Drabiny dachowe - wygoda i bezpieczeństwo

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Prace na dachach rządzą się swoimi prawami, o czym najlepiej wiedzą operujący na nich profesjonaliści – dekarze czy instalatorzy. W świetle przepisów BHP roboty takie jak montaż, remont, konserwacja, obróbka czy rozbiórka konstrukcji i pokryć dachowych zaliczają się do prac szczególnie niebezpiecznych. Aby wykonywać obowiązki zawodowe w spokoju o własne zdrowie, niezbędna jest odpowiednia drabina. Jakie cechy powinna ona spełniać?
Drabiny dachowe - wygoda i bezpieczeństwo

Czym dokładnie są „prace na wysokości” w świetle prawa? Kierując się Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 169 poz. 1650), mianem tym określamy wszelkie roboty prowadzone na poziomie co najmniej 1 metra nad ziemią. Definicja ta, choć szeroka, nie wpływa na obraz statystyk Państwowej Inspekcji Pracy, która podaje, iż upadki z dachów i rusztowań stanowiły w ubiegłych latach blisko 60% wszystkich wypadków w sektorze budowlanym.  Jedną z najczęstszych przyczyn są niedostosowane – zarówno jakościowo, jak i normowo – rozwiązania z zakresu ochrony zbiorowej przed upadkiem z wysokości.

Trwałe rozwiązania

Kupując drabinę dachową dla profesjonalisty warto wybierać takie produkty, które cechuje trwałość, wynikająca wprost z jakości zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. W tym celu powinniśmy dokładnie przyjrzeć się wykonaniu poszczególnych elementów: grubości profili, szerokości podłużnic i wsporników, kształtowi stopni czy sposobowi montażu. Zdaniem ekspertów, elementy te mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo i wygodę pracy.
– By ograniczyć do minimum trudności i zagrożenie związane z pracami na dachu, warto wybierać przemyślane rozwiązania. Przykładowo: w naszych drabinach dachowych stosujemy stabilne, wygięte szczeble, które znacznie ułatwiają utrzymanie równowagi nawet podczas precyzyjnych prac budowlanych lub instalatorskich – tłumaczy Bogdan Harmaty, ekspert firmy  KRAUSE – Dodatkowym atutem drabin jest sposób montażu. Drabiny dachowe montuje się na powierzchni dachu przy pomocy specjalnego pałąka, który umożliwia pracę na powierzchniach o różnym nachyleniu. Pozwala on na mocowanie do kalenicy bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi – drewniana nakładka pozwala optymalnie rozłożyć obciążenie i chroni dachówki przed stłuczeniem. Łatwe i ciche przemieszczanie pałąka po dachówkach umożliwia kółko z pneumatyczną oponą oraz uchwyt poprzeczny – dodaje.

Drabiny dachowe - wygoda i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo wysokich lotów

Poszukując drabiny do pracy na wysokościach, obok kwestii funkcjonalności należy dokonać pogłębionej analizy pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. Dobrze jest więc, jeśli drabina nie tylko spełnia kryteria wyznaczone przez Europejskie Normy EN 131 i EN 517, ale posiada też niezależne certyfikacje, takie jak np. TÜV/GS, który od razu mówi nam, że proces produkcyjny danego wyrobu jest badany, oceniany i zatwierdzany pod względem bezpieczeństwa raz w roku przez zewnętrzne instytucje kontrolne. Nawet najlepsze parametry techniczne, potwierdzone długą gwarancją i licznymi certyfikacjami, nie mogą jednak zastąpić zdrowego rozsądku. Warto zatem pamiętać, aby drabiny dachowej nie używać w charakterze drabiny przystawnej, a także mieć na uwadze kwestie teoretycznie oczywiste, ale czasem pomijane, takie jak maksymalne obciążenie drabiny, stabilność podłoża czy odpowiednie, nieślizgające się obuwie robocze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl