Blacha na rąbek stojący - obróbka komina

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Źródłem najczęściej występujących nieszczelności pokrycia dachowego jest wadliwe wykonanie obróbki komina. Na co zwrócić uwagę przy dachu stromym pokrytym panelami na rąbek stojący?

Obróbka komina z blachy składa się z trzech etapów: montaż fartuchów bocznych, fartuchów dolnego i górnego oraz uszczelnienia.

Etap pierwszy – fartuchy boczne

Do wykonania dwóch fartuchów bocznych wykorzystujemy materiał pokrycia, czyli panele z rąbkiem stojącym. Po dokonaniu niezbędnych pomiarów i uwzględnieniu wysokości kołnierza, który będzie przylegał do komina, krawędź blachy podginamy pod spód, a jej bok zaginamy pod kątem 90º. Na górze arkusza formujemy specjalną zakładkę, która będzie połączona na felc z fartuchem zamykającym komin.

Dolne panele układamy pod sam komin zostawiając wycięcie z rąbkiem po prawej stronie komina. (fot. Blachy Pruszyński)
Blachy Pruszyński
Po dokładnym dopasowaniu zatrzaskujemy boczny fartuch na panelu obok komina. (fot. Blachy Pruszyński)
Blachy Pruszyński

Gotowe fartuchy montujemy zatrzaskując zamek na panelu położonym na dachu tuż obok komina. Z uwagi na to, że zakładka musi kończyć się na krawędzi komina, pozostałą część arkusza należy dociąć na długość względem pokrycia dachowego.

Górną część arkusza zaginamy pod kątem 45º. Jest to miejsce, które zostanie uszczelnione silikonem dekarskim.

Etap drugi – obróbka dolna i górna komina

Pierwszym elementem tego etapu prac jest prawidłowe przygotowanie obróbki dolnej. W tym celu mierzymy odległości pomiędzy zamontowanymi wcześniej fartuchami bocznymi. Z uwagi na to, że będą one połączone na felc, długość obróbki dolnej powinna być o około 50 mm krótsza od wystających zakładek paneli. Wysokość kołnierza ustalamy wedle zamontowanych wcześniej paneli bocznych.

Górną krawędź obróbki należy odgiąć pod kątem 45º do wewnątrz. Tak przygotowany element dopasowujemy do komina i poprawiamy ewentualne niedoskonałości.

Przytwierdzenie obróbki dolnej do rąbka położonego na połaci dachu. (fot. Blachy Pruszyński)
Blachy Pruszyński
Mocowanie fartucha dolnego do bocznych poprzez połączenie na felc. (fot. Blachy Pruszyński)
Blachy Pruszyński

Następnie zaznaczamy miejsce na rąbek oraz linie cięcia na fartuchach bocznych. Po ostatecznym dopasowaniu, obróbkę mocujemy wkrętem do grzbietu rąbka, po czym za pomocą nożyc ręcznych docinamy boczne zakładki fartucha. W dalszej kolejności formujemy (szczypcami ręcznymi) docięte zakładki, zaginając felc do wewnątrz. Czynność tę należy powtórz yć po obu stronach fartucha dolnego.

Prace związane z obróbką górną rozpoczynamy od wykonania fartucha zamykającego tył komina. Musimy uwzględnić wysokość fartucha oraz kąt nachylenia połaci dachu – tak, aby element zamykający idealnie pasował do powierzchni komina. Boczne zakładki formujemy używając szczypiec ręcznych zaginając je na felc. Tak przygotowaną blachę mocujemy do paneli ułożonych na połaci dachu przy kominie.

Prawidłowo zamontowana obróbka górna komina, nie może być przykręcona do łaty. (fot. Blachy Pruszyński)
Blachy Pruszyński
Uszczelnienie połączenia komin – blacha musi zostać wykonane bardzo precyzyjnie. (fot. Blachy Pruszyński)
Blachy Pruszyński

Etap trzeci – uszczelnienie

Ostatnim etapem obróbki komina jest precyzyjne uszczelnienie połączenia pomiędzy blachą, a jego ścianami. Musi być ono wykonane bardzo dokładnie, gdyż w przeciwnym przypadku spływająca woda może spowodować powstanie zacieków wewnątrz domu. Do uszczelnienia najlepiej wykorzystać specjalistyczny silikon dekarski, który wchodzi w reakcję z blachami powlekanymi, tworząc niezwykle trwałe i pewne połączenie.

Obróbka komina wykonana z blachy na rąbek stojący. (fot. Blachy Pruszyński)
Blachy Pruszyński
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl