Podbitka dachowa z PVC czy z drewna?

Joanna Szot
Zarówno podbitka drewniana, jak i z PVC pozwoli na estetyczne wykończenie domu oraz zabezpieczy go przed ptakami, owadami szkodnikami, wodą i wilgocią.

Podbitka drewniana
To najstarszy i do niedawna najbardziej popularny sposób zabezpieczania okapu. Deski (świerkowe, sosnowe lub modrzewiowe), po uprzednim wysuszeniu i zaimpregnowaniu, przygotowywane są w zakładach stolarskich. Mają grubość 17-22 mm, dowolną szerokość i długość (zalecana długość to maksymalnie 6 m). 
Podbitkę drewnianą mocuje się najczęściej do krokwi. Listwy montażowe przybija się prostopadle do krokwi – tuż przy ścianie oraz desce okapowej. Deski przybija się pojedynczymi gwoździami w środku ich szerokości – krótkie deski na początku i końcu, a jeśli odległość między nimi wynosi 80-100 cm, konieczna jest dodatkowa łata w środku rozpiętości okapu. Gdy deski są proste i układane na styk, nie ma potrzeby wykonywania otworów wentylacyjnych, ponieważ między deskami powstają szczeliny. Natomiast jeśli deski mają wyprofilowane krawędzie (na pióro i wpust lub wręby) i układane są na zakład, należy pozostawić otwory wentylacyjne i osłonić je siatką
Estetyczne wykończenie krawędzi przy ścianie oraz desce okapowej wymaga przybicia listew kątowych albo o przekroju ćwierćwałka.

Zalety podbitki drewnianej:

 • odporna na działania atmosferyczne (nasłonecznienie) – nie blaknie, podbitka może być wystawiona na długotrwałe działanie promieni słonecznych;
 • łatwa renowacja poprzez zeszlifowanie starej warstwy i pokrycie nowej lakierem;
 • jest trwała i wytrzymała;
 • nie kurczy się i nie paczy, ponieważ drewno to materiał sztywny,
 • i co bardzo ważne, drewno to materiał naturalny, ekologiczny.

Podbitka dachowa z PVC czy z drewna?


Podbitka dachowa z PVC czy z drewna?Podbitka z PVC

Konkurencją dla drewna jest PVC, stosowane coraz częściej. Panele jednowarstwowe lub komorowe wykonane są z twardego PVC barwione w masie, więc nie widać na nich zarysowań. Mają grubość 0,8-1,0 cm, szerokość 10-40 cm i długość do 5 m, wyglądem przypominają panele dekoracyjne lub deski łączone na obce pióro i wpust. Panele mogą być gładkie lub o fakturze drewna. 
Podbitkę z PVC układa się na drewnianym ruszcie, podobnie jak panele dekoracyjne. Panele łączy się najczęściej na pióro i wpust i przybija do rusztu wkrętami lub gwoździami - aluminiowymi lub ocynkowanymi – rozmieszczonymi co około 40 cm.  
W skład systemu wchodzą specjalne panele wentylacyjne, które zapewniają przepływ powietrza – zapobiega to powstawaniu grzybów i pleśni. Ich szerokość jest taka sama jak pozostałych. Specjaliści zalecają ich montaż jako co dziesiąty element podbitki, ponieważ taki rozstaw zapewnia najlepszą wentylację dachu. Dostępne są również inne elementy uzupełniające: listwy brzegowe, kątowe i łączące.

Zalety podbitki z PVC:

 • odporna na wiatr, wilgoć – nie gnije i nie rdzewieje;
 • nie wymaga odnawiania ani malowania, jej konserwacja ogranicza się do umycia paneli wodą z dodatkiem środka antystatycznego;
 • jest nietoksyczna, niepalna;
 • odporna na uszkodzenia mechaniczne;
 • szybki montaż;
 • duży wybór kolorów – od białych, poprzez grafitowe, czerwone, do przypominających drewno;
 • mały ciężar paneli – można je montować do delikatnych konstrukcji;
 • panele z PVC są tańsze niż deski.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl