Ochrona antyoblodzeniowa rynien i dachu

Marta Balcerowska
Aby zima nie zaskoczyła nas oblodzeniem dachu, systemy rynnowego lub podjazdu, warto wcześniej pomyśleć o odpowiedniej ochronie*.

Rynek oferuje coraz doskonalsze rozwiązania z zakresu ochrony antyoblodzeniowej, a należą do niech między innymi specjalistyczne instalacje:

  • ogrzewania wjazdu do garażu;
  • podgrzewania ciągów komunikacyjnych i schodów;
  • ochrona antyoblodzeniowa dachów, rynien i rur spustowych;
  • ochrona rurociągów.

Elektra – polski producent systemów ogrzewania podłogowego już od ćwierć wieku oferuje również systemy ochrony przed śniegiem i lodem. Bazując na rozwiązaniach Elektry nasza zima może stać się naprawdę bezpieczną porą roku.

Ochrona antyoblodzeniowa rynien i dachu
Ochrona antyoblodzeniowa rynien i dachu
Ochrona antyoblodzeniowa rynien i dachu
Ochrona antyoblodzeniowa rynien i dachu

Ogrzewanie wjazdu do garażu

W zależności od potrzeb możliwe jest wykonanie ogrzewania całego podjazdu lub tylko trakcji jezdnych na koła. Możemy do tego celu wykorzystać:

  1. Przewody grzejne Elektra VCD o mocy od 25W/m - można je układać zarówno w podsypce piaskowej pod kostkę brukową lub w podjazdach wykonanych z zaprawy betonowej. Moc jednostkowa  powinna w tym wypadku wynosić około 300W/m2. Wykonanie instalacji należy zlecić instalatorowi z niezbędnymi uprawnieniami i autoryzacją producenta.
  2. Możemy również użyć gotowych mat grzejnych np. Elektra SnowTec®. Maty mają szerokość 60 cm, a ich długość uzależniono od powierzchni od 2 do 21 mb, a co za tym idzie od 1,2 do 12,6m2. Podobnie jak przewody grzejne maty SnowTec® układa się w warstwie podsypki piaskowej pod kostkę brukową lub w betonie, jeśli z tego materiału wykonujemy nasz podjazd.
Ochrona antyoblodzeniowa rynien i dachu

Do wykonania instalacji ogrzewania antyoblodzeniowego schodów należy użyć przewodów grzejnych o mocy 20-25W/m. Montaż systemu zlecamy autoryzowanemu instalatorowi. Przewody   układa się  na  schodkach i płycie spoczynkowej. Sterowanie odbywa się tu podobnie jak w przypadku ogrzewania podjazdów za pomocą regulatora mierzącego temperaturę powietrza i wilgotność.

Ogrzewanie rynien

Zimowe niebezpieczeństwo nie kryje się wyłącznie na ziemi. Jeśli nie zabezpieczymy rynien i rur spustowych może dojść do ich urwania się i w konsekwencji sporych strat materialnych. Łatwo może dojść do zalania mieszkań wodą, która nie miała odpływu, gdyż rynny i rury spustowe były zatkane przez lód.

Do ogrzewania rynien można zastosować stałooporowe przewody grzejne Elektra VCDR o mocy 20W/m lub przewody samoregulujące Elektra SelfTec®. Przewody układa się w rynnach i rurach spustowych za pomocą specjalnych uchwytów mocujących. Obydwa typy przewodów posiadają powłokę zewnętrzną odporną na promieniowanie UV.

Wykorzystywane w przewodach SelfTec® zjawisko samoregulacji polega na zmianie mocy jednostkowej pod wpływem temperatury otoczenia. Gdy temperatura otoczenia spada, moc przewodów wzrasta i odwrotnie. Przewody Elektra SelfTec® służą do zabezpieczenia rur z wodą, siłowników hydraulicznych, zaworów, itp. Sprzedawane są jako gotowe do instalacji odcinki 1 – 20 m (na zamówienie maksymalnie do 72 mb), w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewód „zimny” posiada wtyczkę c.o. a znajdująca się w zestawie taśma montażowa znacznie ułatwiająca jego instalację.

* Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie antyoblodzeniowe rur

Systemy montowane na rurociągach
Elektra oferuje kilka typów specjalistycznych przewodów do zabezpieczenia przed zamarzaniem rur z wodą. Do samodzielnego montażu doskonale nadają się przewody Elektra FreezeTec®, zbudowane na bazie stało oporowego przewodu grzejnego  zintegrowanego z termostatem, działającym w zakresie: +3°C – załączanie - +10°C wyłączanie. Termostat umieszczany jest na końcu przewodu grzejnego, mierzy  temperaturę na końcu rury czyli w miejscu najbardziej narażonym na przemarzanie. Przewody FreezeTec® posiadają moc 12W/mb i są oferowane w gotowych odcinkach o długości od 2 – 42 m. Przewody zasilające posiadają hermetyczne zakończenia i wtyczkę połączeniową ułatwiającą podłączenie do zasilania. W zestawie znajduje się taśma umożliwiająca samodzielny montaż na rurociągu. Do zabezpieczenia rur od zewnątrz możemy również użyć przewodów samoregulujących Elektra SelfTec®.

System montowany wewnątrz rur z wodą

W wypadku, gdy dostęp do powierzchni rurociągu jest niemożliwy lub utrudniony np. znajduje się na nim warstwa izolacji termicznej i rury przechodzą przez przegrody, możemy skorzystać z przewodu samoregulacyjnego Elektra SelfTec®DW. Przewód posiada atest pozwalający na montaż wewnątrz rurociągów z wodą pitną i montowany jest za pomocą wpustów hydraulicznych.

Ochrona antyoblodzeniowa rynien i dachu

       

Ochrona antyoblodzeniowa rynien i dachu

Nowości

Nowością w ofercie firmy Elektra są przewody SelfTec®PRO o mocach 10, 20, 33 W/m, oferowane na bębnach, przeznaczone dla profesjonalnych instalatorów. W zależności od potrzeb montażysta odcina odpowiedniej długości odcinek i za pomocą zestawów zakończeniowo-przyłączeniowych dokonuje podłączeń elektrycznych.
System uzupełniają hermetyczne puszki przyłączeniowe i samoklejąca taśma aluminiowa, pozwalająca na lepszy rozkład temperatury na rurociągu. Przewody SelfTec®PRO mogą być stosowane do zabezpieczenia przed zamarzaniem rynien, rur spustowych, rurociągów siłowników itp. Mogą być również wykorzystywane jako system utrzymania odpowiedniej temperatury w procesach technologicznych.

Sterowanie

System ochrony antyoblodzeniowej jest najbardziej skuteczny i ekonomiczny, gdy nad jego działaniem czuwa inteligentny regulator. W przypadku instalacji zewnętrznych konieczne jest zastosowanie sterowników wyposażonych w czujnik temperatury oraz wilgoci. System załącza się tylko wtedy, gdy łącznie spełnione będą dwa warunki:
spadnie temperatura oraz wystąpi wilgoć w postaci opadów śniegu lub marznącego deszczu. Niektóre regulatory przy odpowiednim podłączeniu dwóch czujników pozwalają na kontrolę dwóch stref grzejnych.  Możliwa jest również kombinacja w/w czujników – sterowanie dwoma różnymi obszarami (np. rynny i zjazd do garażu). Regulator należy zamontować na tablicy sterującej. Do tablicy doprowadza się przewody zasilające ("zimne") przewodu grzejnego lub maty grzejnej oraz przewody czujników temperatury i wilgoci.

Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja antyoblodzeniowa zapewni nam  maksimum bezpieczeństwa przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych będąc przy tym całkowicie bezobsługową.

Więcej informacji

Prezentacja

* Artykuł sponsorowany

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl