Jak składować blachodachówkę na placu budowy

Artykuł sponsorowany
Zdarza się czasami, że blachodachówka dostarczona na plac budowy nie będzie od razu układana. Aby ochronić pokrycie dachowe przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi, musimy zadbać o jego odpowiednie składowanie.

Zazwyczaj blachodachówka dostarczana jest na plac budowy w momencie jej układania. Jednak (jak pokazuje praktyka) prace dekarskie mogą ulec przesunięciu np. z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych – pogoda w naszym kraju w ostatnich latach jest nieprzewidywalna. W takim przypadku musimy koniecznie zadbać o prawidłowe składowanie blachodachówki, bo nawet najlepszy materiał źle przechowywany i narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne może ulec uszkodzeniu.

Rozładunek blachodachówki

Blachodachówka w arkuszach ma dość duże wymiary, dlatego do jej rozładunku potrzebnych jest kilka osób. Na przykład do przeniesienia arkuszy o długości 4 m.b. niezbędne są cztery osoby – w ten sposób zapobiegniemy trwałym uszkodzeniom i odkształceniom. Ważny jest także sposób przenoszenia. Arkusze powinno się podnosić, trzymając je za krawędzie poprzecznych przetłoczeń (gdzie mają największą sztywność), przy maksymalnym rozstawie rąk poszczególnych osób. Niedopuszczalne jest przeciąganie arkuszy po sobie (może to doprowadzić do rdzewienia blachy) lub odginanie krawędzi (spowoduje to nieszczelność dachu).

Składowanie blachodachówki

Zanim blachodachówka zostanie ułożona na dachu należy ją chronić przed dużymi zmianami wilgotności i temperatury powietrza. Skutkiem tych zjawisk może być kondensacja pary wodnej między arkuszami blachy, powodująca korozję oraz odparzenia powłok lakierniczych. Aby ochronić materiał pokryciowy, należy przechowywać go w odpowiednich warunkach. Blachodachówkę przechowujemy więc w pomieszczeniach suchych i przewiewnych, z daleka od agresywnie reagujących materiałów. Arkusze układamy na podporach o wysokości 20 cm, rozmieszczonych maksymalnie co 1 m. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie arkuszy na paletach, w ten sposób zapobiegniemy ich zabrudzeniu żwirem czy piachem. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca, możemy ułożyć paczki jedna na drugiej – maksymalnie trzy paczki. Pamiętajmy jednak, aby przełożyć je listwami. Paczek nie należy niczym obciążać i oczywiście nie wolno po nich chodzić. Ofoliowaną blachodachówkę możemy przechowywać do 3 tygodni od momentu dostarczenia jej na plac budowy. Powinna być przechowywana pod zadaszeniem np. pod plandeką. Nie może ona jednak leżeć bezpośrednio na blasze. Postarajmy się o odpowiednią wentylację. Jeśli dojdzie do zamoczenia arkuszy, to musimy je jak najszybciej osuszyć, aby zapobiec powstawaniu korozji. Arkuszy nie należy kłaść bezpośrednio na ziemi – powinny być ułożone na minimum 20-centymetrowej podstawie z drewna.

Składowania blachodachówki przez długi czas

Jeśli musimy przechowywać blachodachówkę dłużej niż miesiąc, to należy poszczególne arkusze blachy poprzekładać cienkimi listwami. W ten sposób zapewnimy swobodny przepływ powietrza i zapobiegniemy kondensacji pary wodnej między arkuszami. Gdy blachodachówka jest ofoliowana przezroczystą folią ochronną, to przed upływem 2 tygodni powinniśmy ją rozerwać. W przeciwnym razie możemy mieć później problem z jej usunięciem. Producenci zalecają, aby blachodachówkę zamontować w ciągu 6 miesięcy od daty jej produkcji, gdyż długie składowania wiąże się z ryzykiem zawilgocenia materiału pokryciowego i jego odbarwienia. Możemy również stracić gwarancję.   

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl