Ogniochron

Ewa Kulesza
To ognio- i biochronny solny impregnat do drewna i sklejki, przeznaczony do zabezpieczania więźby dachowej, deskowania dachów (poszycia), drewnianego szkieletu ścian. Jego producentem jest poznańska firma Altax.
Ogniochron

Działanie przeciwogniowe tego środka polega na poborze ciepła i obniżeniu stężenia tlenu i gazów palnych w strefie ognia. Po zabezpieczeniu impregnatem drewno i sklejka stają się materiałem niepalnym*. Dodatkowo środek zabezpiecza przed działaniem grzybów domowych i owadów.

Sposób użycia
Preparat aplikuje się zarówno metodami powierzchniowymi (smarowanie, natrysk, kąpiel), jak i wgłębnymi (impregnacja próżniowo-ciśnieniowa).

Metody powierzchniowe. Ogniochron jest sprzedawany w postaci proszku - soli, z którego należy wykonać 30% roztwór wodny (np. rozpuszczając zawartość 20 kilogramowego w 46,7 litra ciepłej wody) i w postaci gotowej do użycia - w płynie. Żeby zabieg odniósł pożądany skutek należy nanieść minimum:

  • 200 g soli (w roztworze) na 1 m² drewna (około 0,65 litra 30% roztworu)
  • 650 ml Ogniochronu płynnego na 1 m² drewna (około 400 litrów 10% roztworu).

Metoda wgłębna. Tu stosuje się 10% roztwór wodny proszku. Należy wprowadzić minimum 40 kg soli na 1 m³ drewna; po zabiegu materiał pozostawić w przewiewnym i zadaszonym miejscu.

Wskazania, przeciwwskazania
W obu przypadkach drewno poddawane impregnacji powinno być ostatecznie obrobione (by nie poddawać go wtórnej obróbce mechanicznej) i w stanie powietrzno-suchym, czyli o wilgotności 18-20%. Jak każdy preparat trójfunkcyjny (chroniący przed ogniem, grzybami i owadami) Ogniochron jest wymywalny przez wodę. Dlatego nie należy stosować go do impregnacji drewna narażonego na działanie wody i kontakt z gruntem.

Skład, opakowanie
Skład chemiczny: sole amonowe kwasu fosforowego i siarkowego, mocznik, związki boru. Impregnat jest dostępny w opakowaniach po: 5 i 20 kg (czerwony barwnik kontrolny) oraz w opakowaniu
5 litrowym (zielony barwnik kontrolny).

Atesty
PZH nr B-671/93
Aprobata Techniczna ITB AT-15-3261/98
Certyfikat Zgodności ITB 22/1999
Certyfikat IPTiF nr 4/E/94/97

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl