Dachowe ozdoby

Joanna Szot
Powstały w Japonii i od wieków wykorzystywane są do zbierania i odprowadzania wody deszczowej. Są zarówno elementem dekoracyjnym, jak i użytkowym. O czym mowa?
Dachowe ozdoby

Łańcuchy stosuje się najczęściej w domach parterowych. Decydują się na nie osoby, które nie chcą, by rury spustowe szpeciły budynek.

Prostota i...
Łańcuchy zwykłe są najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze. Dostępne są w większości sklepów żelaznych lub ogrodniczych. Mogą być stalowe (koniecznie ocynkowane lub w inny sposób zabezpieczone przed korozją) lub z tworzywa sztucznego (nie rdzewieją, są lekkie i można dobrać je do koloru rynien).
Łańcuchy mocuje się do wypustów w rynnie. Można też w rynnie wykonać otwór, przepleść przez niego łańcuch i zamocować go do jednej ze ścianek rynny. Dobrze jest łańcuch napiąć i zakotwiczyć, aby podczas silnych wiatrów nie obijał się o ściany i nie brudził ich. Jego dolny koniec powinien być utwierdzony np. w stopce betonowej, w takim miejscu, by woda swobodnie mogła z niego spływać nie zalewając ścian fundamentowych i nie wymywając ziemi. Woda spływająca po łańcuchach powinna docierać do studzienek chłonnych. 

...fantazja
Dostępne są również łańcuchy kielichowe. Składają się one z małych zbiorników – kielichów w przeróżnych kształtach. Podczas opadów woda przelewa się z jednego kielicha do drugiego, nie rozpryskując się na boki. Łańcuchy wykonane są z litej, czystej miedzi. Ich długość wynosi od 2,20 do 2,60 m, ale mogą być skracane lub przedłużane o kolejne elementy do wymaganej długości. 

Dachowe ozdoby
Dachowe ozdoby

Instalacja jest bardzo łatwa, tak jak w przypadku typowych łańcuchów, wiesza się je na specjalnym uchwycie, który znajduje się w zestawie. Jeśli średnica rynien jest większa niż kielich, można dokupić zestaw montażowy z elementem zmniejszającym średnicę otworu i naprowadzającym wodę na kielich.
Łańcuchy rynnowe mogą ważyć nawet 3,20 kg, a podczas deszczu ich ciężar się zwiększa. Dlatego muszą być zabezpieczone przed przekrzywieniem oraz zerwaniem – umocowane do podłoża, ustawione pionowo i lekko naprężone. 
Efektownie wygląda miedziana misa umieszczona bezpośrednio pod łańcuchem. Można też wyłożyć podłoże drobnymi kamieniami.

Uwaga! Łańcuch powinien być odsunięty minimum 1 m od ściany budynku, aby przy bardzo obfitych deszczach woda nie pryskała na ścianę i jej nie zawilgocała. 

A co jeszcze?
Rzygacze są to ozdobne wylewki mocowane na zakończeniu rynien. Często nadaje się im wygląd głowy smoka lub krokodyla. Płynąca rynną woda wylewa się (na bezpieczną odległość od ścian) przez pysk takiego gargulca - i stąd bierze się nazwa tego urządzenia odprowadzającego deszczówkę. Woda z rzygacza powinna spływać wprost do betonowej lub kamiennej misy zakończonej kanalikiem odprowadzającym ją dalej do studzienki kanalizacyjnej lub oczka wodnego. Rzygacze wciąż są dosyć drogie – ponieważ są wykonywane ręcznie – i przez to stosunkowo mało popularne. Sprzedają je niektórzy producenci blach dachowych lub rynien i nieliczni rzemieślnicy.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl