Skomplikowane dachy wielospadowe – co musisz o nich wiedzieć?

Materiał promocyjny
blachodachowka-modus-firmy-blachy-pruszynski
blachodachowka-modus-firmy-blachy-pruszynski Blachy Pruszński
Dach wielopołaciowy - kojarzy się przede wszystkim z dużymi posiadłościami. Na pewno taka konstrukcja jest imponująca i wyróżnia się spośród tak popularnych, minimalistycznych brył.  Stwarza też więcej możliwości aranżacyjnych we wnętrzach domu. Jeśli jednak zdecydujemy się na dach wielopołaciowy, musimy być świadomi tego, że jego montaż jest znacznie trudniejszy, a co za tym idzie – koszty prac budowlanych będą wyższe.

Dachy wielospadowe, to ciekawy przypadek, ponieważ mogą one posiadać rożnego rodzaju konfiguracje. Są zbudowane z kilku połaci, co często wygląda jak połączenie kilku dachów w jeden. Domy z takim dachem zazwyczaj posiadają poddasze użytkowe, więc są doskonałym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup projektu, należy przejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub plan z warunkami zabudowy. Są to dokumenty dostępne w urzędzie gminy. Zapisy tam przedstawione determinują często zaplanowany przez gminę styl dachu w danej okolicy, co może narzucić z góry konstrukcję dwuspadową. Częstym wymaganiem jest również położenie kalenicy względem drogi – w przypadku dachu wielopołaciowego możemy mieć problem, aby ustawić go według wymagań.

blachodachowka-optima-blachy-pruszynski
blachodachowka-optima-blachy-pruszynski Blachy Pruszyński

Konstrukcja

Dom ze skomplikowanym dachem to połączenie różnego rodzaju dachów w jeden, a więc często są to częściowo dachy jednopołaciowe, czterospadowe czy nawet mansardowe. Poddasze zazwyczaj doświetlone jest oknami dachowymi lub wykuszami. Przenikające się wzajemnie połacie, to najczęściej trójkąty i trapezy. Żeby dach wyglądał na uporządkowany, projektanci muszą pamiętać o kilku zabiegach, które pozwalają zachować spójność przestrzeni. Dobrym przykładem są kalenice na tej samej wysokości oraz połacie w takim samym kształcie i o identycznym kącie nachylenia. Połączenie kalenic często zestawia się pod kątem prostym, a okap znajduje się na jednej linii. Dach wielospadowy to okazja dla projektantów do rozbudzenia inwencji twórczej.

Zalety rozwiązania

Pomimo panującej mody na minimalistyczny styl w architekturze, dachy wielopołaciowe wciąż cieszą się dużą popularnością ze względu na szereg zalet. Przede wszystkim wizualnie są imponujące – odpowiednio zaprojektowany dach zachwyci nie jednego inwestora. Zastosowanie znajdą zarówno przy tradycyjnych bryłach, jak również w nowoczesnym wydaniu. Oczywiście projektant powinien pamiętać o zachowaniu spójności. Dużym plusem jest możliwość zaaranżowania poddasza. Często stosowane są lukarny lub facjaty, które poza urozmaiceniem dachu, doskonale doświetlają pomieszczenie. Dachy wielopołaciowe posiadają zazwyczaj nieduży kąt nachylenia. Przestrzeń wnętrza jest dzięki temu większa i prostsza do funkcjonalnej aranżacji. Jeśli myślimy o poddaszu użytkowym musimy zaznaczyć to już na etapie projektu inwestycji, ze względu na przygotowanie ocieplenia.

blachodachowka-rubin-blachy-pruszynski
blachodachowka-rubin-blachy-pruszynski Blachy Pruszyński

Wady rozwiązania

Zdecydowanym minusem wielopołaciowych domów są wysokie koszty budowy – im bardziej skomplikowany dach, tym większej precyzji wymaga montaż oraz dłużej będzie trwał. Również sam materiał będzie droższy. Wiele przełamań generuje odpady materiału, których nie można już wykorzystać. Przy takiej konstrukcji warto dobrze przemyśleć wybór ekipy – najlepiej będzie skorzystać z usług renomowanej, poleconej firmy dekarskiej. Dokładnie wykonają montaż pokrycia m.in. blachodachówki, a także odpowiednio dobiorą i zamocują orynnowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl