Badanie termowizyjne dachu – co to jest i kiedy warto je wykonać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Badanie termowizyjne dachu pozwoli stwierdzić jaki jest stan izolacji i przez które miejsca następują straty ciepła.
Badanie termowizyjne dachu pozwoli stwierdzić jaki jest stan izolacji i przez które miejsca następują straty ciepła. Baumit
Często mówimy o konieczności ocieplenia dachu i poddasza. Ale skąd wiadomo, że trzeba to zrobić? Precyzyjnej odpowiedzi udzieli badanie termowizyjne dachu.

W nowo budowanych domach zastosowanie odpowiedniego ocieplenia jest właściwie standardem (a przynajmniej wymogiem). Jednak w przypadku starszych budynków, w których „jakaś” izolacja występuje, może pojawić się pytanie, czy nasz dach jest odpowiednio ciepły, czy też trzeba zastanowić się nad jego termomodernizacją. Oczywiście pewną wskazówką mogą być wysokie koszty ogrzewania, jednak dokładniejszych informacji dostarczy badanie termowizyjne dachu (w ten sposób możemy też sprawdzić stan ścian, okien i drzwi). Takie badanie pozwala ocenić jakość i szczelność izolacji termicznej. Wykonuje się je za pomocą kamery termowizyjnej, a na zdjęciu (termogramie), będzie dokładnie widać, którędy następują straty ciepła.

Przydatność badań termowizyjnych

Badania termowizje warto zlecić, zanim przystąpimy do termomodernizacji domu. Wtedy dokładnie będziemy wiedzieli, które miejsca należy docieplić. Na termogramach miejsca „zimne” (a więc dobrze izolowane) są najczęściej pokazywane jako ciemne. Im więcej ciepła ucieka przez dane miejsce, tym będzie ono jaśniejsze. Termogram ujawni nie tylko ogólne braki w izolacji dachu, ale także występowanie mostków termicznych. Zdarzają się one często np. w przypadku tradycyjnego ocieplenia dachu wełną mineralną. Jeśli wełnę ułożono tylko między krokwiami (a pod nimi nie ma izolacji), to te elementy przyczynią się do strat ciepła. Bardzo newralgicznymi miejscami są także okolice kominów i okien dachowych. Dzięki badaniu może się okazać, że wystarczy zadbać tylko o te właśnie miejsca.

W pewnych przypadkach badanie termowizyjne można zlecić również po przeprowadzeniu termomodernizacji (np. jeśli nie jesteśmy pewni jakości wykonanych prac).

Badania termowizyjne najlepiej przeprowadzać w sezonie grzewczym, kiedy panuje istotna różnica temperatur między wnętrzem domu i otoczeniem. W dodatku prace najlepiej wykonywać wcześnie rano, gdy słońce nie nagrzeje jeszcze budynku. Wtedy miejsca, przez które następują straty ciepła będą najlepiej widoczne.

Koszty badania termowizyjnego

Badania termowizyjne to usługa świadczona przez wiele firm. Jego koszty zależą od wielu czynników – przede wszystkim zakresu prac, wielkości domu, regionu kraju, ważna jest także forma dokumentacji i stopień jej szczegółowości. Jeśli tylko chcemy sprawdzić stan izolacji domu wystarczy wykonać uproszczone badanie, które kosztuje kilkaset złotych (nawet od ok. 350-400 zł). Może się jednak zdarzyć, że termowizja ma być wykorzystana np. w sądzie – wtedy musimy zlecić badanie w pełną dokumentacją. To już znacznie wyższe koszty – w przypadku całego domu - rzędu kilku tysięcy.

Pamiętajmy przy tym, że takie badanie może się nam opłacać – wiedząc, które miejsca należy ocieplić możemy to zrobić skutecznie i nie inwestować niepotrzebnie w elementy, których izolacyjność cieplna jest wystarczająca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl