Jaki komin - ceramiczny czy stalowy?

Tomasz Dąbrowski
Rodzaj mediów dostępnych w granicach działki w dużej mierze determinuje sposób budowy domu. Bo czy ma sens inwestycja w komin ze stali kwasoodpornej w domu, do którego nie możemy doprowadzić gazu?

Położenie działki i jej otoczenie powinny mieć wpływ na to, jaki projekt domu wybierzemy. I tak np. rodzaj strefy obciążenia śniegiem może mieć wpływ na kształt dachu domu (im więcej opadów, tym bezpieczniejszy bardziej stromy dach) a uzbrojenie działki w określone media, wpłynie na decyzję
o sposobie ogrzewania budynku. Jeśli w jej otoczeniu będzie gaz, najprawdopodobniej właśnie nim ogrzejemy dom. Jeśli nie – zostaną nam paliwa stałe takie jak węgiel, drewno, ekopaliwa czy gaz lub olej opałowy z własnego zbiornika. To dosyć ważne dylematy, gdyż ich rozstrzygnięcie decyduje
o rodzaju kotła i budowie komina. Temat rodzaju kotła i komina pojawi się także wówczas, gdy zechcemy zmienić sposób ogrzewania domu.

Tradycyjny komin murowany

Komin murowany zbudowany jest z cegły ceramicznej lub pustaków ceramicznych. Odcinek widoczny ponad połacią dachu zwykle muruje się z cegły klinkierowej lub ceramicznej i okleja płytkami klinkierowymi. Posadawia się go na zbrojonym fundamencie, który powinien wystawać poza obrys komina na 15 cm z każdej strony. Szczyt komina powinien być zakończony betonową czapą, która ochroni komin przed opadami. Poszczególne kanały w kominie, jeśli jest ich więcej niż jeden, powinny być oddzielone od siebie na grubość 0,5 cegły, czyli około 12 cm. Wewnętrzne powierzchnie kanałów spalinowych nie powinny być tynkowane, a ich przekrój nie mniejszy niż 14x14 cm. Mniejszy przekrój to już poważne ryzyko zakłócenia ciągu. Komin o stosunku boków 14x20 cm powinien być odpowiedni.

Do murowania komina najlepiej użyć gotowych mieszanek. Dają one pewność, że zaprawa między cegłami nie będzie pękać i komin pozostanie szczelny. Bardzo ważnym detalem „kominowym” są obróbki blacharskie, które mają szczelnie połączyć komin z pokryciem dachu. Niedokładność na tym etapie objawi się w postaci przecieków już po pierwszym większym deszczu. Komin wymurowany w sposób opisany wyżej jest gotowy do podłączenia do niego kotła na paliwa stałe, takie jak węgiel czy drewno. Spaliny produkowane w kotłach na paliwa stałe mają bardzo wysoką temperaturę, co nie pozawala na wykraplanie się na ściankach kanału agresywnych substancji chemicznych, niszczących cegły i łączącą je zaprawę. Ten sam komin nie będzie się nadawał jednak do kotłów nowoczesnych, które opala się gazem lub olejem opałowym.

Jaki komin - ceramiczny czy stalowy?
JAWAR

Węgiel, gaz, olej

Nowoczesne kotły grzewcze wykorzystują paliwa płynne – gaz i olej opałowy. Spaliny powstające podczas spalania tych surowców mają znacznie niższą temperaturę w porównaniu z drewnem i węglem. Jeśli podłączymy taki kocioł do tradycyjnego komina spotkamy się ze zjawiskiem powstawania agresywnego kondensatu na wewnętrznych ścianach komina. Chłodniejsze spaliny w kominie murowanym umożliwiają wykraplanie się pary wodnej na jego ścianach. W połączeniu z innymi chemicznymi związkami powstającymi podczas spalania tworzy się kondensat, który niszczy komin. Co więc możemy zrobić, jeśli mamy tradycyjny komin murowany, a chcemy korzystać z gazu lub oleju? Wcale nie musimy budować nowego komina – wystarczy, że do istniejącego wpuszczony zostanie wkład z kwasoodpornej, nierdzewnej stali, potem wystarczy już tylko podłączyć kocioł. W podobny sposób możemy wyremontować stary, nieszczelny komin, który w dalszym ciągu będzie odprowadzał spaliny ze spalania paliw stałych. O ile średnica otworu w kominie na to pozwoli, możemy wpuścić do niego wkład ze stali żaroodpornej.
Z tego samego materiału buduje się samodzielne kominy przeznaczone do współpracy z kotłami na olej i gaz. Taki komin to tuba, zbudowana z dwóch rur (komin dwupłaszczowy). Rura wewnętrzna wykonana jest z kwasoodpornej stali nierdzewnej, zewnętrzna może być zrobiona nawet z lakierowanego aluminium. Nie będzie ona narażona na działanie wysokich temperatur, gdyż między nią, a rurą wewnętrzną znajduje się warstwa izolacji termicznej. Komin taki ustawia się na elemencie bazowym, na którym montuje się pozostałe elementy. Komin mocuje się specjalnymi złączami do ściany budynku, co zapewnia mu odpowiednią sztywność. Kondensat spływa po jego ściankach i tam jest odprowadzany odskraplaczem poza kocioł (kotły bez kondensacji) lub z powrotem do kotła (kocioł kondensacyjny).  Większy komfort obsługi zapewnia kocioł kondensacyjny, wykazuje się także większą sprawnością – przekracza ona nawet 100%. Jest to możliwe dzięki temu, że kocioł odzyskuje ciepło z gorących skroplin kondensatu spływających do niego przez komin.

Jaki komin - ceramiczny czy stalowy?
JAWAR

To co ponad dachem

Tradycyjny komin murowany z cegły wyprowadzamy ponad dach i widoczną jego część wykańczamy w estetyczny sposób. Mogą być to cegły klinkierowe (w żadnym przypadku dziurawki), płytki z klinkieru, tynk czy okładzina z tego samego materiału co pokrycie dachu. Wykonanie takiej „obudowy” wokół komina ze stali jest bardzo kłopotliwe i mało praktyczne. Popyt rodzi podaż, więc producenci i na to znaleźli sposób. Tak więc możemy wraz z kominem ze stali kupić jego obudowę. Oferta jest na tyle szeroka, że bez problemu dopasujemy ją do stylu i charakteru naszego domu. Nasady takie można montować na dachach o pochyleniu od 15 do około 55 stopni. Montaż odbywa się całkowicie bez prac murarskich. Nasadę tego typu najlepiej kupić na zamówienie.

Systemy ceramiczne

Systemy ceramiczne są bardzo popularnym rozwiązaniem dla wszystkich inwestorów, którzy będą ogrzewać dom  gazem lub olejem. Przewód spalinowy takiego komina wykonany jest najczęściej
z kamionki, której nie zaszkodzi chemicznie agresywny kondensat. Umieszczony jest on w obudowie z pustaków systemowych wykonanych z lekkiego betonu. Między przewodem a ściankami pustaka znajduje się wełna mineralna, która stanowi izolację termiczną całego komina. Pustaki systemowe mogą mieć jeden kanał przeznaczony na pojedynczy przewód dymowy, lub kilka kanałów, które będą wykorzystywane jako  wentylacyjne. Szczyt komina systemowego z kamionki lub szamotu zakończony jest czapą betonową. Odcinek komina wystający ponad połać dachu można wykończyć w dowolny sposób – np. elewacyjnymi płytkami klinkierowymi.
Decyzję o wyborze komina ze stali lub systemowego z ceramiki powinniśmy podjąć rozpoczynając budowę domu – komin stalowy nie potrzebuje solidnego fundamentu, gdyż jest dosyć lekki, pod ceramiczny potrzebny będzie fundament, jak pod tradycyjny komin murowany.

Jak poprawić ciąg

W wyniku braku ciągu kominowego, powstają problemy z odprowadzaniem spalin, które w skrajnych przypadkach – cofnięte do kotła – mogą stać się powodem nieszczęścia. Przyczyn niewystarczającego ciągu może być kilka. Za mały przekrój komina może hamować spaliny, w kominie o zdecydowanie za szerokim przekroju spaliny będą szybciej stygnąć, co spowoduje wykraplanie się na jego ściankach wilgoci i wolniejszy wypływ dymu. Podciśnienie w pomieszczeniu, w którym stoi kocioł także może być przyczyną zakłócenia lub cofnięcia ciągu – jeśli powietrze nie ma jak wpłynąć do pomieszczenia, ciąg nie może być prawidłowy. Tę sytuację najczęściej obserwujemy w przypadku zbyt szczelnych mieszkań z wentylacją grawitacyjną. Najczęściej przyczyną zakłóceń ciągu kominowego jest jednak zbyt mała wysokość komina. Wystarczy w takim przypadku komin podwyższyć lub zamontować na jego szczycie nasadę kominową.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl