Dachowe płyty izolacyjne

Ewa Kulesza
Architekci, projektanci czy wykonawcy budynków wiedzą jak ważny jest odpowiedni dobór materiałów budowlanych.
Dachowe płyty izolacyjne

I choć na różnych etapach budowy każdemu z nich przyświecają inne priorytety, to przy doborze termoizolacji zawsze najważniejsze będą jej najwyższe właściwości izolacyjne i bezpieczeństwo dla użytkowników.

Termoizolacyjne płyty EcoTherm ze sztywnej pianki PIR to materiał termoizolacyjny, który łączy w sobie te dwie cechy, a ponadto posiada wiele innych zalet. Przekonało się o tym wielu fachowców w Stanach Zjednoczonych, gdzie udział w rynku w zastosowaniu materiału PIR wynosi ponad 60%. Przekonują się o tym także nasi fachowcy, o czym świadczy jak dotąd już ponad 2 mln m² sprzedanych płyt w Polsce przez firmę EcoTherm.
PIR (poliizocyjanurat) to udoskonalona odmiana PUR (poliuretanu), materiału termoizolacyjnego, znanego już od drugiej połowy lat 30. Poprzez udoskonalenie, a tym samym lepsze parametry techniczne, należy rozumieć przede wszystkim większą odporność na ogień, od znanych powszechnie materiałów termoizolacyjnych. Płyty EcoTherm wykazują w badaniach ogniowych wyniki najbardziej zbliżone do wełny mineralnej. W odróżnieniu do systemów dachowych izolowanych styropianem i osiągających E 30, systemy izolowane płytami EcoTherm osiągają RE 30 bez konieczności stosowania ochronnych przekładek z wełny mineralnej. Wynik ten uzyskany jest przy zastosowaniu wyłącznie (samodzielnie) płyt EcoTherm w układzie jednowarstwowym.

Dachowe płyty izolacyjne

Płyty EcoTherm narażone na bezpośrednie działanie ognia zaledwie tlą się i topią, nie powodując kapania i nadmiernej emisji dymu. Wyniki tych badań zostały udokumentowane posiadanymi przez EcoTherm certyfikatami:

  • RE 30 z pokryciami PCV i bitumicznymi,
  • REI 20, REI 15 z pokryciami  PCV i bitumicznymi,
  • Broof (t1) z pokryciami PCV i bitumicznymi,
  • certyfikat FM Global Aproval (wymagany przez firmy ubezpieczające na rynku amerykańskim).

Istotne przy tym jest, że badane systemy były izolowane wyłącznie jednowarstwowo płytami EcoTherm bez konieczności stosowania przekładek z wełny mineralnej. Własne laboratorium badawcze firmy EcoTherm pozwala na stałą kontrolę jakości produkcji, co wyklucza przedostanie się na rynek płyt, które nie spełniałyby wysokich norm czy oczekiwań klientów.  

Płyty EcoTherm poza bezpieczeństwem zapewniają także najlepszą termoizolację, czyli ciepło w zimie i przyjemny chłód podczas gorącego lata. Taka izolacyjność możliwa jest dzięki rekordowej wartości λ = 0,023 W/(m·K), współczynnikowi przewodzenia ciepła, którego niska wartość świadczy o małym przewodnictwie energii cieplnej. Pozwala to na zatrzymanie ciepła wewnątrz budynku i zmniejszenie kosztów za ogrzewanie.

Ważnymi zaletami płyt EcoTherm jest ich sztywna i zbita struktura oraz niska waga. Dzięki właściwościom PIR-u, płyty EcoTherm są twarde i odporne na nacisk min. 15 ton/m² (150 kPa). Oznacza, że bez obawy o odkształcenia można po nich chodzić w czasie prac montażowych czy konserwacyjnych dachu lub w przypadku płyt przeznaczonych na posadzkę, można być spokojnym o trwałość i wytrzymałość podłogi.
Niska waga termoizolacyjnych płyt EcoTherm to zaleta, którą docenią nie tylko ekipy montujące izolację. To także lekka i bezpieczna konstrukcja całego budynku oraz niskie koszty budowy (np. transportowe, pracy dźwigu itp.).

Waga paczki płyt EcoTherm zawierającej 15 m² to zaledwie 45 kg. Przy powierzchni dachu 1000 m² różnica pomiędzy tradycyjną izolacją a izolacją płytami EcoTherm może wynieść nawet do kilku ton!

Dachowe płyty izolacyjne

Płyty EcoTherm to materiał nienasiąkliwy. Budowa płyty to min. 90% cel zamkniętych, co nie pozwala na przedostanie się wilgoci do wnętrza i zniszczenie materiału. Płyty EcoTherm to dobre rozwiązanie na skuteczną i trwałą termoizolację każdego budynku od dachu, poprzez ściany, na podłodze kończąc. To bezpieczny i ciepły materiał izolacyjny, który raz wybrany i zastosowany do ocieplenia, na zawsze będzie spełniał swoją funkcję bez strat na wartości. A w obliczu wprowadzenia cieplnego paszportu energetycznego budynków – wartość tą tylko podwyższy.

od 7 lat
Wideo

Pomysły na ścianę w sypialni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl