System rynnowy niewidoczny dla oka

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Czy to możliwe, aby system rynnowy był niewidoczny dla oka, ale jednocześnie spełniał swoje funkcje dla domu? Eksperci Galeco, wychodząc naprzeciw trendom w nowoczesnym budownictwie, zaprojektowali innowacyjny BEZOKAPOWY system rynnowy.*
System rynnowy niewidoczny dla oka

To nowatorskie rozwiązanie pozwala na ukrycie rynien i rur spustowych w bryle budynku, tym samym eliminując konieczność ich montażu na elewacji. System Galeco BEZOKAPOWY doskonale wpisuje się w nurt nowoczesnego projektowania, które stawia na korelację funkcjonalności, design i energooszczędnych technologii.

Nowoczesny nurt

We współczesnych koncepcjach architektonicznych prym wiedzie minimalizm, czyli pozostawienie w przestrzeni tylko tego co niezbędne. Styl nowoczesnych, designerskich budynków skłania się ku prostocie i ograniczeniu zewnętrznych elementów na rzecz jak najprostszych, jednolitych brył. Do tej pory architekci chcąc stworzyć stricte minimalistyczny projekt, często napotykali problem w postaci tradycyjnego montażu rynien. System Galeco BEZOKAPOWY to przełom w myśleniu o nowoczesnym budownictwie. Pozwala na systemowe wkomponowanie rynien i innych elementów w elewację budynku, co podnosi efekt wizualny całego obiektu.

System rynnowy niewidoczny dla oka

Innowacyjne rozwiązanie systemowe Galeco polega przede wszystkim na wprowadzeniu go do wnętrza elewacji budynku. Do każdego obiektu z systemem BEZOKAPOWYM wymagana jest dokumentacja projektowa wykonywana przez architekta-projektanta, gdyż poprowadzenie pionu spustowego w ociepleniu budynku wymaga stosownych obliczeń. Rynny o profilu prostokątnym zasłaniane są maskownicą doczołową, która zatrzaskiwana jest w dolne zamki haków doczołowych. Zamki pozwalają zdemontować ten element w dowolnym momencie.

Przykładem realizacji z systemem Galeco BEZOKAPOWY może być inwestycja, która powstała na Dolnym Śląsku. Obok preferencji estetycznych właściciela, wpływ na nie miał także charakter zabudowy sąsiadującej z działką oraz przeznaczenie budynku, łączącego część prywatną i ogólnodostępną. Wszystkie te czynniki wpłynęły na wybór formy i idących z nią w parze rozwiązań funkcjonalnych, do których należy m.in. niestandardowy system rynnowy Galeco BEZOKAPOWY.

Teoria czystej formy

Podstawowe założenie estetyczne było takie, by budynek nawiązywał formalnie do otaczającej go zabudowy wiejskiej pochodzącej z czasów przedwojennych. Stąd maksymalnie uproszczona forma, dwuspadowy dach bez okapu, nieotynkowana elewacja z cegły rozbiórkowej. „Nowoczesne stodoły”, po które coraz chętniej sięga współczesna architektura, nawiązują formą do przedwojennych budynków gospodarczych, stanowiąc pomost między tradycją i nowoczesnością. Takie budynki wymagają jednak określonych rozwiązań funkcjonalnych. Dwuspadowy bezokapowy dach efektownie wieńczy całość, jego odwodnienie jest jednak trudniejsze niż w przypadku standardowych konstrukcji z okapem. Architekt Maciej Rempalski z Modern Studio Architektury zdecydował się na innowacyjny system rynnowy: BEZOKAPOWY system Galeco, który powstał z myślą o nowoczesnych, minimalistycznych budynkach.

System rynnowy niewidoczny dla oka
System rynnowy niewidoczny dla oka

Nowoczesne rynny – funkcjonalne i estetyczne

Dążenie do oszczędności estetycznej zakłada wyeliminowanie wszelkich elementów wystających poza zwartą formę bryły. Opatentowany przez Galeco system BEZOKAPOWY pozwala naturalnie wkomponować rynny w elewację budynku. Montaż rynien i rur spustowych w warstwie ocieplenia jest możliwy dzięki stuprocentowej szczelności systemu. Szybki i łatwy montaż i demontaż maskownicy umożliwia stały dostęp do rynny, co jest istotne dla wszelkich prac konserwacyjnych. Dopasowany pod zabudowę w elewacji prostokątny kształt rury spustowej to podwójna korzyść dla inwestorów – gwarantuje określoną estetykę, ale i zwiększoną wydajność systemu.
Budynek pełniący podwójną funkcję, został niejako podzielony na dwie części. Pomimo niewielkich wymiarów dachu, rozcięcie bryły w jej środkowej części wymusiło wykonanie aż czterech rur spustowych. System BEZOKAPOWY Galeco to jedyne rozwiązanie, które pozwoliło nam zachować  spójność i prostotę formalną bryły – mówi architekt Maciej Rempalski.

Więcej informacji na temat systemu Galeco BEZOKAPOWY na stronie: www.bezokapowy.pl

* artykuł sponsorowany

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl