Zasady pracy z wełną mineralną

Ewa Kulesza
Obowiązujące w Polsce przepisy BHP nie określają szczegółowo wymagań dotyczących wykonywania montażu izolacji, tym bardziej montażu izolacji z wełny mineralnej (szklanej oraz skalnej).

W obowiązujących obecnie zasadach BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy) zawartych w Rozporządzeniu (w dziale traktującym o robotach dekarskich i izolacyjnych) wymienione z nazwy są jedynie prace związane z nakładaniem mieszanek bitumicznych na połacie dachowe i wnętrza zbiorników.

Z ogólnych przepisów warto zacytować przepisy, w których wyraźnie napisane jest, że "Stosowanie niezbędnych środków ochrony indywidualnej obowiązuje wszystkie osoby przebywające na terenie budowy." Stosowanie ubrań roboczych i rękawic wynika z jednej strony z ogólnych zasad BHP, z drugiej strony z wygody pracownika. Używanie takich środków jak maski i okulary ochronne przy szlifowaniu płyt z wełny mineralnej jest analogicznie jak w przypadku cyklinowania podłóg, czy piaskowania elewacji, kiedy to w powietrzu unosi się większa ilość pyłu.

Mimo że nie zostały stwierdzone uboczne skutki pracy w kontakcie z pyłem powstałym w trakcie na przykład docinania fragmentów płyt czy mat z wełny mineralnej (skalnej czy też szklanej), to może się zdarzyć, iż osoby szczególnie uczulone na kurz i znajdujące się w nim włókna mineralne mogą przejściowo odczuwać dyskomfort w postaci kaszlu lub swędzenia skóry na dłoniach i twarzy. Ma to jednak związek z indywidualnymi skłonnościami organizmu montażysty niż właściwościami wełny mineralnej.

Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowie (WHO oraz jej paryskiej Agencji IARC), wełna mineralna (skalna i szklana) jest bezpieczna podczas produkcji, montażu jak i długoletniego użytkowania w budynkach mieszkalnych, fabrycznych i użyteczności publicznej.

Główne zasady pracy z wełną mineralną
Producenci materiałów budowlanych z wełny mineralnej opracowali i propagują podczas szkoleń i w materiałach instruktażowych kilka ogólnych zasad BHP, jakie powinny być przestrzegane podczas prowadzenia prac izolacyjnych z wykorzystaniem wełny mineralnej:

  • Pracownicy bezpośrednio montujący wełnę mineralną powinni nosić luźną odzież ochronną (kombinezon roboczy) oraz rękawice.
  • Zaleca się docinać wełnę mineralną ręcznie, np. ostrym nożem. Natomiast mechaniczne docinanie wełny mineralnej oraz szlifowanie jej powierzchni powinny odbywać się w wentylowanych pomieszczeniach.
  • Podczas szlifowania powierzchni płyt wełny skalnej przed nałożeniem warstwy zbrojącej, wskazane jest zabezpieczenie górnych dróg oddechowych maseczką przeciwpyłową a oczu okularami ochronnymi, podobnie jak podczas szlifowania betonu czy drewna.
  • Pomieszczenie, w którym trwają prace należy utrzymywać w należytej czystości, a po zakończonej pracy pracownicy biorący udział w montażu izolacji powinni przemyć ręce i twarz zimną wodą.

 

Zasady pracy z wełną mineralną
MIWO
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl