Uszkodzenia membran dachowych

Krzysztof Patoka, Redakcja
Wielu budujących się ma pretensje do dekarzy o zrobienie dziur w membranach dachowych. W większości wypadków niesłusznie, ponieważ trudno jest ułożyć pokrycie dachu nie uszkadzając membrany.

W specyficznych warunkach panujących na dachach (wysokość, brak miejsca, silne wiatry) nawet najlepsi wykonawcy mogą niechcący uszkodzić każdą membranę - nawet tą najmocniejszą.

Uszkodzenia membran dachowych

Nie jest to groźne dla prawidłowego jej działania, pod warunkiem że się te uszkodzenia naprawi. Najlepiej jest to zrobić na bieżąco w trakcie prac. Membrany łatwo można naprawić stosując odpowiednie, szerokie taśmy klejące.
W trakcie układania membran powstaje specyficzna sytuacja, w której membrany dachowe są przez okres czasu potrzebnego do ułożenia pokrycia zasadniczego narażone na działanie czynników atmosferycznych. Po ułożeniu przykrycia zasadniczego (dachówki, blachy itp.) na membrany nie pada deszcz ani śnieg oraz nie działa wiatr. W przypadkach, gdy membrana jest nie osłonięta pokryciem, podczas opadów zawsze powstają większe lub mniejsze zacieki na krokwiach, do których jest ona zamocowana. Szczególnie gdy opadom towarzyszy silny wiatr. Tymi zaciekami w większości wypadków nie należy się przejmować– występują tylko w tej jedynej przejściowej sytuacji. Po ułożeniu pokrycia, ilość wody jaka może się przedostać pod membranę przez otwory pod spinkami mocującymi jest nieznacząca.

Jedyny rodzaj dziur jaki może się okazać niebezpieczny to dziury wypalone przez popiół opadający z papierosów palonych przez wykonawców podczas prac dekarskich. Dziury te są zazwyczaj małe i najczęściej występują w dużej ilości. Wynika to ze sposobu ich powstania. Palacze ustawieni pod wiatr nie zauważają, że w takich warunkach popiół z ich papierosów zanim spadnie na membranę ulega rozżarzeniu. Składa się on z wielu cząsteczek rozwiewanych przez wiatr na dużej przestrzeni. Stąd, zanim papieros zostanie wypalony, może spowodować powstanie dużej liczby drobnych dziur. Trudno je zauważyć a jeszcze trudniej zabezpieczyć taśmą samoprzylepną. Dlatego są groźne dla membran.

Uszkodzenia membran dachowych
Uszkodzenia membran dachowych

Najgorsza jest sytuacja, kiedy z powodu takich dziur występują zawilgocenia  dachu o trudnej do stwierdzenia przyczynie. Przepalona w wielu miejscach membrana będzie przepuszczała powstałe pod pokryciem zasadniczym skropliny lub topniejący śnieg. W takim przypadku stwierdzenie przyczyny nie jest łatwe. 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl