Pokrycie dachowe a ochrona przed hałasem

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Deszcz, podmuchy wiatru, odgłosy komunikacji lub przelatujących nad głowami samolotów - czy wobec hałasu jesteśmy bezbronni? Na szczęście nie. Każdy może przyczynić się do obniżenia poziomu natężenia dźwięków, jakie go otaczają. Dlaczego nie uczynić pierwszego kroku we własnym domu, dobierając nowoczesny dach, który stanowi jednocześnie barierę dźwiękochłonną?
Pokrycie dachowe a ochrona przed hałasem

Kompleksowe badania wykazały, że różnice pomiędzy materiałami pokryciowymi są duże. Eksperci byli jednak zaskoczeni jednoznacznością wyniku. Okazało się, że dachówki betonowe mają, w porównaniu z ceramicznymi, wynik lepszy o 3 decybele, a z blachą nawet o 7 decybeli! Co ciekawe, redukcja hałasu o 10 decybeli odczuwana jest przez nasze ucho jako zmniejszenie hałasu o połowę.

Porównanie pokryć dachowych

Podczas gdy tłumienie hałasu przy takich produktach jak okna, drzwi czy ściany zewnętrzne, już od dawna jest uwzględniane w projektach, to przy dachach rzadko bierze się ten aspekt pod uwagę. Tymczasem należy wykorzystać wszystkie możliwości, aby poszczególne elementy domu wzajemnie wzmacniały swoje działanie i dawały najlepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Pokrycie, które zapewnia odpowiednią izolację akustyczną to ważny czynnik także dla wszystkich miłośników... muzyki. Słuchanie ulubionych utworów, nie zakłócanych hałasami z zewnątrz docenią wszyscy audiofile. Nie bez znaczenia jest też w tym przypadku komfort sąsiadów, których życia nie będzie utrudniać głośna muzyka, płynąca z naszego domu.

Przy pokryciu dachowym najważniejszy jest wybór materiału. Ponieważ dostępne są bardzo różne produkty ze zróżnicowanymi właściwościami akustycznymi, które decydują o skuteczności tłumienia hałasu, marka Braas postanowiła zbadać dźwiękochłonność różnych materiałów budowlanych.

Wiadomo od dawna, że dachówka betonowa jest bardziej dźwiękochłonna niż dachówka ceramiczna. Marka Braas postanowiła to jednak zbadać gruntownie i zleciła renomowanemu Instytutowi IFT*, przeprowadzenie badań nad dźwiękochłonnością w niemieckim Rosenheim. Instytut ten to europejska placówka badawcza, zajmująca się sprawdzaniem, testowaniem oraz kontrolowaniem jakości produktów i komponentów budowlanych. Podczas testów przeanalizowano różne materiały stosowane do produkcji pokryć  dachowych, pod kątem ich właściwości dźwiękochłonnych.

Pokrycie dachowe a ochrona przed hałasem

Specjalistyczne testy

Eksperci z IFT Rosenheim nie szczędzili trudu w swych badaniach.  Do pomiarów użyto dwóch pomieszczeń, pomiędzy którymi umieszczano badany „dach” pokrywany różnymi materiałami. Jedno pomieszczenie było więc „pod dachem”, drugie było odzwierciedleniem „świata zewnętrznego”. Następnie dach od strony zewnętrznej był wystawiany na emisję dźwięku testowego, od wewnątrz zaś mierzono intensywność hałasu przedostającego się do środka. Różnica w poziomie dźwięku po obu stronach pozwalała wyciągać wnioski o właściwościach dźwiękochłonnych konstrukcji i wykorzystanego materiału..

Pokrycie dachowe a ochrona przed hałasem

Dachówka betonowa

Wykonywana z naturalnych i powszechnie u nas dostępnych materiałów, jak piasek, cement, woda i pigmenty tlenku żelaza. Dzięki stosunkowo dużej masie, posiada najlepsze właściwości izolacji akustycznej. Dodatkowo podlega kompletnemu recyclingowi, a produkcja nie jest szczególnie energochłonna, co czyni ją bardzo ekologiczną. Cechuje je również wyjątkowa odporność na pękanie i mróz, a do tego są zazwyczaj tańsze niż ceramiczne.

Dachówka ceramiczna

Od tysiącleci wypalana jest z gliny. Dostępna w szerokiej palecie form, kolorów i rodzajów powierzchni. Posiada dobre właściwości izolacyjne pod kątem akustyki. Dodatkowo cechuje ją elegancka połyskliwa powierzchnia, co czyni dachówkę ceramiczną wyjątkowo estetycznym produktem.

Blacha dachowa

Pokrycia blaszane są łatwe w montażu i uniwersalne. Jej lekka masa oraz rodzaj materiału potęgują jednak w czasie deszczu odgłosy bębniących kropel wody i najsłabiej izolują hałas z zewnątrz. Różnica, w porównaniu do dachówki betonowej, wynosi aż 7 decybeli - dla osób znajdujących się wewnątrz domu może to oznaczać hałas o niemal dwukrotnie wyższym natężeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl