Nowości na dachy naszych domów

Wojciech Lechowski
Dachówki kompozytowe niczym nie różnią się wyglądem od dachówek ceramicznych, w przekroju mają jednolitą barwę, a ich powierzchnia jest gładka.
Dachówki kompozytowe niczym nie różnią się wyglądem od dachówek ceramicznych, w przekroju mają jednolitą barwę, a ich powierzchnia jest gładka. TiLeCo
Analitycy finansowi obserwują stały rozwój branży budowlanej w Polsce. Nieznaczny wzrost przypada także w udziale rynkowi pokryć dachowych. Liderami w tym segmencie są oczywiście duże firmy, o wieloletniej tradycji i kompleksowym podejściu do potrzeb inwestorów. Wobec istnienia dużej konkurencji – producenci starają się oferować wyroby doskonałe jakościowo i w przystępnej cenie. Pośród takich produktów nie brakuje także nowości.

Szeroki zakres asortymentu to dziś oznaka pewnej pozycji rynkowej i przewagi nad konkurencją. Obok systemów budowy dachów znanych od lat, które zdążyły zdobyć już zaufanie i dobrze sprawdzają się w użytku – stale pojawiają się rozwiązania nowe i ciekawe. Poniżej przedstawiamy wybrane innowacje z dziedziny dekarstwa, czyli niełatwej sztuki krycia i obróbki różnych połaci dachowych.

Dachówki kompozytowe

Tradycyjna dachówka to jeden z najbardziej pożądanych materiałów pokryciowych w Polsce. Inwestorzy cenią go za wysoką estetykę i szerokie możliwości zastosowania (doskonale wygląda na budynkach o klasycznych oraz nowoczesnych formach). Dachówki mają jednak i swoje wady. Przede wszystkim są ciężkie, czasami zmieniają barwę i ulegają porastaniu przez mchy i grzyby. Są też stosunkowo drogie. Alternatywę dla tradycyjnych dachówek może stanowić jedna z nowości na rynku pokryć dachowych – dachówki kompozytowe.

Dach ekologiczny, lekki i niedrogi

Dachówki kompozytowe są pokryciem w pełni ekologicznym, ponieważ produkuje się je z masy powstającej w wyniku recyklingu. Nie różnią się wyglądem zewnętrznym od klasycznej ceramiki dachowej, a kosztują mniej niż ona. Wygodna jest ich obróbka – dachówki kompozytowe można bowiem przycinać szlifierką kątową na dowolne wymiary oraz wiercić w nich potrzebne otwory, np. przejścia antenowe itp. Nie ma też zatem konieczności dokupowania specjalnych elementów systemowych. Kompozyt zastosowany do produkcji tych innowacyjnych dachówek jest odporny na uszkodzenia mechaniczne (nie pęka i nie kruszy się), ma niską higroskopijność (nie nasiąka wodą), dobrze znosi działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i zapewnia dobrą izolacyjność dachu (zarówno termiczną, jak i akustyczną).

Najważniejsze jest jednak to, że kompozyt jest lekki. Metra kwadratowy dachówek kompozytowych waży do 20 kg. Pozwala to na układanie ich na dachach o słabszej konstrukcji, np. w remontowanych budynkach. Niekiedy modernizację udaje się wykonać bez potrzeby dodatkowego wzmacniania starej konstrukcji, a prawie zawsze – bez konieczności budowania nowej więźby.

Masy do hydroizolacji dachów płaskich i tarasów

Masy hydroizolacyjne zrewolucjonizowały wprawie rynek pokryć dachowych już jakiś czas temu. Należy jednak zauważyć, że wyroby te wciąż są ulepszane przez producentów – tak pod kątem trwałości i wygody stosowania, jak i z uwzględnieniem aspektów ekologicznych i ekonomicznych. Oferowane obecnie systemy hydroizolacyjne to pełna gwarancja ochrony izolowanej powierzchni przed działaniem na nią wody. Przy zastosowaniu innowacyjnych mas – tworzy się szczelną i bezspoinową powłokę, w której potencjalne miejsca przecieków są wyeliminowane praktycznie do zera.

Rynny do dachów bez okapów

Dachy pozbawione okapów nie są wbrew pozorom wymysłem architektów, propagujących nowoczesne wizje architektoniczne. Takie dachy budowano bowiem już przed wielu laty. Sprawę orynnowania rozwiązywało się wówczas poprzez mocowanie rynien na gzymsie lub podwieszanie ich do krawędzi połaci dachowych. Obecnie również można zastosować takie „patenty”. Jednak obok nich, wciąż pojawiają się także inne i coraz ciekawsze rozwiązania. Obecny w nowoczesnej architekturze trend minimalistyczny nakazuje ukrycie rynien. Można zrobić to chowając orynnowanie za gzymsem lub w pokryciu dachu – w określonej odległości od jego krawędzi. Można też ułożyć rynny na dachu. Wtedy aluminiowe lub miedziane rynny podpiera się hakami mocowanymi do połaci. Woda odprowadzana jest przez sztucer (wylot otwarty), połączony z rurą spustową za pomocą specjalnych kolanek. Istnieją też inne rozwiązania problemu odprowadzenia wody z dachu pozbawionego okapu.

Bez okapu i bez widocznych rynien

Niedawno wprowadzono na rynek system rynien bezokapowych, który różni się od istniejących dotychczas możliwości montażowych. System ten montuje się bowiem w ociepleniu budynku. Jest on w pełni skuteczny i bezpieczny, a jego innowacyjność polega na zatrzaskowym połączeniu haka z maskownicą. Rury mają prostokątny kształt, co umożliwia ich łatwą zabudowę w elewacji. System jest w 100 procentach sprawny (nie przecieka), a jego czyszczenie nie sprawia kłopotów. Czynność tą umożliwia wspominana wcześniej maskownica dostępu do rynny, która daje się bardzo szybko zdemontować i zamontować ponownie. Omawiany system jest doskonałym sposobem na naturalne wkomponowanie rynien w elewację budynku i zachowanie nowoczesnego charakteru bryły budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-dach.pl e-dach.pl