Okna dachowe i rolety solarne: sposób na nowoczesne poddasze

Akcja specjalna "Mieszkaj zdrowo" VELUX
Akcesoria na okna dachowe można zainstalować już na oknach zamontowanych.
Akcesoria na okna dachowe można zainstalować już na oknach zamontowanych. VELUX
Okna dachowe i rolety wyposażone w napęd elektryczny to duży komfort. W dodatku może być to rozwiązanie energooszczędne i obejść się bez instalacji elektrycznej. Polecamy okna i rolety na baterie solarne.

Okna dachowe na baterie słoneczne

Urządzając lub modernizując poddasze, często decydujemy się na montaż okien dachowych, które skutecznie je doświetlą. Pamiętajmy przy tym, żeby zwrócić uwagę na energooszczędność okien, ale nie zapominajmy też o wygodzie ich użytkowania. Okna dachowe warto wyposażyć w napęd elektryczny, który sprawi, że ich otwieranie i zamykanie będzie naprawdę komfortowe i to bez względu na to, na jakiej wysokości umieszczone są okna (co daje dodatkowe możliwości aranżacyjne). Pozostaje jednak problem doprowadzenia zasilania do okien, który może być szczególnie uciążliwy, jeśli poddasze jest już wykończone. Jednak rozwiązaniem tego problemu są okna dachowe VELUX, wyposażone w napęd, zasilany solarnie. Okna dachowe na baterie słoneczne, nie dość że nie wymagają żadnych prac remontowych związanych z instalacją elektryczną, to są energooszczędne – zasilane darmową energią słoneczną.

W napęd solarny można wyposażyć również posiadane już okna VELUX z górnym otwieraniem. Wystarczy zainstalować adaptacyjny zestaw solarny VELUX KSX.

.

Jak działają okna dachowe z napędem solarnym?

Okna są wyposażone w panel solarny, znajdujący się po zewnętrznej części aluminiowego oblachowania okna. W pełni naładowana bateria wystarcza na ok. 300 cykli zamykania i otwierania. Dodatkowo minimalna część energii jest przeznaczona do ogrzewania samego panelu, więc nie musimy się obawiać że podczas opadów śniegu bateria przestanie działać.
Okna solarne VELUX działają w nowoczesnej dwukierunkowej technologii radiowej io-homecontrol®.
Można je obsługiwać za pomocą dotykowego panelu zdalnego sterowania, znajdującego się w dowolnym miejscu domu. System jest kompatybilny z innymi produktami io-homecontrol®, dlatego łatwo je włączyć w system inteligentnego domu.
Okna wyposażone w napęd solarny można nie tylko zdalnie otwierać i zamykać, ale także zaprogramować wiele funkcji ich działania – np. otwieranie i zamykanie o wybranej przez użytkownika porze. Okna są także wyposażone w czujnik deszczu – w razie wystąpienia opadów zamykają się automatycznie.

Energooszczędne okna solarne

Okna solarne zapewniają wszechstronną oszczędność energii. Ich napęd nie wymaga zasilania energią elektryczną, a parametry okien chronią przed stratą ciepła z pomieszczenia, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzewania. Na przykład, pasywne okno dachowe GGU INTEGRA® Solar, ma najniższy współczynnik przenikania ciepła Uw dla całego okna na rynku okien dachowych, równy 0,51 W/(m2K). Okno ma także unikalną konstrukcję pakietów szybowych. Od zewnątrz zastosowano dwukomorowy pakiet szybowy, zaś wewnątrz zainstalowano pakiet jednokomorowy, który może być otwierany do mycia lub zainstalowania rolety wewnętrznej. Każdy z pakietów szybowych jest wypełniony kryptonem, a wszystkie szyby są pokryte powłokami niskoemisyjnym.
Okna solarne firmy VELUX występują w dwóch typach:

  • GGU – okna z drewna sosnowego pokryte odpornym na wilgoć poliuretanem, szczególnie polecane do kuchni i łazienek
  • GGL – okna z drewna sosnowe klejonego warstwowo, impregnowane i lakierowane.

Rolety solarne do okien dachowych

Osłony okien, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne mają wiele zalet. Warto wiedzieć, że również te akcesoria z oferty VELUX mogą być wyposażone w napęd solarny, znacznie podnoszący komfort ich obsługi. Można w nie wyposażyć zamontowane już okna (zarówno standardowe, jak i solarne). Wszystkie akcesoria są obsługiwane poprzez dotykowy panel sterowania KLR 200, działający w systemie io-homecontrol®.

Akcesoria okienne redukcją temperaturę  w pomieszczeniu latem i chronią przed startami ciepła zimą.
Akcesoria okienne redukcją temperaturę w pomieszczeniu latem i chronią przed startami ciepła zimą. VELUX

Zewnętrzne osłony okien

Rolety zewnętrzne do okien zapewniają różnorodne korzyści przez cały rok. Takim uniwersalnym rozwiązaniem jest też roleta solarna VELUX SSL. Jej solidna, aluminiowa konstrukcja chroni przed stratami ciepła w zimie, zaś w lecie zabezpiecza przed przegrzewaniem wnętrza. Ponadto roleta zewnętrzna zapewnia zaciemnienie pomieszczenia, chroni okno przed trudnymi warunkami zewnętrznymi i ogranicza hałas dobiegający z zewnątrz. Jednocześnie nie ogranicza możliwości obsługi okna.
Kaseta rolety ma wbudowany panel solarny, dlatego nie wymaga podłączenia do zewnętrznego zasilania. W pełni naładowany akumulator wystarcza na ok. 100 cykli obsługi rolety i jest  zabezpieczony przed całkowitym rozładowaniem, dzięki czemu zawsze można podnieść roletę.
Inną zewnętrzną osłoną stosowaną na oknach dachowych są markizy. Wykonane są ze specjalnego materiału, który pochłania promienie słoneczne zanim zdołają one dotrzeć do szyby, redukując tym samym ilość ciepła przedostającego się do pomieszczenia. Dzięki ich zastosowaniu można zredukować ilość wpadającego ciepła nawet o 72%*. Markizy działające w technologii solarnej - VELUX MSL, mają baterię słoneczną wbudowaną na kasecie. W pełni naładowany akumulator wystarcza na ok. 100 cykli obsługi.

Rolety wewnętrzne do okien dachowych

Okna dachowe można również wyposażyć w osłony montowane od strony wnętrza. Możemy się zadecydować np. na rolety, które w zależności od materiału, z jakiego są wykonane, mają różne właściwości. Rolety wewnętrzne również mogą być zasilane solarnie i sterowane zdalnie. Rolety solarne dostępne są w dwóch wariantach – jako rolety zaciemniające (VELUX DSL) i dekoracyjne, z półprzepuszczalnego materiału (VELUX RSL). Energia słoneczna gromadzona jest w panelu umieszczonym w dolnej listwie rolety. Można je obsługiwać ręcznie lub sterować nimi za pomocą dotykowego panelu sterowania z odległości do 10 metrów. Całkowicie naładowana bateria umożliwia ok. 600 - krotną obsługę, a specjalne zabezpieczenie uniemożliwia całkowite rozładowanie baterii.
Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w pomieszczeniach, gdzie możliwość całkowitego ograniczenia dostępu światła jest szczególnie ważna, czyli w sypialniach i pokojach dziecięcych (zaciemnienie to jeden z warunków naprawdę zdrowego snu). Natomiast przesłony dekoracyjne zapewnią prywatność oraz będą podstawową ochroną przed słońcem. Obydwa typy rolet można dobrać do każdego wystroju wnętrza, ponieważ występują w wielu wzorach i kolorach. Unikalny system Pick&Click!® umożliwia ich samodzielny i szybki montaż, bez pomocy specjalisty.

Wybierając osłony okien trzeba się zastanowić, jakich funkcji od nich oczekujemy. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w różnych pomieszczeniach zastosować różne osłony, dopasowane do ich specyfiki i wystroju. Polecanym rozwiązaniem jest też montaż zarówno osłon zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Daje to możliwość optymalnego wykorzystania ich zalet i możliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl