Akcesoria kominiarskie - bezpieczny dostęp do komina

Wojciech Lechowski
Budując dom trzeba pamiętać o zapewnieniu dostępu do komina. Zapewni to montaż odpowiednich akcesoriów.
Budując dom trzeba pamiętać o zapewnieniu dostępu do komina. Zapewni to montaż odpowiednich akcesoriów. Velux
Fakt, że dom musi posiadać komin jest niepodważalny, chyba że mowa jest o budynku pasywnym. Jednak o ile nikt nie ma wątpliwości w kwestii budowy komina, czy jego sytuowania na dachu – o tyle wielu z nas zapomina lub bagatelizuje montaż akcesoriów kominiarskich.

Tymczasem, aby kominiarz mógł bezpiecznie i wygodnie wykonywać swoje czynności potrzebuje odpowiedniego dojścia do komina. Często, w czasie krycia dachu przeoczamy takie szczegóły, jak zaplanowanie wyłazu na dach, montaż ław oraz stopni kominiarskich. Dopiero po kilku latach, gdy okazuje się, że z jakichś powodów komin przestaje być drożny i wezwany fachowiec nie może się do niego dostać – uświadamiamy sobie wagę popełnionego błędu.

Wyłazy dachowe

Są to elementy dachu, przewidziane przez architekta już na etapie projektu. Ich główną rolą jest umożliwienie bezpiecznego wyjścia na dach w celu nie tylko dostania się do komina, ale także przeprowadzenia prac związanych z konserwacją lub naprawą pokrycia dachowego lub chociażby montażem anteny telewizyjnej.

Wielu z nas myli wyłazy dachowe z oknami dachowymi. Jest to błąd, ponieważ wyłaz różni się znacznie wyglądem i właściwościami izolacyjnymi od typowego okna dachowego. Otwiera się go na prawą lub lewą stronę, a niektóre modele - do góry. Wyłaz dachowy powinien być usytuowany jak najbliżej komina. Często ten element dachu umiejscawia się tuż za kominem. Wówczas, osłonięty przez komin, staje się mało widoczny.

W przypadku poddaszy użytkowych bardzo często zamontowanie wyłazu w określonym miejscu jest niepożądane przez użytkowników domu ze względów estetycznych. Jednak przesunięcie tego elementu dachu nie jest dzisiaj problematyczne, gdyż drogę od niego do komina można stworzyć za pomocą ław i stopni kominiarskich.

Wyłaz dachowy umożliwia wygodne wyście na dach.
Wyłaz dachowy umożliwia wygodne wyście na dach. Fakro

Jakie poddasze, taki wyłaz dachowy

Wyłazy dachowe produkuje się dwóch podstawowych wersjach, biorąc pod uwagę charakter i przeznaczenie poddasza domu:

  • wyłazy do poddaszy nieużytkowych – składają się z ramy oraz skrzydła wyposażonego w szybę. Rama ta przeważnie wykonana jest z poliuretanu, zaś szyba najczęściej bywa pojedyncza lub zespolona, ale zwykle charakteryzuje się niską izolacyjnością termiczną. Wyłazy te są stosunkowo tanie, ale nie nadają się do pomieszczeń ogrzewanych. Często występują jako uchylne, co umożliwia przewietrzenie powierzchni pod dachem.
  • wyłazy do poddaszy użytkowych – są zbudowane podobnie, jak omówione powyżej. Łączą w sobie jednak zalety okna dachowego w połączeniu z koniecznym wyłazem dachowym. Doświetlają pomieszczenie i odznaczają się wysoką izolacyjnością termiczną. Podczas ich produkcji stosuje się wyłącznie termoizolacyjne szyby zespolone. Z kolei do połączenia ram z pokryciem dachu należy zastosować specjalne kołnierze uszczelniające. Okna wyłazowe termoizolacyjne można łączyć w grupy poziome, jak również zespalać z oknami obrotowymi i uchylno-obrotowymi.

Akcesoria do komunikacji dachowej

Najlepszym rozwiązaniem jest montowanie ich już na etapie krycia dachu. Wówczas montaż ław kominiarskich, czy stopni umożliwiających dojście do komina jest dużo łatwiejszy. Jeśli jednak elementy te zostały z jakichś powodów pominięte istnieje możliwość zamontowania ich na dachu całkowicie pokrytym. Powinny one znaleźć się na wszystkich dachach ze spadkiem większym niż 25%, jak również na dachach pokrytych materiałami łamliwymi.

Ich zadaniem jest umożliwienie kominiarzowi bezpiecznego dostania się do komina, jak najkrótszą drogą, prowadzącą od wyłazu lub okna połaciowego. Można je zamontować na dachach pokrytych zarówno dachówką lub blachą, jak i gontem bitumicznym. Technologie montażu omawianych elementów są bardzo różne, jednak w przypadku dachów wykończonych – zawsze trzeba być przygotowanym na konieczność zdjęcia części pokrycia.

Ława kominiarska to jeden z elementów tworzących komunikację dachową.
Ława kominiarska to jeden z elementów tworzących komunikację dachową. Braas

Wyboru akcesoriów komunikacyjnych nie należy dokonywać samodzielnie. Warto zapytać o nie u producenta materiału pokryciowego lub poprosić o poradę zaufanego dekarza. Większość producentów pokryć dachowych oferuje kompletne systemy umożliwiające znacznie łatwiejsze zamontowania ław i stopni kominiarskich. Takie systemy dają też większą gwarancję na solidność montażu i zwiększają bezpieczeństwo osób poruszających się po połaci dachu.

Ławy i stopnie kominiarskie - montaż i rozmieszczenie

Jeśli komin jest oddalony od wyłazu dachowego, powinny do niego prowadzić stopnie kominiarskie i ława kominiarska.
Jeśli komin jest oddalony od wyłazu dachowego, powinny do niego prowadzić stopnie kominiarskie i ława kominiarska. Braas

Ławy i stopnie kominiarskie charakteryzują się ażurową powierzchnią, co zapobiega ich oblodzeniu, gromadzeniu się na nich śniegu i w ostateczności – eliminuje możliwość poślizgnięcia się. Są produkowane ze stali ocynkowanej lub z dobrego gatunku aluminium. Mocuje się je za pomocą elementów wsporczych.

Ławy powinny znaleźć się jak najbliżej komina, aby w czasie pracy można było na nich wygodnie stanąć. Stopnie natomiast sytuuje się w taki sposób, aby utworzyć drabinę. Rozmieszcza się je w odległości odpowiadającej długości średniego kroku.

Jednakże podczas wymierzania odległości należy również uwzględnić kąt nachylenia dachu. W przypadku nachylenia większego niż 30º – stopnie kominiarskie umieszcza się w każdym rzędzie dachówek. Jeżeli nachylenie połaci jest mniejsze niż 30º – wystarczy stworzyć drogę komunikacyjną montując stopnie w co drugim rzędzie dachówek.

Stopni i ław kominiarskich nie mocuje się do pokrycia dachu. Muszą one zostać zamontowane do łat lub sztywnego poszycia, znajdującego się pod materiałem pokryciowym.

Dlatego właśnie montaż omawianych elementów na dachu, który został wcześniej pokryty - jest nieco kłopotliwy i wiąże się z koniecznością miejscowego zdjęcia dachówek, blachy lub gontu.

Montaż stopni i ław kominiarskich na dachu

Mocowanie przebiega w zależności od rodzaju pokrycia. Odpowiednio w przypadku:

  • dachówek cementowych lub ceramicznych – ławy i stopnie kominiarskie mocuje się za pomocą dachówek wsporczych. Na ich powierzchni znajduje się wyprofilowana nakładka z betonu lub aluminium. Jednak, aby móc zastosować takie dachówki - konieczne jest wcześniejsze położenie łat podpórkowych - zamocowanych przynajmniej do dwóch sąsiednich krokwi. Właśnie do tych łat montuje się dachówki wsporcze i dopiero do nich stopnie kominiarskie lub wsporniki do ław. Możliwe jest też użycie metalowych wsporników, które zastąpią dachówki wsporcze;
  • blachodachówek lub bitumicznych płyt falistych – elementy służące komunikacji na dachu mocuje się za pomocą metalowych wsporników. Należy przewiercić się przez blachę i wsporniki przykręcić do łat. Miejsca przejść przez blachę trzeba uszczelnić i zabieg powtarzać, co kilka lat;
  • blach płaskich – stosuje się zaciski na rąbku. Za ich pomocą montuje się ławy i stopnie bez konieczności przebijania blachy; 
  • gontów bitumicznych – wsporniki służące montażowi ław i stopni przykręca się do sztywnego poszycia, które w przypadku tego materiału pokryciowego zawsze jest konieczne.
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl