Dach z tytancynku

Agnieszka Wysocka
Blacha cynkowo-tytanowa to po miedzi najbardziej trwały materiał na pokrycia dachowe. Jej trwałość szacuje się na 80-120 lat. Dachy z tytancynku spotyka się zarówno na domach mieszkalnych, jak i obiektach użyteczności publicznej.
Dach z tytancynku

Cynk w budownictwie stosuje się od ponad 200 lat. Wykonuje się z niego pokrycia dachowe, obróbki blacharskie i rynny. Do lat 60. dwudziestego wieku stosowano go w postaci czystej - bez domieszek. Obecnie używa się stopu cynku (zawartość ok. 99 %) popularnie nazywanego tytancynkiem. Czysty cynk został tu uszlachetniony tytanem, miedzią i aluminium. W takiej postaci jest bardziej odporny zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Dach na lata

Blacha cynkowo-tytanowa jest bardzo odporna na korozję. Jej trwałość szacuje się na 80 - 120 lat. Podobnie jak miedź pokrywa się patyną - nalotem, który sam jest produktem korozji, ale trwale chroni przed jej postępem. Producenci tytancynku oferują blachy niespatynowane, które pokrywają się nalotem dopiero po jakimś okresie (jego długość zależy od lokalizacji i lokalnych warunków klimatycznych). Można też kupić blachy spatynowane fabrycznie. Dach pokryty takim materiałem jest wizualnie niezmienny, kosztuje zaś nieco więcej niż pokryty blachą niespatynowaną. Blacha cynkowo-tytanowa może sąsiadować z aluminium, ołowiem, stalą nierdzewną, stalą ocynkowaną. Nie może sąsiadować z miedzią ani z materiałami bitumicznymi (papa, dachówki bitumiczne) nie zabezpieczonymi warstwą izolującą od warunków klimatycznych
i odbijającą promieniowanie słoneczne, np. posypką żwirową.

Dach z tytancynku

Podłoże, wentylacja

Blachę cynkowo-tytanową, jak każdą blachę płaską układa się na pełnym deskowaniu (poszyciu). Może być ono wykonane z drewna impregnowanego lub nie impregnowanego, bądź też z materiałów drewnopochodnych. Na dachach o kącie pochylenia do 15° na deskowaniu powinno się ułożyć matę podkładową; na dachach bardziej stromych – tylko wówczas, gdy poszycie jest wykonane z płyt drewnopochodnych. Mata umożliwia wentylację pokrycia. Jeżeli jej brakuje, na poszyciu skrapla się woda, która – gdy dach się nagrzeje – paruje i może spowodować przyspieszoną korozję blachy. Wentylowanie dachu odbywa się jednak głównie poprzez szczelinę wentylacyjną usytuowaną między ociepleniem a poszyciem. Jej zalecana wysokość zależy od kąta pochylenia dachu – patrz tabela.

Kąt pochylenia dachuZalecana wysokość szczeliny
3-7°10 cm
7-15°8 cm
15-25°6 cm
powyżej 25°4 cm

Krycie

Tytancynk jest sprzedawany w formie arkuszy i taśm z blachy płaskiej w rolkach. Do krycia dachów służy blacha o grubości 0,7-0,8 mm, rynny wykonuje się z blachy o grubości 0,7 mm, obróbki blacharskie z blachy grubości 0,6-0,8 mm. Dachy z tytancynku układa się m.in. w technice felcowania. Jest to technika spajania blachy przez zawinięcie sąsiadujących brzegów arkuszy. Technikę felcowania wykorzystuje się w różnych systemach krycia dachów i elewacji blachą cynkowo-tytanową. Układa się ją:

  • na listwę,
  • na rąbki,
  • na zakład – pokrycia układane w łuskę,
  • z elementów prefabrykowanych.
Dach z tytancynku

Połączenie na listwę to jeden z najstarszych sposobów spajania blach płaskich. Arkusze blachy łączy się tu za pośrednictwem czegoś w rodzaju rynny-szyny z blachy stalowej (dawniej stosowano drewnianą). W jednym z systemów obecnych na polskim rynku, w systemie RHEINZINK-Klick ®, "szyna" jest dodatkowo osłonięta „nakładką” z blachy cynkowo-tytanowej, która mocne połączenie na zasadzie samozatrzaśnięcia. Łączenie z użyciem listwy jest bardzo efektowne (wyraźny rysunek podziału blachy), ale też dość pracochłonne i materiałochłonne, a tym samym kosztowne. Z drugiej strony jest to technika, która pozwala na wykonywanie prac blacharskich przy niesprzyjającej temperaturze, np. zimą. Ułożenie takiego pokrycia należy powierzyć doświadczonemu, wprawionemu dekarzowi-blacharzowi, ponieważ wymagane jest tu nie tylko szczelne łączenie arkuszy blachy, lecz także poprawne wykonanie obróbek blacharskich. Ten system stosuje się na dachach o kącie nachylenia od 3°, najczęściej w realizacjach o wysokim poziomie architektonicznym.

Dach z tytancynku

W połączeniach na rąbki spojenie powstaje przez zawinięcie i zaciśnięcie brzegów sąsiadujących arkuszy blachy. Dodatkowo, pokrycie jest pośrednio mocowane przy użyciu przybijanych do poszycia cynkowo-tytanowych kształtek zwanych żabkami (haftami). Rąbki to nazwa ogólna, pod którą kryje się kilka typów połączeń. Dwa najbardziej popularne to podwójny rąbek stojący (połączenie bardzo szczelne, nadające się na dachy o kącie pochylenia połaci od 3° do 25°) i stojący rąbek kątowy. Ten ostatni jest połączeniem tańszym i mniej pracochłonnym, ale też mniej szczelnym niż połączenie na podwójny rąbek stojący (i w związku z tym doskonale nadającym się na dachy o kącie pochylenia powyżej 25°). W przekroju rąbek wygląda jak odwrócona litera „L”, zaś podwójny rąbek stojący - jak odwrócona  litera „J”. Zarówno jedno, jak i drugie zamocowanie dawniej wykonywano ręcznie, dziś - przy użyciu maszyn.

TechnikaKąt pochylenia dachuOpis
Podwójny rąbek stojący3-25°w przekroju wygląda jak odwrócona litera „J”
Stojący rąbek kątowyminimum 25°w przekroju wygląda jak odwrócona litera „L”
Połączenie na listwępowyżej 3°elementy wspomagające: listwa stalowa, „nakładka” cynkowo-tytanowa

Na zakład układa się blachy na dachach o nietypowych kształtach, np. na kopułach, a także fragmenty elewacji, gdzie nie sprawdza się krycie elementami wielkoformatowymi. To technika bardzo wyszukana, kosztowna, pracochłonna, materiałochłonna (zakłady, gęste mocowania) i wymagająca kunsztu wykonawczego. Stosuje się ją głównie do krycia dachów na obiektach zabytkowych. Pasy blachy układa się tu w łuskę, nieco podobnie jak karpiówkę w pokryciach ceramicznych i cementowych. Zaczepia się je o tzw. zamki, przy użyciu techniki rąbka płaskiego. Pokrycie wyglądem przypomina łuskę rybią, stąd nazwa.

Pokrycia z elementów prefabrykowanych wyglądem przypominają tradycyjne systemy krycia dachów blachą cynkową, ale wykonuje się je mniejszym nakładem pracy i bez konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu. Układa się ją z gotowych paneli, które na placu budowy wystarczy zamontować. w Polsce systemy takie oferuje firma VM Zinc.

Dach z tytancynku

Który system wybrać

Pokrycia z blachy cynkowo-tytanowej są w Polsce nadal mało znane. Główną przeszkodą w ich rozpowszechnieniu jest wysoka cena oraz brak wykwalifikowanych wykonawców, najbezpieczniej więc stosować najprostsze i najbardziej rozpowszechnione techniki układania. W Polsce są to technika podwójnego rąbka stojącego i technika stojącego rąbka kątowego. Producenci blachy polecają przeszkolonych wykonawców, wypożyczają maszyny niezbędne do prowadzenia prac blacharskich, a w razie potrzeby na plac budowy wysyłają swoich doradców technicznych.
W przypadku technik bardziej zaawansowanych (w systemie łączenia na listwę lub na zakład) trudno znaleźć naprawdę doświadczonego fachowca, a przy braku kwalifikacji ekipy wykonawczej nawet pomoc pomoc doradcy technicznego może okazać się niewystarczająca . Pokrycia cynkowo-tytanowe, jako że należą do pokryć uznawanych za prestiżowe, trafiają głównie na dachy obiektów użyteczności publicznej, rzadziej budynków wielorodzinnych, jeszcze rzadziej – jednorodzinnych. Sugestia, żeby właśnie ten materiał znalazł się na dachu i był ułożony w takiej, a nie innej technice często pochodzi nie od inwestora, lecz od projektanta, który potrafi docenić długoletnie, skuteczne zabezpieczenie pokrywanych powierzchni.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl