Wentylatory dachowe

Joanna Ryńska
Wentylatory dachowe są przykładem rozwiązania spotykanego w wentylacji mechanicznej, przede wszystkim obiektów przemysłowych. Coraz częściej można jednak spotkać modele przystosowane do pracy z systemem wentylacji budynków mieszkalnych, wielo-, a nawet jednorodzinnych.

Odpowiednio dobrany kształt obudowy pozwala (poza skuteczną wentylacją mechaniczną) na wykorzystanie warunków naturalnych (np. wiatr) do poprawienia wydajności wentylacji.

Konstrukcja chroni też wrażliwe części urządzenia przed wodami opadowymi. Wentylator dachowy może być wykorzystany zarówno jako element nawiewający, jak i odprowadzający powietrze.

Wentylatory dachowe wykonuje się z tworzywa sztucznego (przede wszystkim specjalne żywice wzmacniane włóknem szklanym, ze stali ocynkowanej, kwasoodpornej lub nierdzewnej. Zastosowane rozwiązanie materiałowe ma związek z przeznaczeniem wentylatora (np. stal kwasoodporna do wentylatorów odprowadzających spaliny).

Wentylatory dachowe

 

Wentylatory dachowe

Wentylatory dachowe, obok uzasadnionej popularności w przemyśle, cieszą się rosnącym powodzeniem u inwestorów prywatnych. Wiąże się to nie tylko z parametrami technicznymi i coraz to nowszymi technologiami, ale też z możliwością dostosowania kolorystyki wentylatora do stylistyki budowanego domu (umożliwia to barwienie laminatu lub lakierowanie proszkowe blachy stalowej).

 Budowa wentylatora
Wentylator składa się z kilku zasadniczych części:

  • wirnika (części roboczej),
  • silnika elektrycznego,
  • obudowy (czaszy).
Wentylatory dachowe

Może być też wyposażony w podstawę dachową (są oczywiście wersje dostarczane bez podstawy, które trzeba do zamocować do postawy kupionej osobno). Lepsze są kompletne systemy, dostarczane z podstawą i odpowiednim (dobranym do rodzaju pokrycia) przejściem przez połać. Nie tylko są łatwiejsze w montażu, ale też zapewniają szczelność przejścia przez dach. Dotyczy to szczególnie dachów skośnych.

Wentylator może być też wyposażony w regulator prędkości obrotów oraz inne urządzenia pozwalające na automatyzację pracy. Od charakteru silnika i budowy wirnika zależy skuteczność pracy wentylatora. Najbardziej wydajne i efektywne są wentylatory wielobiegowe - można dostosować ich pracę do zysków ciepła i wilgoci, zależnie od pory roku. Wirnik wykonany jest z trwałego i wytrzymałego tworzywa sztucznego z elementami stalowymi lub ze stali odpowiedniego gatunku.

W wersji kwasoodpornej lub przeciwwybuchowej wirnik wykonuje się z materiału odpornego na działanie spalin i wyższych temperatur: odpowiedni rodzaj tworzywa lub stal kwasoodporna.
Obudowa musi być wykonana z materiału szczególnie trwałego i wytrzymałego na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego coraz częściej sięga się po nowoczesne tworzywa sztuczne (kompozyty), tym bardziej, że dają one możliwość trwałego barwienia na praktycznie dowolny kolor z palety RAL.

Parametry wentylatora
Wentylator dobiera się na podstawie tzw. charakterystyki przepływowej (idea pokazana jest na rysunku). Fachowo mówiąc, charakterystyka ta przedstawia wydajność wentylatora w zależności od sprężu dyspozycjnego. Wyjaśniając te dwa pojęcia w nieco uproszczony sposób, można powiedzieć następująco:

  • wydajność wentylatora jest to ilość powietrza w jednostce czasu (np. metrów sześciennych na sekundę), którą wentylator musi odprowadzić z danego pomieszczenia (lub doprowadzić do niego). Wartość ta wynika z wymiarów pomieszczenia, ale także z jego przeznaczenia;
  • sprzęż dyspozycyjny to (w uproszczeniu) spadki ciśnienia całej instalacji, które musi pokonać wentylator, by powietrze mogło swobodnie być odprowadzone lub doprowadzone. Skąd biorą się te spadki ciśnienia? Powstają podczas przepływu powietrza przez wszystkie elementy instalacji (przewody, kształtki, urządzenia takie jak filtry) i są niemożliwe do uniknięcia. Dla fachowca spręż dyspozycyjny wentylatora jest informacją o instalacji, którą może obsłużyć dany wentylator.

Wentylator dobiera się do konkretnego pomieszczenia lub ich zespołu i do konkretnej instalacji. Trzeba znać zarówno dokładnie wiedzieć, jakie pomieszczenia będzie obsługiwał (aby określić wydajność) oraz obliczyć spadki ciśniena na instalacji (aby określić spręż dyspozycyjny). Dopiero znając oba parametry można z charakterystyki przepływowej dobrać właściwy wentylator.

Wentylatory dachowe

Istotnymi parametrami wentylatora są też: sposób zasilania energią elektryczną (najczęściej stosowany jest silnik trójfazowy), pobór mocy, ilość obrotów wirnika na minutę oraz własności akustyczne. Hałas podczas pracy jest wadą wentylatora dachowego, dlatego producenci dążą do eliminacji tego efektu. Stosowane powszechnie sposoby to mocowanie wentylatorów na podstawach tłumiących lub na specjalnych tłumikach. Podstawy i tłumiki nie tylko przejmują drgania, ale też wyłożone są specjalnymi materiałami dźwiękoszczelnymi. Izolacja ta sprawia, że pracujący wentylator staje się znacznie mniej uciążliwy.

Z drugiej strony, coraz więcej producentów oferuje wentylatory w wersji "silent" (cichej). Ich specjalna konstrukcja bądź rozwiązanie materiałowe sprawia, że pracują ciszej niż ich "głośne" wersje.

   

Wentylatory dachowe

   

Wentylatory dachowe

    

Wentylatory dachowe

  
Nazbyt hałaśliwa praca wentylatora jest najczęściej powodowana przez uszkodzenie bądź zabrudzenie łopatek wirnika.

Wentylatory w wersji podstawowej mają pewne wymagania dotyczące przepływającego przez nie powietrza. Nie powinno ono być zapylone, zanieczyszczone produktami gazowymi ani przekraczać temperatury +70°C. Jeśli wentylator ma być stosowany do odprowadzania powietrza z pomieszczeń o specyficznym przeznaczeniu (np.akumulatorownie; malarnie; pralnie chemiczne; magazyny chemiczne, olejów i smarów) lub powietrza o specyficznym składzie i wyższej temperaturze, musi być wykonany w wersji przeciwwybychowej lub kwasoodpornej.

  

Wentylatory dachowe

     

Wentylatory dachowe

        

Wentylatory dachowe

 
Jeśli wentylator jest przystosowany do pracy ciągłej, trzeba pamiętać, że dłuższe przerwy w pracy mogą powodować niepożądane zjawiska. Wentylator może ulec oblodzeniu, może się też wykraplać woda (w przypadku, kiedy wentylator wieńczy nie zaizolowany przewód wentylacyjny).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl