Dachy zielone intensywne – wygodne rozwiązania systemowe

Artykuł sponsorowany
Na dachu płaskim można stworzyć ogród, w którym będą rosły krzewy, a nawet drzewa - ułatwią to specjalne produkty, przeznaczone do tworzenia intensywnych dachów zielonych.
Na dachu płaskim można stworzyć ogród, w którym będą rosły krzewy, a nawet drzewa - ułatwią to specjalne produkty, przeznaczone do tworzenia intensywnych dachów zielonych. Bauder
Zielony dach intensywny to sposób na stworzenie prawdziwego ogrodu na dachu. Wykonanie takiego dachu jest łatwe, jeśli wykorzysta się gotowe rozwiązania systemowe.

Zielony dach intensywny może mieć różne postaci – od łąki, aż po uprawę drzew i krzewów. Intensywne zazielenienie może być stosowane na dachach o nachyleniu od 0 do 10°, a wysokość wszystkich warstw wynosi od 25 do ponad 30 cm. Decydując się na zazielenienie intensywne, warto pamiętać o tym, że są to systemy dość ciężkie – 1 m² takiego dachu waży od 280 do 390 kg. Dobierając odpowiednie produkty można stworzyć zielony dach intensywny, którego część będzie przeznaczona pod ciągi piesze oraz jezdne – to ciekawy sposób zagospodarowania garażu podziemnych.

Ogólnie dach zielony intensywny składa się z kilku warstw. Są to:

  • warstwa roślin
  • warstwa wegetacyjna
  • warstwa filtracyjna
  • warstwa drenująca i gromadząca wodę
  • warstwa zabezpieczająca
  • warstwa rozdzielcza i ślizgowa.
Na garażu podziemnym można wykonać zazielenienie intensywne wraz z chodnikami.
Na garażu podziemnym można wykonać zazielenienie intensywne wraz z chodnikami. Bauder
Odpowiednie produkty umożliwiają stworzenie dachu zielonego z chodnikami dla pieszych, a nawet - jezdniami.
Odpowiednie produkty umożliwiają stworzenie dachu zielonego z chodnikami dla pieszych, a nawet - jezdniami. Bauder

Systemy intensywnego zazieleniana dachów - polecane produkty

Zakładając zielony dach intensywny, trzeba dobrać materiały, zapewniające m.in. odpowiednią zdolność gromadzenia wody, wydajność drenażu, a także charakteryzujące się np. wytrzymałością na ściskanie.
Jednak wszystkie te elementy – o odpowiednich parametrach - są dostępne jako gotowe produkty systemowe, z których łatwo stworzyć intensywny dach zielony o pożądanych właściwościach. Do tworzenia intensywnych dachów zielonych polecane są m.in. takie produkty firmy Bauder, jak:

Płyta odsączająca i zasobnik wody Bauder Wesserpleicherplatte WSP 50 lub 75 – to rozwiązanie przeznaczone dla większości dachów o zazielenieniu intensywnym. Płyta wykonana z polistyrolu ma zdolność do gromadzenia wody, co przyczynia się do skutecznego nawodnienia warstwy wegetacyjnej; nadmiar wody zostaje efektywnie odprowadzony systemem drenażowym.

Element drenujący i zasobnik wody Bauder Drän- und Speicherelement DSE 60 – to drenaż wytrzymały na ściskanie, przeznaczony do tworzenia intensywnych dachów zielonych połączonych z pasami dla ruchu samochodów. Element drenujący i gromadzący wodę DSE 60 jest zaprojektowany w ten sposób, że jego spodnia część ma duże powierzchnie styczności z podłożem – dzięki temu nacisk rozkłada się równomiernie i nie do punktowego obciążenia hydroizolacji.

Płyta drenująca Bauder Dräplatte DP 50 – to inteligentny drenaż, zapewniający skuteczne odprowadzenie nadmiaru wody. Niewielki ciężar płyty drenującej pozwala na zwiększenie grubości substratu roślinnego, dzięki czemu korzenie roślin mają dodatkową przestrzeń. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla dachów o niewielkiej rezerwie wytrzymałości na obciążenie.

Drenaż mineralny – to alternatywa dla elementów drenażowych z tworzyw sztucznych. Drenaż mineralny ma dodatkowo zdolność spiętrzania wody w warstwie drenującej.

Wykonanie dachu zielonego ułatwiają gotowe produkty o odpowiednich parametrach technicznych.
Wykonanie dachu zielonego ułatwiają gotowe produkty o odpowiednich parametrach technicznych. Bauder

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl