Systemy przeciwoblodzeniowe dachu

Ewa Kulesza
Jak wykorzystać systemy ogrzewania elektrycznego do zabezpieczenia dachów i rynien naszych domów, najbardziej narażonych na niekorzystne warunki zimowe?

Jeśli na zimę nie zabezpieczymy odpowiednio rynien i rur spustowych, może dojść do ich urwania i w konsekwencji sporych strat materialnych. Możliwe jest również, że spadające sople uszkodzą zaparkowany pod domem samochód lub, co gorsze, uderzą przechodzącą pod nimi osobę.

Instalacja ogrzewania rynien opiera się na zastosowaniu stałooporowych przewodów grzejnych lub przewodów samoregulujących. Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych. Specjalne uchwyty mocujące ułatwiają montaż i zapewniają właściwą pozycję kabla grzejnego. Obydwa typy przewodów zbudowane są z materiałów odpornych na promieniowanie UV.

Systemy przeciwoblodzeniowe dachu
Systemy przeciwoblodzeniowe dachu

W przewodach samoregulujących nie jest wymagane stosowanie termostatu. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość dostosowania mocy do warunków otoczenia, w którym pracują. Oznacza to, że w przypadku spadku temperatury ich moc jednostkowa wzrasta. Gdy temperatura otoczenia podnosi się, moc przewodów maleje. Na tym właśnie polega samoregulacja przewodów. Mogą one z powodzeniem służyć jako zabezpieczenie rur z wodą, siłowników hydraulicznych, zaworów itp. Sprzedawane są jako gotowe do instalacji odcinki 1-20 m (na zamówienie maksymalnie do 80 m), w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewód „zimny” wyposażony jest we wtyczkę, ułatwiającą jego instalację. W zestawie znajduje się również taśma montażowa.

Kolejnym produktem przeznaczonym do ochrony antyoblodzeniowej rynien, rur spustowych, dachów są przewody Elektra VCDR. Wywodzą się one grupy przewodów jednostronnie zasilanych VCD. Moc jednostkowa nowych urządzeń wynosi 20 W/m². Dla zabezpieczenia rynien i rur spustowych w zależności od strefy klimatycznej stosuje się system o mocy od 20 do 60 W/m². W przypadku ochrony połaci dachowych i krawędzi dachu moc zainstalowana powinna mieć wartość 200–300 W/m².

Systemy przeciwoblodzeniowe dachu
Systemy przeciwoblodzeniowe dachu

Do instalacji tego typu przewodów wykorzystuje się szereg akcesoriów montażowych, między innymi:

  • uchwyty rynnowe,
  • taśmę montażową,
  • linkę z uchwytami,
  • uchwyty do rur spustowych,
  • uchwyty do krawędzi dachów,
  • taśmę instalacyjną do koryt dachowych.

Sterowanie małymi instalacjami odbywa się za pomocą regulatora (ETR2R) wyposażonego w zewnętrzny czujnik temperatury i wilgotności. Urządzenie gdy wykryje wilgoć oraz spadek temperatury poniżej nastawionej wartości, załącza system grzejny na określony przez użytkownika czas.

Przy większych instalacjach odpowiedniejsze będzie zastosowanie bardziej zaawansowanego regulatora (ETOR2) z czujnikiem temperatury i wilgotności. W tym przypadku instalacja grzejna załączy się, gdy łącznie będą spełnione dwa warunki: spadek temperatury i wilgoć sprzyjająca powstaniu oblodzenia.

Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja antyoblodzeniowa zapewni nam bezpieczeństwo, a rynnom, rurom spustowym i dachowi skuteczną ochronę przed uszkodzeniem. Koszty eksploatacyjne ogrzewania antyoblodzeniowego są niewielkie, a system jest całkowicie bezobsługowy. Elektryczne ogrzewanie antyoblodzeniowe możemy wykorzystać również do podgrzewania wjazdu do garażu, a także ciągów komunikacyjnych i schodów.

Sterowanie
Najbardziej skuteczny i ekonomiczny jest system sterowany regulatorem wyposażonym w czujnik temperatury oraz wilgoci. System załączany jest tylko wtedy, gdy zarówno temperatura, jak i wilgoć sygnalizują opady śniegu, marznącego deszczu oraz wystąpienie oblodzenia. Dostępne są regulatory przeznaczone do sterowania większymi systemami (obciążenie do 3 x 16 A). Pozwalają na kontrolę dwóch stref grzejnych. Przy odpowiednim podłączeniu dwóch czujników do kontroli rynien lub dwóch czujników do kontroli powierzchni i ciągów komunikacyjnych do jednego regulatora, można sterować niezależnie dwoma różnymi strefami. Możliwa jest również kombinacja wymienionych wyżej czujników – sterowanie dwoma różnymi obszarami (np. rynnami i zjazdem do garażu). Natomiast regulatory do mniejszych systemów (obciążenie do 16 A) obsługują jedną strefę. Regulator należy zamontować na tablicy sterującej. Do tablicy doprowadza się kable zasilające ("zimne") przewodu grzejnego lub maty grzejnej oraz przewody czujników temperatury i wilgoci.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl