Łupek naturalny

Marta Balcerowska
Łupek jest produktem natury, powstał ponad 350 milionów lat temu z miki czyli skały osadowej złożonej z wielu warstw minerału. Jego wszechstronność architektoniczna i wytrzymałość czynią z niego idealny materiał budowlany.

Łupek uzyskuje się przez cięcie miki na bloki specjalną piłą diamentową. Tak przygotowaną skałę rozwarstwia się na płytki grubości 5 milimetrów. Łupek jest doskonałym materiałem na pokrycie dachu ponieważ jest niepalny i odporny na zmienne warunki pogodowe. Nadaje się szczególnie do krycia dachów
o skomplikowanym kształcie. Takie pokrycie poprawnie ułoży dobry i doświadczony dekarz. Każdy dach pokryty łupkiem jest inny, ponieważ występuje w kilku odcieniach grafitu, oraz w zależności od złoża, w kolorze purpurowym, zielonym i grafitowy. Pod każdy typ krycia należy stosować pełne deskowanie i papę. Łupek może być również wykorzystywany na płytki podłogowe, płyty tarasowe lub stopnie oraz blaty kuchenne, łazienkowe i drążone umywalki.

Łupek naturalny
Rathscheck
Łupek naturalny
Rathscheck
Łupek naturalny
Rathscheck

Pokrycie z łupku jest ciężkie (1m² waży 25-41 kg) i wymaga wytrzymałej więźby. Do wyboru mamy płytki różnych kształtów: prostokątne, łukowe, łuskowe i oktagonalne (ośmiokątne). Wymiary są różne: od 20x20 cm do 30x60 cm. Zalecany spadek dachu to 25 - 90° dla szablonu łukowego i łuski, a dla oktagonalnego i prostokątnego - 30 - 90°.

W Wielkiej Brytanii najczęściej stosowane są szablony prostokątne układane w łuskę, a we Francji prostokątne oraz w kształcie karpiówki. W Niemczech stosuje się wzory: staroniemiecki (Altdeutsche), łukowy (Bogendeckung) i w łuskę (Schuppendeckung), coraz częściej także niemieccy dekarze stosują metodę układania łupku na dziko, tzn. że obróbka i dopasowanie każdego szablonu odbywa się na dachu bezpośrednio przed zamocowaniem.

W Polsce łupek był stosowany na obszarach pozostających dawniej pod wpływami niemieckimi, do dzisiaj można spotkać budynki kryte łupkiem w rejonie wydobycia surowca - w Kotlinie Kłodzkieji okolicach Jeleniej Góry.

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl
Dodaj ogłoszenie