Szare pokrycie dachowe – modne i uniwersalne

Artykuł sponsorowany
Pokrycie dachu w odcieniach szarości jest modne. Ale to kolor uniwersalny, który będzie zawsze dobrze wyglądał.
Pokrycie dachu w odcieniach szarości jest modne. Ale to kolor uniwersalny, który będzie zawsze dobrze wyglądał. Blachy Pruszyński
Obecna moda na rozwiązania proekologiczne i minimalizm pociąga za sobą tworzenie innowacyjnych oraz wizjonerskich projektów domów. Również dach musi sprostać stawianym mu wyzwaniom. Jaki więc powinien być?

Trendy w modzie i architekturze nieustannie się zmieniają, jednak od jakiegoś czasu niesłabnącym powodzeniem cieszą się pokrycia dachowe w różnych odcieniach szarości – srebrne, jasno- i ciemnoszare czy grafitowe. Nic w tym dziwnego, gdyż szary doskonale podkreśla awangardowy charakter bryły domu, dodaje harmonii i elegancji. Sprawdza się również w budownictwie tradycyjnym i wiejskim. Szare dachy idealnie komponują się z każdym innym, nawet najbardziej intensywnym kolorem, tworząc ponadczasowe, indywidualne i zsynchronizowane połączenie. Spośród wielu pokryć dachowych w odcieniach szarości, najlepszą opcją wydają się być stalowe pokrycia, ponieważ ich jakość do ceny jest najbardziej wyważona w porównaniu z innymi  pokryciami.

Szare pokrycia stalowe – blachodachówka czy blacha płaska

Mnogość przykładów domów pokrytych szarą blachodachówką udowadnia, że jest to atrakcyjne, zawsze bezpretensjonalne rozwiązanie, harmonizujące zarówno z nowoczesną, jak i klasyczną architekturą. Te pokrycia blaszane mogą gładkie i lekko chropowate, błyszczące i matowe, ze strukturą wytłaczaną lub wyciskaną, metaliczne. Producenci najczęściej oferują swoje wyroby w 2-3 odcieniach szarości, jednak na indywidualne zamówienie możliwy jest wybór koloru z palety RAL. Decydując się na szary odcień blachodachówki należy pamiętać, że ich wygląd zależy od oświetlenia oraz oddziaływania innych, sąsiadujących kolorów. Na przykład grafitowy dach w połączeniu z białą elewacją może wydawać się czarny, natomiast zblednie, gdy zestawimy go z kolorową elewacją.

Zwolennicy minimalistycznej architektury zamiast blachodachówki mogą na dachu swojego domu ułożyć blachę płaską. Układana prostopadle do krawędzi okapu na rąbek stojący jest trwałym i wytrzymałym rozwiązaniem, stanowiącym dyskretne uzupełnienie bryły domu. Godnym polecania są pokrycia blaszane firmy Blachy Pruszyński. Zarówno blachodachówki, jak i blachy płaskie tej firmy dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii charakteryzują się dużą trwałością, odpornością na korozję, działanie promieniowania UV, zarysowania i uszkodzenia np. powstające w wyniku spadających szyszek. Ich trwałość wynosi 50 lat.

Szare pokrycia dachowe świetnie pasują do nowoczesnych domów.
Szare pokrycia dachowe świetnie pasują do nowoczesnych domów. Blachy Pruszyński

Szary dach pod kontrolą

Szary sprawdzi się w zarówno w łagodnych, jasnych kompozycjach, jak i wyrazistych. Pokrycie w szarościach możemy więc zestawiać ze wszystkimi kolorami elewacji, a także tych wykończonych klinkierem, drewnem czy kamieniem naturalnym. Pamiętajmy jednak, ciemnoszare i grafitowe dachy najlepiej wyglądają na otwartych, nieporośniętych roślinnością przestrzeniach, prezentując całą bryłę budynku. Kolory te mogą zmienić proporcje dachu i zdominować je, szczególnie dotyczy to bardzo stromych połaci z dużą ilością załamań. Dlatego ciemnymi kolorami pokrywajmy proste, dwuspadowe dachy, np. wyrazistą blachodachówką GRYF marki Blachy Pruszyński. Przy grafitowym dachu możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w doborze koloru elewacji - gdyż będzie on idealnie współgrał z bardziej odważną pomarańczową lub zieloną elewacją. Jednak w tych przypadkach decyduje indywidualne poczucie estetyki.

Szary jest uniwersalnym kolorem, dlatego takie pokrycie pasuje nie tylko do naszego domu, ale i zróżnicowanego otoczenia.
Szary jest uniwersalnym kolorem, dlatego takie pokrycie pasuje nie tylko do naszego domu, ale i zróżnicowanego otoczenia. Blachy Pruszyński

Dach dopasowany do otoczenia

Wybierając kolorystykę dachu pamiętajmy, że on nie tylko częścią domu, ale również otoczenia.  Decydując się na pokrycie w odcieniach szarości mamy gwarancję, że nasz dach w 100% wpisze się w każdy krajobraz. Dlaczego? Bo szary to naturalność, uniwersalność, elegancja, szyk i nowoczesność. To także równowaga i harmonia ze światem. Pamiętajmy, że zanim wybierzemy pokrycie dachowe, poradźmy się architekta. Z jego pomocą nasz dom będzie zachwycał swoim wyglądem. 

Kolor dachu to nie zawsze zależy od inwestora. W niektórych gminach barwę pokrycia narzuca miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (sugerowane jest utrzymanie kolorystyki, eliminując stosowanie nietypowych). Wymóg ten podyktowany jest potrzebą zachowania ładu przestrzennego. Kolor dachu może także podyktować konserwator zabytków, jeśli nieruchomość znajduje się pod jego ochroną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl