W poszukiwaniu światła - świetlik tunelowy

Akcja specjalna "Mieszkaj zdrowo" VELUX
Montaż świetlika w dachu z pewnością wpłynie na ilość światła dziennego w domu.
Montaż świetlika w dachu z pewnością wpłynie na ilość światła dziennego w domu. VELUX
Światło dzienne, które dociera do domu wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i rachunki. Planując dom staramy się tak umiejscowić okna, aby wpadało jak najwięcej słońca. W przypadku kiedy w danym pomieszczeniu np. w holu czy łazience nie ma okna dobrym rozwiązaniem będzie świetlik tunelowy.

Świetlik tunelowy – budowa i działanie

Świetlik tunelowy to prosta konstrukcja, dzięki której możemy dostarczyć do pomieszczeń bez okna światło dzienne nawet czternaście razy więcej niż 60 W żarówka.

Promienie słońca docierają do wnętrza przez niewielki otwór w dachu (może być spadzisty i płaski). Następnie kierują się do światłonośnego tunelu pokrytego powłoką refleksyjną odbijającą 98% promieni słonecznych. Tunel ma od 2 do 6 metrów i ma postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnego elementu. Gdy światło dotrze do wnętrza jest rozpraszane w nim przez jego część sufitową, który do złudzenia przypomina klasyczny plafon.

Montaż świetlika na dachu jest łatwy i niekłopotliwy. Można go zaplanować na etapie budowy, w jego trakcie lub podczas remontu. Świetlik tunelowy idealnie sprawdzi się w korytarzu, łazience, pralni, garderobie, w tych wszystkich pomieszczeniach zlokalizowanych na ostatniej kondygnacji w głębi budynku z poddaszem użytkowym lub nieużytkowym. Może też być zamontowany w pomieszczeniach, które po prostu chcemy doświetlić.

W pogodni za słońcem

Świetlik tunelowy to nie lampa więc najwięcej światła dziennego dostarczy w środku dnia. To ile nam dostarczy światła zależy miedzy innymi od: szerokości geograficznej, usytuowania domu względem strony świata, długości oraz rodzaju tunelu światłonośnego, pory dnia i roku, a także pogody. Najlepiej, aby element dachowy był skierowany na południe, wtedy chwyci najwięcej promieni słońca.  Sztywny tunel powinien mieć minimum 2 metry wtedy jest najbardziej efektywny. Ilość świetlików w pomieszczeniu jest zależna od funkcji wnętrza. W pokoju, gdzie pracujemy należy umieścić więcej świetlików niż w korytarzu. Aby dowiedzieć się ile nam będzie potrzebnych świetlików warto skorzystać z kalkulatora internetowego, który obliczy nam ilość świetlików do powierzchni jaką dysponujemy. Najlepiej je umieścić nad miejscem „roboczym” (biurko, umywalka, lustro).

Z pewnością montaż świetlików wpłynie na nasze rachunki za prąd. Pojawienie się ich w domu wyeliminuje zapalanie światła w ciągu dnia. Światło dzienne korzystnie wpłynie na wygląd wnętrza, pokoje będą wydawać się większe, a wiele kolorów i rzeczy zaprezentuje się znacznie lepiej niż przy sztucznym oświetleniu. Pod wpływem światła ludzie lepiej wyglądają, są bardziej pozytywni i uśmiechnięci. Dlatego architekci, tak często proponują nam całe ściany okien i doświetlanie na wszelkie inne sposoby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl