Pokrycia dachowe małoformatowe: rodzaje, zastosowanie i zalety

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Małoformatowe pokrycia dachowe to m.in. dachówki ceramiczne i cementowe, ale także łupek kamienny, gont drewniany i płytki włóknocementowe.
Małoformatowe pokrycia dachowe to m.in. dachówki ceramiczne i cementowe, ale także łupek kamienny, gont drewniany i płytki włóknocementowe. Fotolia
Wszędzie tam, gdzie dla inwestorów bardziej niż czas i koszty wykonania dachu liczą się jego walory wizualne i estetyczne, wykorzystywane są małoformatowe pokrycia dachowe. Wymagają większego nakładu pracy, głębokiego portfela i chęci zrobienia czegoś, co wykracza poza standardy krycia dachów. Wbrew pozorom rynek daje takim inwestorom ogromne możliwości.

Małe, lekkie i trwałe – płytki włóknocementowe

Sporym zainteresowaniem cieszą się płytki włóknocementowe. Wynika to z rozwoju budownictwa jednorodzinnego w nowoczesnych formach, z którymi tego rodzaju płytki doskonale się komponują. Na rynku dominują produkty w odcieniach szarości, ale spotkać można zdecydowanie szerszą paletę barw. Ten rodzaj materiału znajduje również zastosowanie w zabytkowych centrach miast, gdzie dachy odnawiać trzeba w zgodzie z aspektami historycznymi i zaleceniami konserwatorów zabytków. Drobne wymiary ułatwiają krycie nawet najbardziej skomplikowanych dachów. Zaleca się jednak, by minimalny kąt ich nachylenia dachu nie był mniejszy niż 25 stopni.
Płytki wykonane są z obojętnych dla środowiska materiałów, między innymi z włókien celulozowych, cementu portlandzkiego i mączki wapiennej. O zainteresowaniu ze strony inwestorów decyduje jednak charakterystyka płytek – są odporne na działanie warunków atmosferycznych, nie są atakowane przez pleśń czy grzyby i nie gromadzą wilgoci. Płytki z włóknocementu są trwałe – nie tylko trudno je uszkodzić mechanicznie, ale również są odporne na ogień. Ich plusem jest również niewielka waga i gwarancja sięgająca 30 lat. Płytki włóknocementowe cieszyłyby się zapewne większą popularnością, gdyby nie bariera, którą ciężko pokonać niektórym inwestorom – koszt położenia metra kwadratowego pokrycia dachowego to wraz z elementami montażowymi i wykończeniowymi wynosi ponad 100 złotych.

Łupek kamienny – materiał dla artystów

Ciekawym pomysłem na pokrycie dachu jest wykorzystanie do tego płytek z łupka kamiennego. Tego rodzaju krycie znane jest od tysięcy lat, są miejsca w Polsce i Europie, które podziwiać można z oryginalnymi dachami, które przetrwały kilkaset lat i ciągle znajdują się w doskonałej formie.
Łupek jest materiałem całkowicie naturalnym, a przez to zdrowym i nieszkodliwym dla otoczenia. Występuje w wielu kolorach i odcieniach, które zależą od złoża, z którego jest wydobywany i składu mineralnego. To powoduje, że dach pokryty łupkiem jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Nic więc dziwnego, że po to rozwiązanie sięgają inwestorzy, którzy szukają w architekturze estetycznych, trwałych i przede wszystkim unikatowych rozwiązań. Zastosowanie łupka jest dość kosztowne, wynika to nie tylko z wysokich kosztów pozyskania surowca, ale również z konieczności znalezienia ekipy dekarskiej, która z układania dachu potrafi zrobić prawdziwą sztukę. Łupek bowiem nadaje się do tzw. „dzikiego krycia” dachu, w którym materiał, łupek, ma różną grubość, rozmiar i nieregularny kształt, z którego trzeba ułożyć szczelny i trwały dach. Potrafią to tylko wyspecjalizowane firmy dekarskie, które cenią swoją pracę. Ci, którzy zdecydowali się na taką inwestycję nigdy nie żałują.

Drewniane dachy to nawiązanie do tradycji

Innym oryginalnym pomysłem na krycie dachu jest wykorzystanie gontów drewnianych. Gonty drewniane, jak każdy naturalny, małoformatowy surowiec, nie należy do materiałów tanich. Wykorzystanie go do pokrycia dachu sprawia jednak, że nieruchomość zyskuje na estetyce, uroku i klimacie. Obecnie na rynku obserwowana jest swoista moda na krycie gontem drewnianym, wynikająca zapewne z fascynacji starymi sztukami budowlanymi. Najwięcej tego typu rozwiązań spotyka się na Podhalu, ale coraz częściej domy kryte drewnianym gontem spotkać można i na północy kraju.
Gonty powstają poprzez łupanie drewna lub jego cięcie. Ta pierwsza metoda jest droższa, ale w jej wyniku powstaje gont bardziej odporny na warunki atmosferyczne, przyjmujący mniej wilgoci. W zależności od wykorzystanego do jego produkcji drewna metr kwadratowy takiego pokrycia waży od kilkunastu do około 30 kilogramów. Wiele osób z dystansem podchodzi do pomysłu krycia dachu drewnem, ale gdy drewno użyte do produkcji gontów było wysuszone, dobrej jakości, bez śladu ataku owadów - posiada naprawdę dobre właściwości.
Gont sprawdza się jako pokrycie dachów o nachyleniu powyżej 22 stopni, wymaga położenia dwóch, trzech warstw ułożonych na zakładkę. Konieczne jest wcześniejsze zabezpieczenie deskowania papą. Samo drewno powinno być zaimpregnowane, a zabieg ten trzeba powtarzać co kilka lat. Niezwykle ważne jest również zabezpieczenie takiego dachu przed potencjalnym pożarem. Zabezpieczenie przed ogniem jest kosztowne, pamiętać trzeba również o założeniu instalacji odgromowej. Zadbany i odpowiednio konserwowany dach pokryty gontem drewnianym „odwdzięczy się” jednak właścicielowi długim, bo niemal półwiecznym bezproblemowym działaniem oraz walorami estetycznymi – wraz z wiekiem będzie zmieniał swój kolor. Trzeba być jednak przygotowanym na spory wydatek – metr kwadratowy takiego dachu (wraz z kosztami jego ułożenia) to często wydatek grubo ponad 100 złotych.

Miedź w małym formacie

Przy niektórych inwestycjach sprawdzi się dach wykonany z miedzi. Jest bardzo drogi, ale również bardzo trwały. Szacuje się, że pokrycie dachowe z miedzi ma trwałość około 300 lat, w trakcie których teoretycznie nie będzie wymagało ingerencji człowieka i konserwacji. Z miedzi wytwarzane są również małoformatowe pokrycia dachowe, najczęściej w kształcie prostokąta lub rombu, a także w formie rybiej łuski. Tego rodzaju pokrycia w sposób naturalny pokrywają się patyną, „dojrzewając” wraz z budynkiem i z biegiem lat zmieniając kolor, ale przez lata nie tracą swej funkcjonalności.

Dachówki ceramiczne zawsze w modzie
Absolutną klasyką są dachówki ceramiczne. Dzięki temu, że oferowane są w wielu kształtach, rozmiarach i kolorach znajdują zastosowanie w każdym niemal rodzaju budownictwa. Inwestorzy doceniają je przede wszystkim za sięgającą stu lat trwałość, odporność na warunki pogodowe, a także za walory wizualne, zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z dachówkami angobowanymi czy glazurowanymi. Ta forma krycia dachu jest nieco tańsza od poprzednich, ale i tak za ułożenie metra kwadratowego poszycia trzeba zapłacić średnio 50 złotych, a cena idzie w górę, gdy pokrycie stanowić ma dachówka-karpiówka.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl