Ogrzewanie dachu i rynien

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
My się zimy nie boimy !!! Słowa dziecięcej piosenki kojarzą się większości ludzi z zabawami na śniegu, lepieniem bałwana i rzucaniem śnieżkami. Niestety wiemy również, że zima mimo pięknej aury potrafi być bezwzględnie przykra i niebezpieczna.
Ogrzewanie dachu i rynien

Zagrożenie może czaić się na ziemi, jednak zdecydowanie groźniejsze niespodzianki czekają ponad naszymi głowami. Powstające na skutek różnicy temperatur sople, oblodzone rynny i rury spustowe, mogą urwać się pod ciężarem zalegającego śniegu i lodu powodując uszkodzenie zdrowia i mienia.
Ten oczywiście katastroficzny scenariusz nie musi być jednak naszym udziałem. Aby uniknąć zaskoczenia przez zimę musimy w porę zabezpieczyć się przed jej kapryśną aurą.

Firma ELEKTRA oferuje doskonałe rozwiązania z zakresu ochrony antyoblodzeniowej, a należą do nich między innymi specjalistyczne instalacje:

  • ogrzewania połaci dachowych i krawędzi dachów,
  • rynien,
  • rur spustowych;
Ogrzewanie dachu i rynien

Ogrzewanie rynien

Ostatnie zimy pokazały, że niebezpieczne dla naszego mienia są nie tylko zwisające sople czy obciążone rynny, ale również groźna jest ich niedrożność. W takiej sytuacji bardzo łatwo może dojść do zalania mieszkań wodą, która topiąc się na dachu, nie miała odpływu, gdyż rynny i rury spustowe były zatkane zwałami lodu.
Instalacja ogrzewania antyoblodzeniowego rynien polega na ułożeniu w rynnach przewodów grzejnych, które wprowadza się również do rur spustowych. Do zapewnienia właściwej pozycji przewodów w rynnach i rurach spustowych służą specjalne uchwyty i linki z uchwytami. Tak wykonana instalacja nie dopuści do zatkania rynien i rur spustowych, umożliwiając odpływ wody topiącej się na dachu i w rynnach.

Dowiedz się więcej o instalacjach przeciwoblodzeniowych Elektra – zamów bezpłatne materiały informacyjne.

Do ogrzewania rynien i rur spustowych należy wykorzystywać jedynie takie przewody, których powłoka zewnętrzna jest odporna na promieniowanie ultrafioletowe. Mogą to być między innymi stałooporowe przewody ELEKTRA VCDR o mocy 20 W/m. Możemy również skorzystać z doskonałego rozwiązania jakim są przewody samoregulujące np.: SelfTec® lub Selftec® PRO. Wykorzystywane w przewodach SelfTec® zjawisko samoregulacji polega na zmianie mocy jednostkowej pod wpływem temperatury otoczenia. Gdy temperatura otoczenia spada, moc przewodów wzrasta i odwrotnie. Przewody VCDR i SelfTec® sprzedawane są jako gotowe do instalacji odcinki, w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewody SelfTec® PRO dedykowane są profesjonalnym instalatorom i sprzedawane są na bębnach, z których w zależności od potrzeb instalator dobiera odpowiednie odcinki, łącząc je z przewodami zasilającymi.

Ogrzewanie dachu i rynien

Bardzo często ogrzewanie rynien nie wystarczy, aby nad naszymi głowami nie gromadziły się groźne sople. W takim przypadku należy wykonać również ogrzewanie krawędzi dachu. Do tego celu należy wykorzystać te same produkty co do ogrzewania rynien. Ogrzewamy około 40 do 50 cm krawędzi dachu. Takie rozwiązanie wyeliminuje ryzyko powstawania nawisów śnieżnych i lodowych nad rynnami. Zainstalowana moc powinna wynosić około 300 W/m².
W wypadku dachów o dużych płaskich powierzchniach i niewielkim spadku, może okazać się niezbędne ogrzanie jego całej powierzchni. W tym zastosowaniu również wykorzystujemy przewody VCDR i SelfTec®, a moc jednostkowa na metr kwadratowy powinna wynosić analogicznie do ogrzewania krawędzi dachu 300W/m².

Ogrzewanie dachu i rynien

Sterowanie

System ochrony antyoblodzeniowej jest najbardziej skuteczny i ekonomiczny. gdy nad jego działaniem czuwa inteligentny regulator. W przypadku instalacji zewnętrznych konieczne jest zastosowanie sterowników wyposażonych w czujnik temperatury oraz wilgoci. System załączany jest tylko wtedy, gdy łącznie spełnione będą dwa warunki: spadnie temperatura oraz wystąpi wilgoć w postaci opadów śniegu lub marznącego deszczu. Niektóre regulatory (ETO2) przy odpowiednim podłączeniu dwóch czujników pozwalają na kontrolę dwóch stref grzejnych. Możemy więc sterować np.: dwiema niezależnymi instalacjami ogrzewania rynien lub uwzględniając kombinację czujników do rynien i gruntu, sterować niezależnie dwoma różnymi obszarami czyli rynnami i podjazdem do garażu. Regulator należy zamontować na tablicy sterującej, do której doprowadza się przewody zasilające ("zimne") przewodu grzejnego lub maty grzejnej oraz przewody czujników temperatury i wilgoci. Montaż sterownika powinien być wykonany przez elektryka. Wiele osób decydując się na wykonanie instalacji przeciwoblodzeniowej unika zainstalowania jakiegokolwiek systemu sterowania tłumacząc to podwyższonym kosztem zakupu systemu. Wybierają najczęściej sterowanie ręczne. Jest to myślenie całkowicie błędne i nie mające nic wspólnego z oszczędnością. Sterownik bowiem automatycznie załączy system wtedy, kiedy powstają warunki mogące doprowadzić do oblodzenia. Zrobi to w takim czasie, żeby to oblodzenie nie mogło się utrzymywać. Sterując ręcznie możemy nie osiągnąć tych samych efektów, gdyż system nie walczy ze skutkami opadów śniegu, a nie dopuszcza do powstania oblodzenia. Tak więc włączając ręcznie ogrzewanie rynien czy podjazdu możemy na efekt pracy systemu czekać kilka godzin. Jeśli z kolei zapomnimy wyłączyć instalacji grzewczej, poniesiemy bezsensowny wydatek na nie potrzebne w danej chwili ogrzewanie.
Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja antyoblodzeniowa zapewni nam maksimum bezpieczeństwa przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych będąc przy tym całkowicie bezobsługową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl