Zagospodarowanie poddasza

Agnieszka Jaros
Parterowe domy z poddaszem użytkowym cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Racjonalne zagospodarowanie poddasza nie tylko przyczynia się do zwiększenia powierzchni użytkowej domu, ale dodatkowo stwarza ciekawe możliwości aranżacji pomieszczeń.
Zagospodarowanie poddasza

Sypialnie, łazienki, czy pokoje dziecinne ze skosami stają się coraz bardziej popularne i lubiane przez użytkowników. Warunek stanowi jednak funkcjonalne i niestandardowe ich urządzenie oraz dobór właściwych sprzętów i mebli.

Ile jest miejsca pod dachem?

O ilości miejsca, jaką będziemy dysponowali po zagospodarowaniu poddasza decyduje przede wszystkim kształt dachu. Najmniej powierzchni użytkowej uzyskamy pod dachem czterospadowym. W przypadku takiego dachu powierzchnia z każdej strony jest bowiem ograniczona przez występowanie kłopotliwych skosów. Znacznie więcej miejsca znajdzie się pod dachem dwuspadowym. Jednak na wielkość tej powierzchni ma dodatkowo ma wpływ rodzaj więźby dachowej, kąt nachylenia połaci oraz wysokość ścianek kolankowych. Często stosowanym zabiegiem przy zagospodarowywaniu poddaszy jest podnoszenie wspomnianych ścianek kolankowych. Jednak warto zaznaczyć, że tego rodzaju ingerencja w kształt i bryłę budynku – może wpłynąć ujemnie na jego wygląd zewnętrzny. Najwięcej pełnowartościowej powierzchni mieszkalnej uzyskamy zagospodarowując poddasze pod dachem mansardowym. Jego konstrukcja stwarza bowiem najlepsze warunki do urządzania pomieszczeń w tym miejscu.

Zagospodarowanie poddasza

Aby nie uderzać głową w dach...

Poddasze będzie wygodne w użytkowaniu, jeżeli jego rozplanowanie i urządzanie będzie przebiegało w sposób przemyślany. Wiele zależy też od wysokości wspomnianej wcześniej ścianki kolankowej. Pomieszczenia powinny zostać rozmieszczone w taki sposób, aby osiągnąć jak największą symetrię. Korzystne jest np. lokowanie sypialni w sąsiedztwie ścian szczytowych. Zabudowa skosów to na poddaszu wariant niemal oczywisty. Konieczna jest jednak w powyższym zakresie rozwaga i umiar. Przesadne zabudowy mogą bowiem stworzyć niechciany przez nikogo – efekt przytłaczających i mało przestronnych wnętrz. Pod niektórymi skosami da się ustawić pewne meble tak, aby móc z nich korzystać nie uderzając głową w sufit. Przy wysokości ścianki pod skosem do 0,7 m możliwości te są bardzo ograniczone i miejsca takie nadają się jedynie na schowki, służące przechowywaniu rzadko używanych przedmiotów. Jednak, kiedy ścianka ma już wysokość przynajmniej 1 m – można przy niej postawić np. sypialniane łóżko. Ustawione wezgłowiem przy ścianie nie będzie kłopotliwe w użytkowaniu. Posiadanie wysokości 1,5 m stwarza jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Miejsce jest bowiem doskonałe, np. na pokój dziecinny, w którym spokojnie pod skosem zmieści się funkcjonalne biurko. Skosy, które mają około 2 m to już niemal pełnowartościowa powierzchnia użytkowa i można ją zagospodarować w dowolny sposób. Na takiej wysokości można funkcjonalnie korzystać z większości mebli. Dobrze jest jednak ustawiać je tak, aby miejsca najniższe wykorzystywać na dekoracyjne stoliki, niewielkie szafki, czy ozdobne lampy.

Ważne!
Skosy poddasza warto zabudowywać szafkami i półkami. Konieczne jest jednak rozważne przemyślenie tych zabudów. Zamknąć trzeba bezwzględnie najciaśniejsze i najbardziej zabałaganione kąty. Schowki przydadzą się na rzeczy rzadko używane. Bardziej obszerne miejsca pod skosami dachu warto przeznaczyć na szafy lub garderoby. W miejscach, gdzie jest to możliwe umieszczajmy normalne meble lub meble wykonane na zamówienie. Zbyt duża ilość zabudów przytłoczy wnętrze i sprawi, że zacznie ono sprawiać wrażenie ciasnego i mocno ograniczonego w użytkowaniu.

Zagospodarowanie poddasza

Odpowiednie meble

Pomimo że w czasie budowy często wydaje się nam, iż miejsca do zagospodarowania na poddaszu będzie wystarczająco dużo, to wraz
z postępującymi pracami wykończeniowymi zaczyna się ono jakby kurczyć. Miejsca pomiędzy krokwiami wypełnia ocieplenie,
a następnie płyty wykończeniowe, zaś poziom posadzki podnosi się poprzez konieczność ułożenia dodatkowych jej warstw na stropie parteru. Okazuje się wówczas, że łączna powierzchnia wysokich ścian jest niewielka,
a urządzenie wnętrz nie jest wcale takie łatwe. Pomieszczenia, mimo że posiadają ciekawą przestrzeń architektoniczną – wymagają najczęściej, zastosowania w nich niestandardowych mebli
i specyficznych detali ułatwiających funkcjonowanie na poddaszu.
Z pomocą przychodzą w tym momencie producenci oferujący meble na wymiar lub indywidualne zamówienie klienta. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest np. wkomponowanie szafy pod skos dachu w taki sposób, że zabudowuje się całą przestrzeń. Drzwi takiej szafy – chociaż stosunkowo niskie – pozostają proste. Ścięciu ulegają jedynie wewnętrzne półki. Dobrze jest zastosować
w takich przypadkach system drzwi suwanych, ponieważ nie wymagają one do prawidłowego funkcjonowania żadnej dodatkowej powierzchni. Warto również zainwestować w dodatkowe akcesoria, tj. sprytne kosze, szuflady wysuwane na prowadnicach, dzięki którym stanie się możliwe wykorzystanie powierzchni nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Meble, które wykonuje się na indywidualne zamówienia są nie tylko w pełni funkcjonalne. Przy odpowiednim doborze materiałów do ich wykonania – mogą stać się dużo bardziej atrakcyjne niż te dostępne powszechnie. Wybór materiałów jest aktualnie ogromny, w związku z czym meble są w stanie przybierać najróżnorodniejsze formy. Trzeba jednak zaznaczyć, że sprzęty takie są sporo droższe, od typowych mebli zakupionych w sklepie.

Zagospodarowanie poddasza

Pomieszczenia na poddaszu

Poddasza zagospodarowujemy na ogół w ten sposób, że są one miejscem niedostępnym dla gości. Tworzy się tutaj najczęściej sypialnie, łazienki, pokoje dla dzieci, gabinety lub ciche i przytulne kąciki wypoczynkowe. Urządzenie tych wnętrz wymaga jednak odpowiedniego przemyślenia i odrobiny wiedzy architektonicznej. Odpowiednio, w sypialni najlepiej będzie pod skosem umieścić łóżko. Jest to najbardziej logiczne rozwiązanie, chociaż zupełnie odradzane przez specjalistów feng shui. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami urządzania pomieszczeń w zgodzie z ich standardami, to takie ustawienie najważniejszego, choć nie jedynego mebla w sypialni będzie korzystne. Pozwoli bowiem na swobodne poruszanie się po pokoju i umożliwi dojście do pozostałych sprzętów. Pod sypialnianym oknem, tuż przy ściance kolankowej może znaleźć się np. sekretarzyk lub toaletka,
z której będzie można wygodnie korzystać. W pozostałe skosy wkomponujmy niewielkie komódki lub mobilne (wysuwane) kontenery do przechowywania różnych przedmiotów.
Sporo trudności w funkcjonalnym urządzeniu może stwarzać łazienka. Do swobodnego poruszania się po podłodze potrzeba jest około 2 m wysokości pomieszczenia. W miejscach, w których się wycieramy dobrze jeśli będzie to 2,20 m, aby móc osuszyć głowę ręcznikiem. Nad wanną potrzebujemy co najmniej 1,60 m, by móc się z niej wydostać i pochylić w czasie kąpieli dziecka. Zupełnie pełnowartościowej wysokości potrzeba do zamontowania kabiny prysznicowej. Jak zatem urządzić łazienkę posiadającą liczne skosy i zakamarki? Nie jest to łatwe, ale możliwe.
W najniższych punktach należy umiejscowić urządzenia, z których korzysta się na siedząco, czyli sedes, bidet część wanny. Na kabinę prysznicową lub umywalkę z obszernym lustrem trzeba zarezerwować miejsca najwyższe, np. te usytuowane w sąsiedztwie drzwi wejściowych. Pozostałe skosy warto zabudować szafkami i schowkami, których akurat w przypadku łazienek nigdy nie jest za wiele.
Aneks wypoczynkowy trzeba zagospodarować tak, aby wyglądał na przestronny. Dokonuje się tego pozostawiając wolną – jak największą powierzchnię podłogi (łącznie z częścią, z której nie będzie można korzystać). Pod skosami doskonale prezentują się stoliki telewizyjne oraz dowolnie rozmieszczony sprzęt grający. Miejsca te są także idealne na półki na książki, płyty kompaktowe
i inne drobiazgi dekoracyjne. Siedziska powinny być rozmieszczone na obrzeżach rejonu komunikacyjnego. Doskonałe dla poddaszy są rozłożyste kanapy oraz obszerne fotele i pufy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl