
Cynk w budownictwie stosuje się od ponad 200 lat. Wykonuje się z niego pokrycia dachowe, obróbki blacharskie i rynny. Do lat 60. dwudziestego wieku stosowano go w postaci czystej - bez domieszek. Obecnie używa się stopu cynku (zawartość ok. 99 %) popularnie nazywanego tytancynkiem. Czysty cynk został tu uszlachetniony tytanem, miedzią i aluminium. W takiej postaci jest bardziej odporny zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
Dach na lata
Blacha cynkowo-tytanowa jest bardzo odporna na korozję. Jej trwałość szacuje się na 80 - 120 lat. Podobnie jak miedź pokrywa się patyną - nalotem, który sam jest produktem korozji, ale trwale chroni przed jej postępem. Producenci tytancynku oferują blachy niespatynowane, które pokrywają się nalotem dopiero po jakimś okresie (jego długość zależy od lokalizacji i lokalnych warunków klimatycznych). Można też kupić blachy spatynowane fabrycznie. Dach pokryty takim materiałem jest wizualnie niezmienny, kosztuje zaś nieco więcej niż pokryty blachą niespatynowaną. Blacha cynkowo-tytanowa może sąsiadować z aluminium, ołowiem, stalą nierdzewną, stalą ocynkowaną. Nie może sąsiadować z miedzią ani z materiałami bitumicznymi (papa, dachówki bitumiczne) nie zabezpieczonymi warstwą izolującą od warunków klimatycznych
i odbijającą promieniowanie słoneczne, np. posypką żwirową.

Podłoże, wentylacja
Blachę cynkowo-tytanową, jak każdą blachę płaską układa się na pełnym deskowaniu (poszyciu). Może być ono wykonane z drewna impregnowanego lub nie impregnowanego, bądź też z materiałów drewnopochodnych. Na dachach o kącie pochylenia do 15° na deskowaniu powinno się ułożyć matę podkładową; na dachach bardziej stromych – tylko wówczas, gdy poszycie jest wykonane z płyt drewnopochodnych. Mata umożliwia wentylację pokrycia. Jeżeli jej brakuje, na poszyciu skrapla się woda, która – gdy dach się nagrzeje – paruje i może spowodować przyspieszoną korozję blachy. Wentylowanie dachu odbywa się jednak głównie poprzez szczelinę wentylacyjną usytuowaną między ociepleniem a poszyciem. Jej zalecana wysokość zależy od kąta pochylenia dachu – patrz tabela.
Kąt pochylenia dachu | Zalecana wysokość szczeliny |
3-7° | 10 cm |
7-15° | 8 cm |
15-25° | 6 cm |
powyżej 25° | 4 cm |
Krycie
Tytancynk jest sprzedawany w formie arkuszy i taśm z blachy płaskiej w rolkach. Do krycia dachów służy blacha o grubości 0,7-0,8 mm, rynny wykonuje się z blachy o grubości 0,7 mm, obróbki blacharskie z blachy grubości 0,6-0,8 mm. Dachy z tytancynku układa się m.in. w technice felcowania. Jest to technika spajania blachy przez zawinięcie sąsiadujących brzegów arkuszy. Technikę felcowania wykorzystuje się w różnych systemach krycia dachów i elewacji blachą cynkowo-tytanową. Układa się ją: