Ozdoby dachowe - sposób na oryginalny dach

Wojciech Lechowski
Ozdoby dachowe mogą mieć przeróżne formy. Jednak zawsze powinny być dopasowane do wyglądu domu i charakteru okolicy.
Ozdoby dachowe mogą mieć przeróżne formy. Jednak zawsze powinny być dopasowane do wyglądu domu i charakteru okolicy. Didgeman - pixabay.com
Dla niektórych inwestorów już sam wybór eleganckiego pokrycia jest czynnikiem decydującym o końcowym wyglądzie dachu. Są jednak i tacy, dla których nawet najszlachetniejsza dachówka ceramiczna oraz najbardziej perfekcyjne jej ułożenie – nie daje pełnej satysfakcji estetycznej.

Naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wybrednych klientów wychodzą producenci ozdób dachowych. Pod pojęciem ozdoby dachu może kryć się wiele i trzeba wiedzieć, że są to elementy nie mniej solidnie zakorzenione w architekturze, co sama tradycyjna dachówka.

Ozdoby dachowe - do wyboru, do koloru

Na rynku dostępna jest obecnie szeroka gama produktów, które można podporządkować nazwie „ozdoby dachowe”. Należą do nich przede wszystkim różnego rodzaju figurki ozdobne, wiatrowskazy, nasadki kalenicowe, czy szczytowe płytki reliefowe. Nietrudno jest kupić różnorakie szpice, wimple, wodorzygacze lub ozdobne chorągiewki. Warto też wspomnieć o ozdobnych dachówkach, ornamentach i motywach dekoracyjnych, w których wykonanie wkłada się nie tylko precyzyjną pracę rąk, ale także twórczy artyzm i ogromne zaangażowanie.

Takie elementy bez wątpienia są w stanie wzbogacić wygląd zewnętrzny dachu i nadać całemu domowi niepowtarzalny charakter. Jednak przed podjęciem decyzji o montażu konkretnych elementów, należy dokładnie zastanowić się nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Nadmiar lub nieodpowiedni dobór tego rodzaju dekoracji może bowiem łatwo spowodować otarcie się o kicz i narazić nas na śmieszność.

Zastosowanie wzorów z różnokolorowych dachówek ma bardzo długą tradycję. Jednak nie na każdym domu i nie w każdej okolicy będzie wyglądać dobrze.
Zastosowanie wzorów z różnokolorowych dachówek ma bardzo długą tradycję. Jednak nie na każdym domu i nie w każdej okolicy będzie wyglądać dobrze. Clarita - pixabay.com

Lunatyk z kotem, czyli figurki dachowe

Ozdoby dachowe z ceramiki to całe bogactwo figurek zwierząt i ludzi. Do popularnych wzorów należą koguty, sowy, lisy, myszołowy, konie, gołębie itp. Spośród figurek ludzi najczęściej można spotkać kominiarza lub lunatyka.
Decydując się na tego rodzaju akcenty trzeba pamiętać, że jest to jedynie dodatek, a ten z kolei powinien być nie tylko doskonały gatunkowo i solidnie wykonany, ale powinien też mieć odpowiednią klasę i styl. Warto zwracać uwagę na ostateczne wykończenie dekoracji dachowych.

Pamiętajmy, że rodzaj ozdoby dachowej może charakteryzować osobę właściciela. Odpowiednio - gołębiowi od wieków przypisywana jest łagodność i delikatność, lisowi – wrodzony spryt i przebiegłość itd. Zastanówmy się zatem dokładnie przed wyborem dekoracji, ponieważ przez innych może ona być odbierana w taki właśnie sposób.

Dodatkowa, istotna sprawa w dekorowaniu dachu to rozmiar dekoracyjnego gadżetu. Trzeba go dopasować do rozmiaru połaci, gdyż w przeciwnym razie zamiast zdobić, wywoła jedynie zdumienie, a następnie prawdopodobnie ośmieszy nas w oczach innych. Na szczęście jest tak, że większość popularniejszych wzorów ozdób dachowych można nabyć w różnych rozmiarach lub według potrzeby – wykonać je na indywidualne zamówienie. Różnorodność w tym zakresie jest ogromna, co powoduje, że bez trudu posiądziemy ozdobę kilkucentymetrowej wielkości, jak również nabędziemy szpic, który sięga 2 metrów długości.

Skąd wieje wiatr, czyli wiatrowskazy

Wiatrowskazy dachowe to elementy dekoracji dachu, które wykorzystując siłę wiatru obracają się dookoła własnej osi. Muszą one być w miarę lekkie, dlatego też przeważnie wykonywane są z blachy stalowej i następnie pokrywane warstwą farby antykorozyjnej. W konstrukcję wiatrowskazów wmontowuje się łożyska kulowe, które umożliwiają kręcenie się ozdoby nawet w czasie niewielkiego wiatru. W ofercie wiatrowskazów wciąż dominują kolorowe koguty lub chorągiewki, które najczęściej umieszcza się na kominie lub dekoracyjnej wieżyczce dachu. Ciekawym (i praktycznym) pomysłem jest umieszczenie na wiatrowskazie numeru domu.

Wiatrowskazy to klasyczna ozdoba dachu. Obracające się z wiatrem elementy przyciągają uwagę.
Wiatrowskazy to klasyczna ozdoba dachu. Obracające się z wiatrem elementy przyciągają uwagę. DodgertonSkilhause - pixabay.com

Grajmy kolorem i wzorem - czyli wykorzystaj możliwości pokrycia dachowego

Dachowi można także nadać innowacyjny i oryginalny wygląd stosując materiał pokryciowy w odpowiednio dobranych do siebie barwach. Takie dachy coraz częściej spotyka się w polskich krajobrazach. Trzeba jednak pamiętać, że efekt ostateczny w ich przypadku zawsze zależy od taktownego wyczucia i umiejętności osoby projektującej ostateczny wygląd pokrycia. W przypadku tradycyjnych dachówek można w ten sposób uzyskać np. niepowtarzalny koloryt pokrycia, który w gruncie rzeczy wynika z zestawienia dwóch podstawowych barw.

Podobnie rzecz ma się z naturalnym pokryciem z łupka. Wprawdzie najpopularniejsze jest jego układanie na dachu w prostokącie, w rybią łuskę, w tzw. wzór na dziko, w ogon bobra, w karpiówkę, czy krycie staroniemieckie. Staranne wykonanie wszystkich tych wzorów tworzy nie lada dekorację dachową, ale stosując łupek można także uzyskać niemal artystyczne, niepowtarzalne wzory oraz unikalne ornamenty na dachu. Warto przypomnieć, że łupek jest skałą osadową, dzięki której można stworzyć pokrycie w pełni ekologiczne i pięknie prezentujące się. W zależności od złoża, z którego został wydobyty – może występować w różnych kolorach - grafitowym, zielonym oraz purpurowym. Można nim kryć dachy o różnym stopniu skomplikowania i różnym kącie nachylenia połaci. Warto jednak nadmienić, że uzyskanie pożądanych efektów wizualnych jest bardzo trudne i pracochłonne.

Przykład tzw. dzikiego krycia łupkiem - każdy element jest ręcznie obrobiony i ma niepowtarzalny kształt. Takie pokrycie to prawdziwa sztuka.
Przykład tzw. dzikiego krycia łupkiem - każdy element jest ręcznie obrobiony i ma niepowtarzalny kształt. Takie pokrycie to prawdziwa sztuka. Krystian Kępniak
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl