Bitumiczne płyty faliste

Ewa Kulesza
Zaletą bitumicznych płyt falistych jest lekkość, szczelność oraz odporność na pleśń i grzyby.
Bitumiczne płyty faliste

Faliste płyty bitumiczne należą do pokryć bardzo lekkich (metr kwadratowy pokrycia waży około 3,5 kg). Służą jako materiał wykończeniowy dachów oraz okładziny elewacyjne w obiektach budowlanych wszelkiego typu (garaży, domów jednorodzinnych, obiektów przemysłowych). Produkuje się je z celulozowych lub organicznych włókien nasyconych bitumem. Następnie w wysokiej temperaturze prasuje się pod wysokim ciśnieniem i tnie na odcinki, które mają przeważnie 10 fal i długość 2 metrów, a szerokość od 0,95 m do 1,25 m. Są całkowicie szczelne. Po 24 godzinach całkowitego zanurzenia w wodzie nasiąkają w 2-6%. Są także odporne na działanie grzybów i agresywnych związków chemicznych pochodzących z zanieczyszczonego środowiska. Nie gniją, nie utleniają się i nie kruszą. Są sprężyste i elastyczne. Tłumią dźwięk uderzających kropel deszczu.

Bitumiczne płyty faliste

Zastosowanie

Można je układać na dachach płaskich, spadzistych oraz łukowych. Minimalny spadek połaci dachowej wynosi 5 stopni. Pokrycie płytami bitumicznymi dachu o spadku 5-0 stopni wymaga pełnego deskowania. Przy spadku powyżej 15 stopni płyty bitumiczne można układać na ruszcie
z łat i kontrłat. Na dachach łukowych promień krzywizny dachu musi wynosić minimum 5 metrów.

Renowacje. Faliste płyty bitumiczne sprawdzają się przy remontach starych dachów krytych papą, płytami cementowo-azbestowymi i blachą. Nie trzeba przy tym zdejmować starego pokrycia. Ze względu na mały ciężar płyty bitumiczne nie stanowią dużego obciążenia konstrukcji starego dachu. Montując je na starym pokryciu, uzyskuje się podwójną warstwę pokrycia dachowego, która jest izolacją termiczną i stanowi wentylację dachu.

Na starej papie. Ze względu na niską cenę płyty są szczególnie przydatne przy renowacji dachów pokrytych starą papą, jeśli nie jest zniszczona przez wilgoć. Koszt remontu z użyciem nowej warstwy papy byłby wyższy. Należałoby zerwać starą papę i zastosować podwójne krycie przy użyciu papy podkładowej i papy wierzchniej. Tu, jedyne, co trzeba zrobić przed montażem, to oczyścić dach.

W zastępstwie poszycia. Płyty można także stosować jako podłoże pod dachówki ceramiczne lub cementowe. Montuje się je w zastępstwie pełnego deskowania z papą. Dzięki temu, dachówki (które należą do pokryć mało szczelnych i wymagają dużego dachu o dużym kącie pochylenia) można ułożyć na dachu o spadku poniżej 12 stopni. Płyty pełnią tu rolę dodatkowego zabezpieczenia przed podciekaniem wody opadowej na spód dachówek. Pełnią też funkcję dodatkowego izolatora cieplnego i akustycznego.

Akcesoria

Obok samych płyt można kupić akcesoria ułatwiające poprawne wykonanie pokrycia. Należą do nich zakończenia krawędzi szczytowych, uszczelniacze, gąsiory, świetliki, wywietrzniki i wywiewki wentylacyjne. Do doświetlania pomieszczeń garażowych, magazynowych czy warsztatowych można użyć przezroczystych płyt z PVC w takich samych wymiarach, jak płyty bitumiczne. Mogą one być także przyciemniane na szaro lub brązowo.

Bitumiczne płyty faliste

Technika

Zaletą płyt bitumicznych jest szybki i łatwy montaż, do którego potrzebne są jedynie młotek, ręczna piła lub pilarka tarczowa, sznurek i narzędzia do trasowania. Płyty mocuje się za pomocą gwoździ
z łebkami polietylenowymi lub gwoździ z wodoszczelną podkładką i kapturkiem. Układa się je zaczynając od okapu, z zachowaniem zakładów odpowiednich do kąta pochylenia dachu. Od 5-10 stopni zakład boczny powinien wynosić dwie fale, a wzdłużny 30 cm. Przy większych pochyleniach płyty mogą z boku zachodzić na siebie jedną falą, a zakład wzdłużny powinien wynosić 15-20 cm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl