Ładny, lekki i trwały dach za przystępną cenę

Redakcja
Pokrycia dachowe, bez względu na to, z jakiego materiału są wykonane, zawsze spełniają tę samą rolę – mają chronić dom przed wiatrem, wilgocią i zimnem. Ogólnodostępne, popularne dziś pokrycia spełniają te zadania w bardzo podobny sposób. Znacznie różne mogą być jednak ich parametry techniczne, sposób układania, ciężar czy wygląd.
Ładny, lekki i trwały dach za przystępną cenę

Wszystko to ma zasadniczy wpływ na rodzaj konstrukcji więźby dachowej, ilość powstających podczas montażu odpadów, a więc i na ogólny koszt wykonania takiego, a nie innego pokrycia. Strona wizualna też jest bardzo ważna – dach w zasadniczy sposób wpływa na ogólną estetykę budynku. Inwestor wybierając materiał na pokrycie przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważa sprawę jego ceny i wyglądu. Pogodzić ze sobą obydwa zagadnienia bywa czasem bardzo trudno – zdarzyć się może, że pokrycie, które bardzo się podoba jest za drogie, ma mniejszą trwałość niż oczekiwana, lub po prostu jest za ciężkie dla więźby dachowej przewidzianej przez autora projektu. Pokrycie dachu blachą obciąża jego konstrukcję w granicach 10 kg/m², dachówką ceramiczną czy cementową znacznie bardziej – 40 do 70 kg/m². Trudno w takim przypadku pogodzić ze sobą takie cechy jak lekkość blachy z eleganckim wyglądem tradycyjnej dachówki. Rozwiązanie problemu jednak istnieje – są nim dachówki włóknisto-cementowe.

Ładny, lekki i trwały dach za przystępną cenę

Dachówki włóknisto-cementowe

Dachówki włóknisto-cementowe łączą w sobie najlepsze cechy lekkich pokryć dachowych i ciężkich, tradycyjnych dachówek. Produkowane są z cementu (70 %) oraz składników dodatkowych, którymi są: włókna zbrojące kuralon, krzemionka, wapń i celuloza. Ułożone na dachu przypominają dachówkę ceramiczną lub cementową, jednocześnie nie obciążają tak jak one więźby dachowej. Pokrycie 200 m² połaci dachówkami włóknisto-cementowymi waży 3-4 t, tradycyjna dachówka oznacza obciążenie takiej konstrukcji wagą w przedziale 8-14 t. Dachówki włóknisto-cementowe obok niskiej wagi cechują się także wieloma innymi, ważnymi zaletami. Jedną z nich jest wysoka trwałość i wytrzymałość na działanie czynników niszczących - dachówki wytrzymują takie same naprężenia wywołane przez parcie wiatru, deszcz czy śnieg jak dachówki cementowe i ceramiczne. Utrzymują przy tym przez bardzo długo swój pierwotny wygląd. Powierzchnia dachówek jest bardzo gładka, z połyskiem. Wierzchnia powłoka ma specjalną strukturę, która zapewnia wymianę powietrza i pary wodnej, przy jednoczesnej nieprzesiąkliwości. Na spodniej stronie dachówki nie powstają mokre plamy ani krople wody. Higroskopijno-absorbcyjne, oraz termiczne właściwości dachówki i jej powierzchni spodniej uniemożliwiają skraplanie się pary wodnej. Ponadto struktura i sposób montażu eliminują potrzebę stosowania elementów wentylacyjnych. Znacznie polepszają przy tym właściwości termiczne dachu. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,4 (W/m² ·K). Powierzchnia dachówek pokryta jest specjalna farbą akrylowo-silikonową, dlatego wykazuje zdecydowanie mniejsza zdolność do powstawania i zatrzymywania zabrudzeń. To sprawia, że trwałość dachówek włóknisto-cementowych ocenia się na 80 lat.

Ładny, lekki i trwały dach za przystępną cenę
Ładny, lekki i trwały dach za przystępną cenę

Zastosowanie i sposób montażu

Dachówki włóknisto-cementowe o grubości 0,4 cm występują w czterech formatach:
Karo (kwadrat) 40 x 40 cm z dwoma równolegle obciętymi narożnikami, Pros BN (prostokąt) 30 x 60 cm bez dwóch dolnych narożników, Pros ZN (prostokąt) 30 x 60 ze wszystkimi narożnikami oraz Karpiówka 20 x 40 cm. Podstawowe kolory, w których są produkowane dachówki to antracyt, brąz, ceglasty i ciemnoczerwony. Model Karo przeznaczony jest do krycia dachu stylem francuskim. Pros ZN i BN układa się metodą tzw. podwójną, w której każda kolejna dachówka zachodzi na poprzednią do połowy jej powierzchni. Karpiówką kryje się dach w tzw. łuskę lub w koronkę przy pełnym deskowaniu. Dachówki można montować na dachach o nachyleniu połaci już od 18°, o każdym stopniu skomplikowania. Doskonale sprawdzają się przy wymianie ciężkich pokryć ceramicznych czy cementowych, bez konieczności wymiany lub wzmacniania więźby dachowej. Mogą także zastępować łupek na obiektach zabytkowych, ze względu na znaczne podobieństwo w kolorze, grubości i sposobie obróbki.

Ładny, lekki i trwały dach za przystępną cenę

Dachówki montuje się na podłożu jakim mogą być łaty lub płyty OSB, czy pełne deskowanie. Kolejność montażu wygląda następująco: krokwie, folia dachowa  paroprzepuszczalna, folia hydroizolacyjna (tylko przy kącie pochylenia dachu mniejszym jak 25° dla KARO i mniejszym jak 20° dla PROS ZN, BN i KARPIÓWKI), kontrłaty, deski lub płyta OSB. Układanie dachówek odbywa się od rynny do kalenicy z prawej strony do lewej. Każdą dachówkę mocuje się dwoma gwoźdźmi ocynkowanymi ogniowo o dł.3,2-3,8cm. Dopasowywanie kształtu do wszelkich końcowych, skrajnych, nawet skomplikowanych i nietypowych krawędzi - zakończeń dachu jest łatwe i odbywa się poprzez przycinanie za pomocą nożyc do włókno cementu. Dachówki okapowe pierwszego rzędu wpuszczane są do 1/3 szerokości rynny. Kalenicę wykańcza się gąsiorami włóknisto-cementowymi lub  płytkami kalenicowymi. Obniża to koszt wykonania dachu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl