Podbitka drewniana
To najstarszy i do niedawna najbardziej popularny sposób zabezpieczania okapu. Deski (świerkowe, sosnowe lub modrzewiowe), po uprzednim wysuszeniu i zaimpregnowaniu, przygotowywane są w zakładach stolarskich. Mają grubość 17-22 mm, dowolną szerokość i długość (zalecana długość to maksymalnie 6 m).
Podbitkę drewnianą mocuje się najczęściej do krokwi. Listwy montażowe przybija się prostopadle do krokwi – tuż przy ścianie oraz desce okapowej. Deski przybija się pojedynczymi gwoździami w środku ich szerokości – krótkie deski na początku i końcu, a jeśli odległość między nimi wynosi 80-100 cm, konieczna jest dodatkowa łata w środku rozpiętości okapu. Gdy deski są proste i układane na styk, nie ma potrzeby wykonywania otworów wentylacyjnych, ponieważ między deskami powstają szczeliny. Natomiast jeśli deski mają wyprofilowane krawędzie (na pióro i wpust lub wręby) i układane są na zakład, należy pozostawić otwory wentylacyjne i osłonić je siatką
Estetyczne wykończenie krawędzi przy ścianie oraz desce okapowej wymaga przybicia listew kątowych albo o przekroju ćwierćwałka.
Zalety podbitki drewnianej:
- odporna na działania atmosferyczne (nasłonecznienie) – nie blaknie, podbitka może być wystawiona na długotrwałe działanie promieni słonecznych;
- łatwa renowacja poprzez zeszlifowanie starej warstwy i pokrycie nowej lakierem;
- jest trwała i wytrzymała;
- nie kurczy się i nie paczy, ponieważ drewno to materiał sztywny,
- i co bardzo ważne, drewno to materiał naturalny, ekologiczny.
Podbitka z PVC
Konkurencją dla drewna jest PVC, stosowane coraz częściej. Panele jednowarstwowe lub komorowe wykonane są z twardego PVC barwione w masie, więc nie widać na nich zarysowań. Mają grubość 0,8-1,0 cm, szerokość 10-40 cm i długość do 5 m, wyglądem przypominają panele dekoracyjne lub deski łączone na obce pióro i wpust. Panele mogą być gładkie lub o fakturze drewna.
Podbitkę z PVC układa się na drewnianym ruszcie, podobnie jak panele dekoracyjne. Panele łączy się najczęściej na pióro i wpust i przybija do rusztu wkrętami lub gwoździami - aluminiowymi lub ocynkowanymi – rozmieszczonymi co około 40 cm.
W skład systemu wchodzą specjalne panele wentylacyjne, które zapewniają przepływ powietrza – zapobiega to powstawaniu grzybów i pleśni. Ich szerokość jest taka sama jak pozostałych. Specjaliści zalecają ich montaż jako co dziesiąty element podbitki, ponieważ taki rozstaw zapewnia najlepszą wentylację dachu. Dostępne są również inne elementy uzupełniające: listwy brzegowe, kątowe i łączące.
Zalety podbitki z PVC:
- odporna na wiatr, wilgoć – nie gnije i nie rdzewieje;
- nie wymaga odnawiania ani malowania, jej konserwacja ogranicza się do umycia paneli wodą z dodatkiem środka antystatycznego;
- jest nietoksyczna, niepalna;
- odporna na uszkodzenia mechaniczne;
- szybki montaż;
- duży wybór kolorów – od białych, poprzez grafitowe, czerwone, do przypominających drewno;
- mały ciężar paneli – można je montować do delikatnych konstrukcji;
- panele z PVC są tańsze niż deski.