Biuro na poddaszu - jak przygotować je do pracy zdalnej?

Materiał informacyjny GoWork
Biuro na poddaszu to klimatyczne miejsce w Twoim domu, które możesz zagospodarować na rzecz pracy zdalnej. Jednak zakup przedmiotów biurowych to niejedyne zadanie. Tak wyjątkowe miejsce wymaga szczególnych rozwiązań. Tworząc swoją przestrzeń pracy, musisz mieć na uwadze kwestie światła, temperatury i oczywiście skosów dachu. Dowiedz się, jak przygotować biuro do pracy zdalnej.

Praca zdalna na poddaszu. Czy to dobry pomysł?

Poddasze to rodzaj przestrzeni, która ma wielu zwolenników ze względu na swój wyjątkowy charakter. Skosy dachu i okna skierowane na niebo dają poczucie przytulności i przywodzą na myśl domki w ośrodkach wypoczynkowych. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się twoja praca: Grudziądz, czy Wrocław – przebywając na poddaszu, także w trakcie pracy zdalnej możesz czuć się jak na wakacjach. Jednak wady poddasza także nie są tajemnicą.

 • Ograniczona przestrzeń - skosy uniemożliwiają umieszczenie mebli o dużych rozmiarach blisko ścian.
 • Zmienna temperatura - poddasze jest podatne na zmiany temperatur. Latem na poddaszu bywa bardzo gorąco.
 • Dostęp do światła - okna na poddaszu umieszczone są w dachu, dlatego w niektórych godzinach w ciągu dnia dostęp do światła naturalnego może być utrudniony. Wiele jednak zależy od umiejscowienia okien.
 • Hałas - dach, który nie był projektowany z myślą o dźwiękoszczelności, może sprawiać, że praca w ciągu dnia będzie utrudniona, np. gdy spadnie deszcz.

Czy da się pracować na poddaszu?

Jesteśmy w stanie przymknąć oko na mankamenty przestrzeni. Wszystko jednak zależy od tego, jakie przeznaczenie jej nadamy. Jeśli poddasze zagospodarujemy pod sypialnię, to nie ma problemu, by łóżko dosunąć do końca skosu. To dobry sposób na pełne wykorzystanie przestrzeni. W przypadku pracy zdalnej nie mamy możliwości dosunięcia biura do samych krawędzi ścian. Musimy pamiętać o ergonomii stanowiska pracy. Jest ona niezwykle istotna dla naszego komfortu i zdrowia, także podczas pracy zdalnej. Praca na poddaszu jest możliwa, jeśli przestrzeń odpowiednio do tego przygotujemy. W niektórych przypadkach wystarczy tylko przemeblowanie, podczas gdy w innych konieczne są zmiany adaptacyjne.

Jak przygotować biuro na poddaszu do pracy zdalnej?

Zanim przystąpisz do tworzenia swojego miejsca pracy, dokładnie oceń przestrzeń. Sprawdź, jakie elementy wymagają poprawy, co może stanowić dla ciebie przeszkodę w wykonywaniu obowiązków służbowych. Zastanów się:

 • Czy będziesz mieć dostęp do dokumentacji?
 • Czy uda się znaleźć miejsce, w którym można postawić biurko i siedzieć wyprostowanym?
 • W którym miejscu pada najwięcej światła dziennego?
 • Czy przestrzeń jest bezpieczna?

W szczególności oceń stan parkietu, odległość wybranego miejsca od schodów. W trakcie pracy zdalnej korzystamy z krzeseł biurowych. Jeśli poddasze jest otwarte bezpośrednio na schody, kącika do pracy lepiej nie umieszczać w ich zasięgu.

Praca zdalna na poddaszu - wskazówki

Przygotowując swoje poddasze do pracy zdalnej, oprócz aranżacji, musisz zwrócić uwagę na kilka elementów.

 • Biurko umieść w pobliżu okna.
 • Zadbaj o izolację termiczną dachu.
 • Zapewnij odpowiednią wentylację pomieszczenia.
 • Wybierz miejsca z dostępem do gniazdek elektrycznych.

Projektując przestrzeń, należy mieć na uwadze zasady ergonomii pracy przy komputerze. Podstawą jest komfortowe krzesło, duży blat biurka, ustawienie na nim monitora pod odpowiednim kątem i w dobrej odległości od oczu.

Gdzie szukać pracy zdalnej?

Jeśli masz poddasze spełniające wymogi bezpieczeństwa i ergonomii, to znaczy, że masz już odpowiednie miejsce do pracy zdalnej. Pozostaje więc kwestia znalezienia pracy. Najlepiej poszukiwać zatrudnienia w serwisach pracy. Koncentrują one wielu pracodawców w jednym miejscu. Pamiętaj, że poszukując pracy zdalnej, nie musisz ograniczać poszukiwań do swojego miejsca zamieszkania. Praca Kwidzyn, Warszawa, a może Opole? Wybór należy do Ciebie. Ważne, aby dokładnie zapoznać się z ogłoszeniami o pracę. Wiele ofert dotyczy pracy hybrydowej. Wówczas musisz mieć na uwadze ewentualny dojazd do biura kilka dni w miesiącu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl