Dach z wiórów drewnianych - naturalne i tradycyjne

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wiór osikowy to pokrycie naturalne i mające długą tradycję. Jest lekkie, trwałe i piękne.
Wiór osikowy to pokrycie naturalne i mające długą tradycję. Jest lekkie, trwałe i piękne. Katarzyna Laszczak
Dachy z wiórów drewnianych wyglądają bardzo atrakcyjnie. Pomimo że to pokrycie tradycyjne i znane od dawna, nie jest bardzo rozpowszechnione. Może warto to zmienić?

Wióry pasują przede wszystkim do tradycyjnej architektury. Doskonale wyglądają na dworkach, czy domach z bali. Coraz częściej można je spotkać jako pokrycia zajazdów, inspirowanych budownictwem ludowym. Są lekkie i bardzo „plastyczne” – można nimi pokryć dach właściwie dowolnej wielkości i kształtu. Doskonale sprawdzają się także jako pokrycie altan ogrodowych, zadaszeń itp., można więc osiągnąć bardzo spójny charakter wszystkich zabudowań, znajdujących się wokół domu.

Drewno na wióry

Wióry na pokrycia dachowe można produkować z drewna różnych gatunków: sosny, świerku, modrzewia, ale w praktyce najczęściej wykorzystuje się drewno osikowe. Wióry osikowe powoli wchłaniają wodę, są także odporne na szkodniki i grzyby.
Zanim drewno trafi na dach musi być odpowiednio wyselekcjonowane i przygotowane. Ważne jest to, żeby drewno było pozbawione sęków. Świeżo ścięte drzewa pozbawiane są z kory i przycinane na odpowiednią długość. Z kawałków drzewa struga się wióry, czyli deseczki o długości ok. 35-40 cm, szerokości od 6 do 12 cm i grubości ok. 4 do 8 mm. Wióry są strugane wzdłuż włókien drewna, co zapewnia ich wytrzymałość i zapobiegania pękaniu drewna.

Jakie dachy można kryć wiórem osikowym

Wiórem osikowym można kryć dachy nawet o bardzo fantazyjnych kształtach. Drobne, ręcznie układane elementy pozwalają na formowanie różnych krzywizn i wykonywanie obróbek. Lukarny, czy wole oka na dachu krytym wiórem, wyglądają jakby z niego w płynny sposób „wyrosły”.

Wiórem można kryć dachy o nachyleniu połaci nie mniejszym niż 25°, a najlepiej by było to 30-45°. Im kąt nachylenia będzie większy, tym szybciej spływa z niego woda (i zsuwa się śnieg), co przedłuża trwałość drewna. Wiórem można kryć także pionowe płaszczyzny, wykonuje się z niego także elewacje.

Wiór osikowy układa się w kilkunastu warstwach. Rzędy o wiórach skierowanych na przemian w lewą i prawą stronę, tworzą charakterystyczny wzór.
Wiór osikowy układa się w kilkunastu warstwach. Rzędy o wiórach skierowanych na przemian w lewą i prawą stronę, tworzą charakterystyczny wzór. Katarzyna Laszczak

Poszycie dachu pod wiór drewniany

Wióry drewniane można układać zarówno na pełnym poszyciu, jak i ruszcie z łat i kontrłat. Zależy to od przeznaczenia poddasza. Jeśli poddasze ma być użytkowe, trzeba ułożyć pełne deskowanie, pokryte papą (lub odpowiednią folią). Na to nabija się kontrłaty zapewniające przepływ powietrza między pokryciem a poszyciem i łaty, do których mocuje się wióry. Przy poddaszu nieużytkowym stosuje się membranę oraz łaty i kontrłaty. Alternatywą w tym przypadku jest też montaż tradycyjny – bezpośrednio do krokwi przybija się łaty, a do nich wióry. Tę metodę stosuje się najczęściej przy kryciu zadaszeń, altan. itp.

Układanie wióra na dachu

Układanie dachu z wióra to praca wymagająca wysokich kwalifikacji i specjalizacji właśnie w tym pokryciu. Wiele firm zajmujących się tym pokryciem ma pokoleniowe tradycje – to rzemiosło, które wymaga wiedzy i doświadczenia.
Wióry mocuje się za pomocą gwoździ lub zszywek. Układa się je w rzędach, z zachowaniem dwucentymetrowego zakładu. Każdy kolejny rząd jest przesunięty do góry o ok. ¼ długości wióra. W rzędach wióry układane są na przemian – skierowane w lewą stronę, a w kolejnym – prawą (to tzw. metoda na warkocz). W sumie powstaje pokrycie złożone z kilku-kilkunastu warstw (7-9, ale może być i 13 – takie pokrycie ma ok. 15 cm grubości). Pomimo liczby warstw drewna, pokrycie z wióra jest lekkie – 1 m2 waży ok. 17-18 kg (po wyschnięciu, wióry układa się wilgotne ze względu na lepszą elastyczność).

Trwałość i impregnacja dachu z wióra osikowego

Trwałość drewna osikowego jest szacowana na ok. 40 lat. Wiele firm, zajmujących się dachami z wióra, zapewnia drewno impregnowane zanurzeniowo, co zapewnia odporność korozję biologiczną (rozwój pleśni, grzybów, szkodników drewna) i zwiększa jego trwałość. Wykonuje się także impregnację ogniochronną.Tak przygotowanego drewna nie trzeba ponownie impregnować. Natomiast jeśli drewno nie zostało zabezpieczone, to po roku od ułożenia zaleca się natrysk impregnatu ogniochronnego, a po dwóch-trzech latach – preparatem grzybobójczym.
Dachy z wióra osikowego w naturalny sposób przybierają szaro-srebrzystą barwę.

Wiór dobrze nadaje się do kształtowania detali dachu, a także różnych krzywizn, przejść połaci itp.
Wiór dobrze nadaje się do kształtowania detali dachu, a także różnych krzywizn, przejść połaci itp. Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl