany jest następnie pas podrynnowy. Układając na dachu membranę dachową, warto zwrócić uwagę, że powinna ona wystawać poza deskę okapową o około 5 cm. Do deski okapowej mocuje się także haki do rynien, czyli rynajzy, do nich z kolei same rynny i ostatecznie ukształtowany odpowiednio pas nadrynnowy.

W przypadku krycia dachu tradycyjnymi dachówkami, deska okapowa jest również podporą dla pierwszego ich rzędu. Dodatkowo deska zapewnia lepsze podparcie dachówek niż łata. To skutecznie ochroni materiał pokryciowy przed uszkodzeniami mogącymi wystąpić na skutek naporu ciężkiego śniegu. Deska okapowa powinna być o 2-3 cm wyższa od łat. Spowoduje to, że kąt nachylenia okapu będzie nieco mniejszy, a strugi wody spływające do rynien zostaną odpowiednio przyhamowane.

Deski okapowe można wykończyć w dowolny sposób. Najczęstsze i jednocześnie najtańsze jest ich pomalowanie lub obróbka wykonana z blachy. Jednak bardziej wymagający inwestorzy mają możliwość nabyć inne, lepiej prezentujące się, ale jednocześnie dużo droższe materiały. Godne uwagi są np. płytki imitujące łupek. Ważne jest głównie to, aby ostateczną obróbkę dopasować do pokrycia, koloru rynien oraz do całości elewacji domu.

Uwaga!
Podczas zabudowywania okapu podbitką konieczne jest pozostawienie szczelin wentylacyjnych. Jako elementy wykończeniowe stosuje się w tym celu zwykłe kratki wentylacyjne lub specjalne panele z materiału, z którego planowana jest podbitka. Szczelina wentylacyjna jest konieczna ze względu na prawidłowe funkcjonowanie dachu. Najczęściej pozostawia się ją tuż przy desce okapowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl