Podbitka dachowa z PVC czy z drewna?

Joanna Szot
Zarówno podbitka drewniana, jak i z PVC pozwoli na estetyczne wykończenie domu oraz zabezpieczy go przed ptakami, owadami szkodnikami, wodą i wilgocią.

Podbitka drewniana
To najstarszy i do niedawna najbardziej popularny sposób zabezpieczania okapu. Deski (świerkowe, sosnowe lub modrzewiowe), po uprzednim wysuszeniu i zaimpregnowaniu, przygotowywane są w zakładach stolarskich. Mają grubość 17-22 mm, dowolną szerokość i długość (zalecana długość to maksymalnie 6 m). 
Podbitkę drewnianą mocuje się najczęściej do krokwi. Listwy montażowe przybija się prostopadle do krokwi – tuż przy ścianie oraz desce okapowej. Deski przybija się pojedynczymi gwoździami w środku ich szerokości – krótkie deski na początku i końcu, a jeśli odległość między nimi wynosi 80-100 cm, konieczna jest dodatkowa łata w środku rozpiętości okapu. Gdy deski są proste i układane na styk, nie ma potrzeby wykonywania otworów wentylacyjnych, ponieważ między deskami powstają szczeliny. Natomiast jeśli deski mają wyprofilowane krawędzie (na pióro i wpust lub wręby) i układane są na zakład, należy pozostawić otwory wentylacyjne i osłonić je siatką
Estetyczne wykończenie krawędzi przy ścianie oraz desce okapowej wymaga przybicia listew kątowych albo o przekroju ćwierćwałka.

Zalety podbitki drewnianej:

  • odporna na działania atmosferyczne (nasłonecznienie) – nie blaknie, podbitka może być wystawiona na długotrwałe działanie promieni słonecznych;
  • łatwa renowacja poprzez zeszlifowanie starej warstwy i pokrycie nowej lakierem;
  • jest trwała i wytrzymała;
  • nie kurczy się i nie paczy, ponieważ drewno to materiał sztywny,
  • i co bardzo ważne, drewno to materiał naturalny, ekologiczny.

Podbitka dachowa z PVC czy z drewna?


Podbitka dachowa z PVC czy z drewna?



Podbitka z PVC

Konkurencją dla drewna jest PVC, stosowane coraz częściej. Panele jednowarstwowe lub komorowe wykonane są z twardego PVC barwione w masie, więc nie widać na nich zarysowań. Mają grubość 0,8-1,0 cm, szerokość 10-40 cm i długość do 5 m, wyglądem przypominają panele dekoracyjne lub deski łączone na obce pióro i wpust. Panele mogą być gładkie lub o fakturze drewna. 
Podbitkę z PVC układa się na drewnianym ruszcie, podobnie jak panele dekoracyjne. Panele łączy się najczęściej na pióro i wpust i przybija do rusztu wkrętami lub gwoździami - aluminiowymi lub ocynkowanymi – rozmieszczonymi co około 40 cm.  
W skład systemu wchodzą specjalne panele wentylacyjne, które zapewniają przepływ powietrza – zapobiega to powstawaniu grzybów i pleśni. Ich szerokość jest taka sama jak pozostałych. Specjaliści zalecają ich montaż jako co dziesiąty element podbitki, ponieważ taki rozstaw zapewnia najlepszą wentylację dachu. Dostępne są również inne elementy uzupełniające: listwy brzegowe, kątowe i łączące.

Zalety podbitki z PVC:

  • odporna na wiatr, wilgoć – nie gnije i nie rdzewieje;
  • nie wymaga odnawiania ani malowania, jej konserwacja ogranicza się do umycia paneli wodą z dodatkiem środka antystatycznego;
  • jest nietoksyczna, niepalna;
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne;
  • szybki montaż;
  • duży wybór kolorów – od białych, poprzez grafitowe, czerwone, do przypominających drewno;
  • mały ciężar paneli – można je montować do delikatnych konstrukcji;
  • panele z PVC są tańsze niż deski.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl