Okno z funkcją rozszczelnienia czy z nawiewnikiem?

Andrzej Andrychowski
Fakro
Z roku na rok staje się coraz bardziej popularne wykorzystanie poddaszy na cele mieszkaniowe. Co jednak należy zrobić aby zapewnić odpowiedni standard użytkowania zaadaptowanych strychów?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku (Dz.U. Nr 75, poz. 690) oraz Polska Norma PN-83 B-03430 dotyczące wentylacji przewidują, że „…wentylacja i klimatyzacja powinny zapewnić odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego, w tym wielkość wymiany powietrza…”.

Z przepisów wynika, że z sypialni powinno usuwać się 30 m³ zużytego i wilgotnego powietrza, z WC i łazienki - 50 m³, z kuchni sporadycznie od 70 do 120 m³. Tyle powietrza musi być oddane na zewnątrz przez kanały wentylacji grawitacyjnej ale i tyle samo powinno być dostarczone do pomieszczeń przez nieszczelności stolarki, rozszczelnienia i nawiewniki. W sumie niebagatelna ilość powietrza, a wszystko to w ciągu jednej godziny. Producenci okien proponują okna połaciowe z funkcją rozszczelnienia lub wyposażone w  nawiewniki. W ofercie są okna z uchwytem otwierającym moduł wentylacyjny, który dostarcza 16,6 m³ powietrza na godzinę. Przy otwartym rozszczelnieniu, okna są szczelne na przenikanie wody opadowej przy kącie nachylenia dachu od 15° do 90°. Rozszczelnienie może być otwarte lub zamknięte. Przy zamkniętym powietrze dostaje się pomiędzy przylgami okna, wtedy współczynnik infiltracji powietrza „a” nie przekracza 0,2 m³/[m·h·(daPa)2/3].

Drugim rozwiązaniem jest okno wyposażone w nawiewnik. Dostarcza do wnętrza poddasza 37,6 m³ powietrza na godzinę przy długości nawiewnika 0,61 m i różnicy ciśnień 2,0 daPa. Nawiewnik zapewnia normatywne zapotrzebowanie na świeże powietrze na przykład w sypialni, zakładając sprawne działanie wentylacji grawitacyjnej.

Aby wytworzyć odpowiedni ciąg powietrza, przyjmuje się, że wysokość komina od kratki wentylacyjnej powinna wynosić 8 m, przy standardowych przekrojach kanałów wentylacyjnych (14 x 14 cm). Oznacza to, że dopiero trzecia kondygnacja od góry ma zapewnioną odpowiednią ilość wymian powietrza. Dlatego jeśli tylko jest to możliwe powinno się stosować okna z nawiewnikiem lub wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną.

Targi Mieszkań w Expo Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl
Dodaj ogłoszenie