Świetliki dachowe

Katarzyna Szulc
Wszyscy wiemy, że światło naturalne jest najzdrowsze i najtańsze. Dom pełen światła dziennego nastraja optymistycznie. Niestety występują pomieszczenia, takie jak łazienki, garderoby, kuchnie czy garaże, w których nie jest możliwy montaż okien. Jednak technika sięga już bardzo daleko i proponuje idealne rozwiązanie, jakim jest montaż świetlików dachowych.
Świetliki dachowe

Gdzie najlepiej stosować świetliki dachowe?

Świetliki dachowe mają uniwersalne zastosowanie i można nimi doświetlać wszystkie pomieszczenia, które tego wymagają. Montuje się je m.in. w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, w korytarzach, garderobach, w kuchniach, łazienkach, na klatkach schodowych, a nawet w piwnicach. Występują jednak pomieszczenia, w których stosowanie tego typu rozwiązań jest szczególnie polecane. Nawet najlepszej jakości światło sztuczne nie zastąpi zalet światła naturalnego, które poprawia samopoczucie, zmniejsza uczucie senności i jest zdrowsze dla organizmu. Dlatego zamontowanie świetlików dachowych zalecane jest w pracowniach komputerowych, dużych czytetniach i bibliotekach domowych, w klasach lekcyjnych i innych miejscach, w których wykonywana praca wymaga precyzji oraz dużej sprawności psychofizycznej.

Świetliki dachowe

Jak to działa?

Na połaci dachu wykonuje się okrągły otwór, instaluje się w nim kopułę, która przez cylindryczny tunel (prowadzony przez warstwy dachu  pionowo lub pod małym kątem) doprowadza naturalne światło do pomieszczenia. Tunele wykonywane są z materiału refleksyjnego o zwiększonym współczynniku odbicia. Światło przenosi się na matowy lub pryzmatowy rozpraszacz, dzięki czemu pomieszczenie jest równomiernie oświetlone. Świetlik dachowy ma zastosowanie również nocą, jeżeli zainstaluje się w nim oprawę oświetleniową, która przyjmuje funkcję lampy.

Zasada montażu

W celu uzyskania jak najlepszego efektu, warto kierować się kilkoma zasadami. Kopułę świetlika należy montować na najbardziej nasłonecznionej części dachu (część południowa), unikając miejsc zacienionych przez drzewa lub sąsiednie budynki. Rura światłonośna powinna być jak najbardziej naciągnięta oraz jej droga musi być jak najkrótsza i jednocześnie najprostsza, aby przepuszczała maksymalną ilość światła.
Przed montażem świetlika należy precyzyjnie zaznaczyć miejsce jego wykonania. Otwór sufitowy ma średnicę ok. 30 cm i w wypadku stropu belkowego musi być wykonany między krokwiami. Podobny otwór wykonuje się w dachu. Należy jednak pamiętać, że jeśli poszycie pokryte jest dachówkami lub blachą falistą, wtedy powinno się zastosować w tym miejscu kołnierz ołowiany. Kolejnym etapem jest zamontowanie elastycznej rury światłonośnej, w której ewentualnie umieszcza się dodatkowy przewód oprawy oświetleniowej, po czym podłącza się ją do instalacji elektrycznej. Dzięki temu świetlik przyjmuje w nocy funkcję lampy. Ostatnimkrokiem jest montaż kopuły dachowej (na górnej krawędzi przewodu), która może mieć dodatkową funkcję "przewietrzania" oraz rozpraszacza światła na ramie sufitowej. Ponadto zaleca się zastosowanie dodatkowego ocieplenia rury za pomocą wełny mineralnej o grubości 5 cm.

Świetliki dachowe

Świetliki dachowe

Co zyskujemy stosując świetliki dachowe?

Świetliki dachowe stosowane obecnie na polskim rynku mają wiele zalet. Jak już wspomniano, zapewniają naturalne światło przez cały okres dnia, co działa korzystnie na zdrowie i samopoczucie, ale jednocześnie pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd, co nie jest możliwe w przypadku stosowania sztucznego oświetlenia.
Oprócz światła zyskuje się również ciepło. Ponadto świetliki dachowe charakteryzują się łatwością montażu, a jednocześnie bardzo dużą trwałością i odpornością na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Tego typu rozwiązania nie wymagają żadnych dodatkowych kosztów w trakcie eksploatacji. Można je wykonywać na dachach płaskich, ukośnych, a także w ścianach pionowych, gdyż ich lekkość, a także prosta i elastyczna konstrukcja pozwalają na łatwe ominięcie wszelkiego rodzaju przeszkód, a dodatkowa izolacja zabezpiecza przed ewentualnymi ubytkami ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl