Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

Artykuł sponsorowany
Klasyczne instalacje odgromowe (piorunochrony) są instalowane na obiektach budowlanych w celu ich ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. Istnieje możliwość montażu piorunochronów dla ochrony przestrzeni otwartych lub wielu obiektów naraz nie będących w konstrukcji zwartej.

Do każdego rodzaju ochrony odgromowej służą aktywne systemy odgromowe ELLIPS  lub Paraton@ir, których dystrybutorem w Polsce jest firma ALGROM.

Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie
Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

W większości przypadków stosowane są rozwiązania klasyczne w oparciu o „klatkę Faradaya” bądź układ masztów odgromowych wysokich typu „Franklin”. Inne rozwiązania techniczne, takie jak ESE (earl streamer emision) czyli „Aktywna Ochrona Odgromowa”- piorunochrony ELLIPS lub Paraton@ir - przez dużą część inżynierów zajmujących się zabezpieczeniami odgromowymi są coraz częściej wdrażane w procesie projektowania. Wymagane są  wówczas tylko dwa przewody (zwody pionowe) odprowadzające do uziomów, połączone z masztem na którym jest zainstalowany piorunochron firmy LPS France.

Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

 Aktywne systemy odgromowe ELLIPS i PARATON@IR są stosowane do zabezpieczania wszystkich rodzajów obiektów (budynki użyteczności publicznej, rafinerie, elektrownie atomowe, stacje paliw itp.), a także przestrzeni otwartych.
Rozwiązania ochrony odgromowej ESE, w których zainstalowana na maszcie odgromowym głowica aktywna posiada promień ochrony ponad 100 metrów, stosuje się do zabezpieczania wszystkich rodzajów obiektów oraz dodatkowo do zabezpieczania przestrzeni otwartych w miastach (deptaki, parki, place zabaw), na polach golfowych, a także tam, gdzie mogą gromadzić się duże skupiska ludzi (stadiony sportowe).
Piorunochrony będące w ofercie firmy ALGROM mogą w pełni zastępować klasyczne rozwiązania ochrony odgromowej lub uzupełniać je zwiększając swój zakres ochrony o przestrzenie niezabudowane, zmniejszając jednocześnie koszty realizacji i eksploatacji podczas użytkowania. Nie są też narażone na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne, jak ma to miejsce w przypadku instalacji klasycznej, przy odśnieżaniu dachów.

Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

Konstrukcja aktywnego systemu ochrony odgromowej wygląda w ten sposób, że głowicę aktywną „ESE” instalujemy na najwyższym konstrukcyjnym elemencie chronionego obiektu (może być komin domu) bądź obszaru (w tym przypadku może to być wolnostojący maszt). Od masztu głowicy prowadzimy dwa przewody (druty) odprowadzające do uziomu. Natomiast sam uziom musi posiadać wymaganą rezystancję, która nie powinna przekraczać 10 ohm.
Cała instalacja powinna być wykonana  w oparciu o normy dla tego typu ochrony odgromowej (PN EN62305 i NFC 17-102) .

Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

Większość rozwiązań aktywnej ochrony odgromowej jest krytykowana z uwagi na budowę i zastosowane w nich rozwiązania o wątpliwej sprawności technicznej. W tym przypadku należy przyjrzeć się budowie poszczególnych urządzeń, które w większości zostały wykonane w oparciu o pierwowzór układu wzbudzającego wczesną emisję streamera. Konstrukcje głowic i ich „ranking” zostały wykonane i opublikowane przez Pana Artura Puzyrkiewicza. Wykazał On, że głowice o wyjątkowej sprawności z  elektronicznym układem ESE powinny posiadać wzbudzanie lidera oddolnego w oparciu o technologię „arc discharge” (między innymi są to głowice ELLIPS i Paratonair), w przeciwnym razie skutkować mogą awariami układów wewnątrz samych głowic co czyni je wówczas zwykłymi prętami typu „Franklin”.

Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

Spora część producentów głowic wykorzystuje także miedź do ich budowy w celu „uszlachetnienia” produktu. Konstrukcja taka z czasem pokrywa się patyną (izolator elektryczny), która sprawia, że głowice te tracą swoje „aktywne właściwości”, stając się zwykłymi pasywnymi masztami odgromowymi.
Produkty LPS France oferowane przez ALGROM wykonane są z duraluminium oraz najlepszej jakości stali inox.
 Do kontroli sprawności głowic Paraton@ir oraz monitorowania stanu, także i każdej innej instalacji odgromowej, firma LPS France opracowała wyjątkowy system w oparciu moduły bezprzewodowe, zasilanie z PV oraz monitoring przez sieć internetową.

Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

W skład takiego kompletnego systemu kontroli wchodzą:

  • CONTACT@IR – Jest to moduł do kontroli stanu elementów PARATON@IR i COMPT@IR,  zasilany z PV i służący do komunikowania się z urządzeniami odbiorczymi ROUT@IR i DONGL@IR.
  • PARATON@IR – Jest to terminal aktywny ESE identyczny jak ELLIPS, a  wyposażony w złącze do podłączenia modułu CONTACT@IR aby monitorować na bieżąco jego stan.
  • COMPT@IR – Jest licznikiem uderzeń piorunowych wyposażonym we wskaźnik numeryczny oraz  złącze dla modułu CONTACT@IR. Może mieć zastosowanie we wszystkich rodzajach instalacji odgromowej i w oparciu o piorunochron aktywny ESE każdego innego producenta .
  • ROUT@IR – Jest urządzeniem wyposażonym w złącze RJ45 służącym do komunikacji, pomiędzy modułem CONTACT@IR a siecią internetową do której musi być podłączony. Wszystkie informacje z modułu są przekazywane na dedykowany serwer producenta firmy LPS France. Przy pomocy nazwy użytkownika i hasła możemy monitorować online system odgromowy do którego mamy prawny dostęp.
  • DONGL@IR – Jest to lokalny moduł USB służący do komunikacji z CONTACT@IR, gdzie informacje o systemie wyświetlane są bezpośrednio na  komputerze lub na urządzeniu mobilnym typu smartfon lub tablet.
  • ALERT@IR – Jest zestawem modułów COMPT@IR (bez wskaźnika numerycznego) i CONTACT@IR . Służy do monitorowania każdego systemu odgromowego online, poprzez urządzenie ROUT@IR z którym się komunikuje. Może mieć zastosowanie we wszystkich rodzajach instalacji odgromowej i w oparciu o piorunochron aktywny ESE każdego innego producenta.
Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

Skąd wiemy, że produkty LPS France są najlepszej jakości z gwarancją jakiej nie daje żaden inny producent?
Otóż żaden produkt LPS France nie znajduje się i nie jest sprzedawany na azjatyckich portalach handlowych. Co sprawia, że nie ma możliwości zakupu produktów nieoryginalnych.
Produkty LPS France są objęte 15 letnią pisemną gwarancją producenta. Istnieje możliwość objęcia instalacji bezterminową gwarancją, ale pod warunkiem korzystania z urządzenia ROUT@IR i ciągłego monitorowania stanu instalacji.
Każdy produkt ma wygrawerowany laserowo swój indywidualny nr identyfikacyjny.
Na podstawie numeru identyfikacyjnego produkty LPS France możemy rejestrować w dedykowanym systemie internetowym.
Instalacje posiadające moduł ROUT@IR możemy obserwować w sieci internetowej na dedykowanym serwerze LPS France.
W przypadku zdarzeń wyładowania piorunowego, serwer wysyła email z informacją o zdarzeniu.
Głowice ELLIPS to jedne z najtańszych produkowanych w Europie, natomiast pozostałe produkty serii @ir służące do monitorowania stanu instalacji odgromowej są wyceniane indywidualnie do każdej instalacji
Wszystkie produkty LPS France oferowane przez ALGROM możemy zakupić w 8 różnych dostępnych kolorach.
Aby zwiększyć  bezpieczeństwo w obiektach na których jest zainstalowana zewnętrzna instalacja odgromowa, zwiększa się także stopień zabezpieczenia modułami odgromowymi w instalacjach elektrycznych wewnątrz budynku.
Bardzo istotną rzeczą, która bywa  bagatelizowana jest rezystancja ciągłości PE w poszczególnych rozdzielniach. To ten parametr jest bardzo często przyczyną uszkodzeń i przepięć w sieci zasilającej do jakich dochodzi podczas burzy.
W celu zapewnienia ciągłej kontroli rezystancji na przewodach PE firma ALGROM posiada w swojej ofercie moduły do monitorowania G-CHECK.

Ochrona odgromowa – profesjonalne rozwiązania na świecie

Moduł taki  zasilany z sieci elektrycznej 230 V  w sposób ciągły monitoruje stan rezystancji PE w rozdzielni elektrycznej i w przypadku przekroczenia ustawionej wartości dopuszczalnej uaktywnia wyjście napięciowe. Możemy je wówczas wykorzystać do  uaktywnienia ostrzeżenia w postaci zarówno optycznej jak i dźwiękowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl